Gdy codzienność staje się historią

każdy przyniósł co miał najlepszego„Historie, które opowiadam, są prawdziwe. Niezależnie od tego, czy zdarzyły się, czy nie”. Dwa frapujące zdania na frontyspisie. Opowiadania, podczas czytania których zastanawiamy się, gdzie kończy się dokument, a gdzie zaczyna wyobraźnia autora. Premiera scenicznej adaptacji książki Mieczysława Abramowicza „Każdy przyniósł, co miał najlepszego” już 15 marca w Miejskim Teatrze Miniatura. 

Opowieść o losach gdańskich Żydów na przestrzeni blisko stu lat. Przy tworzeniu książki Abramowicz wykorzystał różnorodne dokumenty i paradokumenty – od prywatnych listów, przez artykuły z gazet, fragmenty sztuki teatralnej, beznamiętne notatki służbowe i pisma urzędowe, do szczegółowego spisu rzeczy osobistych odebranych Żydom i instrukcji obsługi komory gazowej. Wokół tych wszystkich rzeczy autor wysnuwa własną wersję historii ich właścicieli.

Adaptacja teatralna Marka Branda, reżysera spektaklu, skupia się na 6 opowiadaniach ze zbioru Abramowicza. Zabiera widzów w podróż w czasie przez lata 1924-1945 w Gdańsku, mieście, w którym sąsiadowali Niemcy, Polacy, Rosjanie i Żydzi. Piękny las w Stutthofie może być miejscem zarówno miłości dwojga kochanków, jak i zbrodni nie do opisania. Ukazanie, jak błaha codzienność gdańszczan staje się historią.

Teatralna forma może zachęcić młodzież do poznania fragmentu historii Gdańska nie z podręczników, ale z ludzkich losów. W spektaklu można zobaczyć zwyczajnych ludzi, którzy w pewnym momencie historii stają się bohaterami życia codziennego, poświęcając się dla innych i sprzeciwiając ideologii zła.

„Każdy przyniósł co miał najlepszego” bierze udział w 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Spektakl dla młodzieży i dorosłych. Prapremiera obędzie się 15 marca 2014 roku w Sali Prób Teatru Miniatura. Cena biletu wynosi 30 zł. Więcej informacji oraz rezerwacja: http://www.teatrminiatura.pl/pl/repertuar/detail/304/kazdy-przyniosl-co-mial-najlepszego/

Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *