Wdowy w Gdańsku

wdowy-7-page-001Trudny temat samotności kobiety ujęty w monodramie scenariusza Eweliny Damps, wyreżyserowany przez Marka Branda i Alicję Mojko. 17 lutego spektakl „Wdowy – wersja II” ponownie zostanie wystawiony w Teatrze w Blokowisku. 

Wdowieństwo to doświadczenie rozłąki, które przypomina, że nasze ziemskie życie nie będzie trwało wiecznie. Wdowieństwo to rozłąka tu na ziemi, ale nie na wieki. Wdowieństwo to samotność. Wdowieństwo to oczekiwanie na powtórne połączenie – tymi słowami ten stan charakteryzuje twórczyni spektaklu Ewelina Damps.

„Wdowy” to opowieść o trzech kobietach: świętej Onafrios, papieżycy Joannie i Heloizie, które spotykają się z niedookreślonej czasoprzestrzeni, by nawzajem podzielić się historią swojego życia. Każda z nich powraca do elementów, z których składała się ich codzienność. Jednocześnie nawiązują do swoich relacji z Bogiem, miłości do mężczyzny, a raczej – pragnieniu przedostania się to ich świata. Ich opowieści tworzą intymną spowiedź, samooczyszczenie. Łączy je upór w dążeniu do realizacji swych planów, chęć posiadania wiedzy zarezerwowanej tylko dla mężczyzn oraz determinacja w poszukiwaniu prawdziwej, niczym nieskażonej miłości. Kobiety nie są obojętne wobec zastanego, patriarchalnego porządku. Każda z nich zaznała nieuchwytnej i nierzeczywistej miłości, a teraz musi liczyć się z pozostałą głuchą pustką wdowiej samotności.

wdowyW scenariuszu sztuki wykorzystano fragmenty z książek: „Abelard i Heloiza” Pierre’a Abélarda oraz „Papieżyca Joanna” Donny Woolfolk Cross.

Spektakl rozpocznie się 17 lutego o godzinie 19.00 w Teatrze w Blokowisku w Gdańsku przy ulicy Pilotów 11. Czas trwania wynosi 55 minut (bez antraktów). Ceny biletów, to 15 zł normalny oraz 10 zł ulgowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × jeden =