„Martwe dusze” na deskach Wybrzeża

martwe duszeTeatr Wybrzeże niejednokrotnie wyraża swoją fascynację rosyjskimi mistrzami słowa. Tym razem na jego deskach wystawione zostaną „Martwe Dusze” na podstawie dzieła Nikołaja Gogola. Reżyserem spektaklu, autorem scenariusza i scenografem jest Janusz Wiśniewski. Muzykę stworzył Jerzy Satanowski, autorem ruchu scenicznego jest natomiast Emil Wesołowski.

„Martwe Dusze” to pierwsza część zamierzonej przez Gogola trylogii, która miała być tworzona na kształt „Boskiej komedii” Dantego, nazwana przez samego autora „piekłem”. Trylogia nie została jednak nigdy skończona. To historia Cziczikowa, który przemierza niemal dantejską, prowincjonalną Rosję w poszukiwaniu tytułowych martwych dusz. Janusz Wiśniewski twierdzi, iż odchodzi od tradycyjnego traktowania tekstu Gogola jako komedii obyczajowej, prześmiewającej rosyjskie przywary. Potraktował oryginał jak temat muzyczny, wokół którego z szacunkiem tworzy wariacje. Wpisuje go w ramy swojego autorskiego, odrębnego i niepowtarzalnego teatru. Teatru bardzo wyrazistego plastycznie łączącego przerażające obrazy z przeszłości z naszą współczesnością.

Premiera odbędzie się w sobotę, 22 lutego, o godzinie 19.00 na Dużej Scenie. Towarzyszyć jej będzie wystawa „Janusz Wiśniewski i jego panopticum ożywionych martwych dusz”, przedstawiająca plakaty spektakli tworzonych przez Wiśniewskiego, m.in. w Teatrze Nowym w Poznaniu i Współczesnym i Narodowym w Warszawie. Ceny biletów – 30 zł (ulgowy) i 40 zł (normalny). Kolejne spektakle: 23, 24, 25 lutego oraz 22, 23 i 25 marca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + dziewiętnaście =