Malowane rosyjską nutą

CzajkowskiNikłym odkryciem jest, że Czajkowski wielkim kompozytorem był. Jeżeli jednak spragnieni jesteście rosyjskiej muzyki okresu romantyzmu, 21 lutego o godzinie 19.00 Polska Filharmonia Bałtycka stoi dla Was otworem. 

Rosyjski Pejzaż Muzyczny to koncert, podczas którego, pod batutą Ernsta van Tiela, Orkiestra Symfoniczna PFB odtworzy trzy znakomite dzieła. Pierwsze z nich to niezwykle rzadko grana w Polsce I Symfonia g-moll (Zimowe marzenia) Piotra Czajkowskiego, która jest uwiecznionym na pięciolinii wspomnieniem kompozytora ze spaceru po zamarzniętym jeziorze.

Drugie dzieło to Uwertura Rosyjska Wielkanoc Op. 36 autorstwa Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. Kompozycja ta dedykowana jest pamięci dwóch kompozytorów rosyjskich, należących do „Potężnej gromadki”:  Modesta Musorgskiego (odrzucał wzorce zachodnie oraz te czerpane z kultury ludowej) i Aleksandra Borodina (chemik, który w wolnym czasie zajmował się muzyką).

Usłyszymy także Koncert na altówkę Grażyny Bacewicz, polskiej neoklasycystycznej kompozytorki i skrzypaczki, która mimo trudnych czasów nigdy nie ugięła się i nie skomponowała utworu socrealistycznego. Dzieło to wykona Maciej Sionkowski, utalentowany gdański altwiolista.

Koncert Rosyjski Pejzaż Muzyczny odbędzie się w Sali Koncertowej na Ołowiance. Bilety dostępne są w cenach: 10-50 zł w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *