Podziemny cmentarz – paryskie katakumby

Wejście do katakumb. źródło: https://blog.placfrancuski.pl/

“Stój. To zejście do imperium śmierci” – taki napis widnieje na wejściu do francuskich katakumb, częściowo otwartych dla zwiedzających. Jak się okazuje, Paryż – miasto miłości i zakochanych – skrywa w swoich podziemiach mroczne tajemnice. Paryskie katakumby swoją historią sięgają aż do czasów Cesarstwa Rzymskiego, a ich łączna długość wynosi około 500 kilometrów. 

Wykopywanie tuneli rozpoczęto w czasach świetności Rzymu i wykorzystywano je przede wszystkim jako kamieniołomy. Wydobywano z nich głównie wapień niezbędny do budowy miasta. Później podziemne korytarze zostały na wiele lat zapomniane, aż do XVIII wieku, kiedy niektóre budowle Paryża zaczęły się zapadać pod ziemię. Wtedy rozpoczęto renowację tuneli, aby uchronić miasto przed całkowitym zawaleniem. W 1786 roku król Ludwik XVI, w obawie przed rozprzestrzeniającą się epidemią, polecił znoszenie zwłok z paryskich cmentarzy do katakumb. Pierwotnie miały to być ciała tylko z cmentarza Les Halles, jednak ludzkie szczątki przenoszono do podziemi również z innych dzielnic aż do połowy XIX wieku. W okresie II wojny światowej część tuneli została przekształcona w Niemieckie bunkry, a pozostałe drogi były schronieniem dla francuskiego ruchu oporu.

źródło: https://www.tajemnice-swiata.pl/

Na początku XIX wieku podziemne miasto zostało przygotowane do odwiedzania przez zwiedzających. Zgromadzone kości zostały uporządkowane, utworzono specjalne tunele, kaplice oraz powieszono tablice informacyjne. W XX wieku, z powodu licznych podziemnych imprez, zabroniono wstępu do katakumb, jednak to nie powstrzymało niektórych przed eksploracją. Katafile, bo tak nazywa się nielegalnych przewodników po tunelach, do dziś zagłębiają się w podziemne korytarze, znają miejsca, których nie ma zaznaczonych na mapach.

Trasa udostępniona dla zwiedzających znajduje się 20 metrów pod ziemią i obejmuje długość 2 kilometrów. Tam, najpierw odwiedzamy część muzealną, poświęconą historii tego miejsca, a później spacerujemy korytarzami wypełnionymi ludzkimi szczątkami. Utworzono specjalne pomieszczenia, m.in. Krypta Męki Pańskiej czy Grobowiec Gilberta. Zdjęcia kości można robić bez opłaty, jednak nie wolno mieć włączonej lampy błyskowej.

W mogiłach pod Paryżem znajduje się około 6 milionów ludzkich szczątków. Najstarsze z nich pochodzą z XII i XIII wieku. Do dnia dzisiejszego wiele z tych korytarzy nie zostało odkrytych, a o wydarzeniach, które działy się pod miastem, krąży wiele mitów i legend.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + osiemnaście =