Bezpłatna pomoc prawna i psychologiczna

Koronawirus sprawił, że dostęp do pomocy psychologów oraz terapeutów stał się jeszcze trudniejszy niż przed wybuchem epidemii, z kolei związane z wydanym przez Trybunał Konstytucyjny wyrokiem protesty przyczyniły się do zwiększonego zapotrzebowania na pomoc prawną. Uniwersytet Gdański wyszedł więc na przeciw studentom, gwarantując potrzebującym darmowy dostęp do specjalistów z obu dziedzin, dzięki czemu, zdalnie, mogą otrzymać fachową poradę, dającą co najmniej poczucie bezpieczeństwa, a może nawet rozwiązującą istniejące problemy.

1. https://ug.edu.pl/news/pl/494/bezplatna-pomoc-psychologiczna-online-na-uniwersytecie-gdanskim  – wielu z nas boi się mówić głośno o tym, co boli, frustruje, nie daje odpowiedzi. Żyjemy w pędzącym świecie, który nie zatrzymuje się, aby wyjaśniać małym wielkie kwestie. Pracownicy mieszczącego się przy Wydziale Nauk Społecznych Instytutu Psychologii, to jest nie tylko nauczyciele akademiccy, ale też doktoranci, absolwenci czy gotowi do podjęcia tej misji studenci to osoby czekające właśnie na tych niepewnych i zagubionych. Formę kontaktu można, spokojnie, ustalić, także w języku angielskim, warto więc przekazać ten fakt zagranicznym znajomym z roku. Więcej informacji udzieli dr Agata Rudnik z Zakładu Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UG (agata.rudnik@ug.edu.pl).

To jednak nie wszystko: osobom z niepełnosprawnościami konsultacje udzielane są przez biuro zajmujące się ich sprawami, koordynuje to Pani Justyna Rogowska (justyna.rogowska@ug.edu.pl), natomiast w przypadkach krytycznych warto udać się do jednego z miejsc wymienionych w linku: https://bariery.ug.edu.pl/upload/files/151/gdzie_zadbac_o_zdrowie_psychiczne.pdf

2.  https://ug.edu.pl/news/pl/477/studencka-uniwersytecka-poradnia-prawna-ug-wznowila-swa-dzialalnosc  – 12 października, po wakacyjnej przerwie, swoją działalność wznowiła Studencka Uniwersytecka Poradnia Prawna. To działające na zasadzie koła naukowego miejsce jest otwarte dla wszystkich, którzy mają dylemat bądź chcą uzyskać fachową opinię, a nie są w stanie bądź nie czują potrzeby kontaktu z wysoce ceniącymi się adwokatami. Od poniedziałku do czwartku, między 17 a 19, poprzez Skype’a, można zadzwonić do dyżurujących i spokojnie porozmawiać z nimi na interesujące, niedające nam spokoju tematy z zakresu prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, pracy oraz praw człowieka. Należy wypełnić też stosowne dokumenty, warunkujące, czy sprawa nadaje się do przyjęcia przez SUPP. Szczegóły dotyczące rozpatrywania konkretnych przypadków znajdują się na stronie internetowej koła.

3. https://www.facebook.com/pomorskaizbaadwokacka/photos/a.688468544521203/3760374170663943/  – ze studentami zjednoczyli się również adwokaci z Gdańskiej Okręgowej Rady. Wobec pomówień ministra edukacji Przemysława Czarnka, jego gróźb kierowanych w stosunku do środowisk akademickich, nie pozostali obojętni – zaoferowali bezpłatną pomoc osobom (bez)podstawnie zatrzymanym podczas strajków jak również wskutek ewentualnych przyszłych, już zapowiadanych, represji. Solidarność przedstawicieli prawa z uniwersytetami wiele dziś znaczy, w czasach, kiedy niczego nie można być pewnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + osiemnaście =