Przed nami 10. edycja Nocy Biologów!

fot.Pixabay.com

Już w najbliższy piątek, 8 stycznia 2021 roku, odbędzie się kolejna edycja Nocy Biologów. Co roku w imprezie bierze udział wiele uczelni w całej Polsce, w tym także Uniwersytet Gdański. Wydział Biologii UG oraz Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUM-edu także w tym roku będą ośrodkami naukowymi odpowiedzialnymi za organizację warsztatów.

Sama idea Nocy Biologów powstała na skutek wielu przemian i odkryć biologicznych dokonanych na przełomie XX i XXI wieku. W 2012 roku pierwszy raz zorganizowano Noc Biologów, a było to pokłosie licznych spotkań i otwartych dyskusji wśród społeczności miasta i regionu organizowanych na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Włodarze uczelni widząc, ile osób bierze udział w spotkaniach, wyszli z inicjatywą zorganizowania podobnych spotkań i warsztatów w całej Polsce. Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich na tę propozycję przystała i zarazem powierzyła Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza zorganizowanie pierwszej, historycznej edycji Nocy Biologów, która odbyła się w styczniu 2012 roku.

Coraz więcej w XXI wieku mówi się też o zagrożeniach klimatycznych, nowych chorobach czy też o uprawie roślin modyfikowanych genetycznie. Wszystko to sprawia, że biologia rozwija się dynamicznie i jesteśmy świadkami coraz większych dokonań naukowców w tej dziedzinie. Mówi się nawet, że XXI wiek będzie złotym czasem biologii, jako dziedziny naukowej. Podczas wydarzenia biolodzy co roku opowiadają o swojej pracy oraz o nowych, kolejnych odkryciach biologicznych. Uczestnicy mogą wysłuchać ciekawych prelekcji na przeróżne naukowe tematy. Impreza budzi dość duże zainteresowanie wśród studentów i pracowników naukowych uczelni.

Tegoroczna edycja Nocy Biologów jest już dziesiątą odsłoną tego wydarzenia. Hasłem przewodnim piątkowej nocy będzie „Człowiek i mikroorganizmy”. Niestety w tym roku ze względu na epidemię koronawirusa wydarzenie odbędzie się w całości za pośrednictwem internetu. Ponownie do organizacji zdeklarowało się trzydzieści pięć ośrodków naukowych, w tym dwa wydziały Uniwersytetu Gdańskiego. W programie Nocy Biologów na Uniwersytecie Gdańskim znalazło się wiele ciekawych wykładów, które poprowadzą między innymi studenci i pracownicy Wydziału Biologii, a także przedstawiciele przyrodniczych kół naukowych. Do prowadzenia warsztatów zaproszono też pracowników Gdyńskiego Akwarium. Ponadto zaplanowano emisje filmów, pokazy, quizy oraz różnorodne warsztaty, skupiające się w tematyce człowieka oraz mikroorganizmów. Organizatorzy zaplanowali również zajęcia o charakterze escape roomu i zdalne wizyty w laboratoriach komórkowych.

Jednym słowem, każdy miłośnik biologii i nauki znajdzie coś dla siebie! Początek wydarzenia w piątek, 8 stycznia 2021 roku o 16.00, a szczegółowy program dostępny jest tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *