Porozumienie w sprawie nowego programu Erasmus+

fot. Freepik

Nowy program Erasmus+ realizowany w latach 2021-2027 będzie bardziej cyfrowy, integracyjny i innowacyjny, a także bardziej ekologiczny – stwierdziła Komisja Europejska po wstępnym  porozumieniu  z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi UE.

Nowy program będzie znacznie bardziej inkluzywny niż obecny i oczekuje się, że potroi liczbę uczestników, zwiększając ich liczbę do 12 milionów. Obejmie nie tylko szkolnictwo wyższe, ale wszystkie poziomy i rodzaje kształcenia oraz szkolenia, o czym świadczy zachowany znak „Erasmus +”. Program otrzyma też znaczny budżet w wysokości 24,57 miliardów euro w cenach bieżących i dodatkowe finansowanie w wysokości 1,7 mld euro w cenach z 2018 r., co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z kwotą przewidzianą w obecnym programie. Na większym budżecie zyska również Polska. Zwykle roczne kwoty dla naszego kraju z programu Erasmus nie przekraczały 120 milionów euro. Wyjątkiem jest trwający rok, kiedy Warszawa otrzymała 200 milionów euro. Od 2021 roku kwota ta będzie jeszcze wyższa. W nowej perspektywie roczny budżet Erasmusa dla Polski wyniesie około 300 milionów euro. 83% całkowitego budżetu zostanie przeznaczone na działania w dziedzinie edukacji i szkoleń, 10,3% na działania w dziedzinie młodzieży i 1,9% na działania związane ze sportem.

Zwiększając liczbę uczestników przed 2027 r., Komisja Europejska ma nadzieję zapewnić możliwości bardziej zróżnicowanej grupie uczniów i studentów, w tym osobom o mniejszych szansach – osobom niepełnosprawnym, migrantom i obywatelom UE mieszkającym w odległych obszarach. „Chcemy zapewnić, że nowy program Erasmus będzie nie tylko większy, ale też lepszy – bardziej włączający, otwarty i bardziej międzynarodowy” – mówił na konferencji prasowej w Brukseli komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej skomentował: „Erasmus jest najbardziej emblematycznym programem Europy i naszą dumą. Pokolenia uczestników programu Erasmus reprezentują istotę naszego europejskiego stylu życia. Jedność w różnorodności, solidarność, mobilność, poparcie dla Europy jako przestrzeni pokoju, wolności i szans. Dzięki dzisiejszemu porozumieniu jesteśmy gotowi na kolejne i jeszcze liczniejsze pokolenia Erasmusa”.