30-lecie Varius Manx z Kasią Stankiewicz w Filharmonii Bałtyckiej

„Zanim zrozumiesz”, „Piosenka księżycowa” czy „Orła cień” – kto nie zna tych kultowych utworów? Varius Manx obchodzi 30-lecie działalności muzycznej i 7 marca zawita do Filharmonii Bałtyckiej. Zespół wraz z Kasią Stankiewicz przeniesie w czasie nie jednego fana.

Zespół został założony przez Roberta Jansona i dwóch braci: Michała i Pawła Marciniaków w 1989 roku. Dwa lata później na rynku pojawiła się debiutancka płyta „The Beginning”. Tego samego roku do Varius Manx zawitały dwie twarze, a były nimi: Sławomir Romanowski (perkusista grający w zespole do dziś) i Robert Amirian. W 1993 roku powstał kolejny album, zatytułowany „The New Shape”.

Funkcjonowanie zespołu obróciło się o 180 stopni, gdy pod koniec 1993 do muzycznej formacji dołączyła Anita Lipnicka. Rok później pojawił się krążek „Emu”, a utwór „Zanim zrozumiesz” okazał się wielkim hitem. Album w ciągu kilku miesięcy sprzedał się w ilości 100 tys. płyt. Anita Lipnicka została okrzyknięta największym talentem i odkryciem 1994 roku, głównie za sprawą „Piosenki księżycowej”. Zespół zgarnął również Fryderyki w kategoriach: Piosenka Roku i Najlepszy teledysk. W 1995 roku światło dzienne ujrzał czwarty w kolei album „Elf”. Płyta wzbogacona o nowego członka, Rafała Kokota, w dniu wydania przekroczyła liczbę 120 tys.

Po odejściu Anity Lipnickiej w 1995 roku zespół zyskał nową odsłonę. Ówczesna wokalistka została zastąpiona przez Kasię Stankiewicz, zwyciężczynię Szansy na sukces. W 1996 roku powstał kolejny album, zatytułowany „Ego”. Promowały go takie utwory jak: „Orła cień” czy „Ten sen”. Ten rok również obfitował w nagrody, Varius Manx otrzymał Fryderyki za bycie zespołem roku i za wydanie albumu roku. W kolejnych latach formacji muzycznej udało się stworzyć dwa krążki: „End” oraz „Nowy świat”.

W 2000 roku zespół przeszedł kolejną transformację, gdyż najpierw Rafał Kokot opuścił grupę, a kilka miesięcy później Kasia Stankiewicz. Na miejsce wokalistki wstąpiła Monika Kuszyńska, która szybko przeszła do działania, gdyż jej praca zaowocowała w album „Eta”. Na pierwszy plan wysunęły się głównie single „Maj”, „The Beginning” i „Jestem twoją Afryką”. Warto wspomnieć, iż muzyczna formacja otrzymała wyróżnienie w postaci brylantowej płyty za posiadanie największej ilości platynowych i złotych płyt.

Dwa lata później nagrodzono zespół podczas Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich za utwór „Moje Eldoraro”. Był to utwór promujący ósmy krążek „Eno”. W 2003 roku Varius Manx pojawił się na Eurowizji z piosenką „Sonny”. Rok później na rynku pojawiła się płyta „Emi”.

Od 2010 roku zespół zmagał się ze zmianami w wokalu. Najpierw Monika Kuszyńska została zastąpiona przez Annę Józefinę Lubieniecką. To właśnie z jej pomocą Varius Manx nagrał krążek „Eli”. Kilka lat później wokalistka została zmieniona na Edytę Kuczyńską, a w 2016 roku główną twarzą zespołu została ponownie Kasia Stankiewicz. Formacja nagrała ostatnią płytę w 2018 roku zatytułowaną „Ent”.

Kiedy: 7 marca, 19:00

Gdzie: Filharmonia Bałtycka, Ołowianka 1, Gdańsk

Bilety: 90-150 zł

Wydarzenie na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + dwa =