Księżniczka Katalonia

168Jeśli Hiszpania jest królową piłki nożnej, korridy i paelli, to  Katalonia z pewnością zasługuje na miano księżniczki turystyki.  Szczególnie północno – zachodnie wybrzeże jest prawdziwą mekką dla amatorów odpoczynku w promieniach słońca. Jeśli jednak ktoś uważa, że Costa Brava oferuje jedynie wspaniałe plaże to jest w błędzie!

Jej wysokość Barcelona

Wybierając się na Costa Brava warto przeznaczyć około trzech dni na zwiedzanie stolicy Katalonii – Barcelony. Dojazd do tego inspirującego miasta nie będzie dla nikogo problemem. Wystarczy kilka euro, by z dowolnej miejscowości dostać się na Plac Kataloński.

W zależności od miejsca  pobytu, podróż pociągami RENFE trwa od dwudziestu minut do godziny. Sama Barcelona także jest przyjazna dla turystów. Linie metra są bardzo dobrze oznaczone, dlatego traficie do nich bez problemu.

Taryfa biletowa jest bardzo zróżnicowana i istnieją różne opcje, dzięki którym można zaoszczędzić trochę pieniędzy. Warto skorzystać z blietu T-10, który pozwala na dziesięć przejazdów metrem i to nawet kilku osobom jednocześnie. Tylko nie zapomnijcie go skasować!

Barcelona zachwyca ilością i różnorodnością atrakcji. Jak chcecie ją poznawać? Jest kilka wariantów. Jedni zdecydują się na romantyczny spacer uliczkami Barri Gottic wraz z bohaterami powieści Carlosa Ruiza Zafona.   Inni ruszą śladami Woddy’ego Allena  i „Vicky Cristina Barcelona”. Z kolei miłośnicy zakupów z pewnością odnajdą się podczas słynnych hiszpańskich wyprzedaży – Rebajas. Ale można się także zakochać w Barcelonie kibiców piłki nożnej. Wszystko zależy od was.

Bez względu na to, którą ścieżkę wybierzecie nikt nie powienien omijać Las Ramblas, czyli głównego deptaka stolicy, który to prowadzi do pomnika Krzysztofa Kolumba w barcelońskim porcie. Korzystają z uroków miasta nie zapomnijcie o swoich portfelach. Niestety Ramblas jest prawdziwym rajem dla kieszonkowców!

718

Najdłuższa ławka świata fot. Ania Karwowska

Gdyby trzeba było wybrać złotą trójkę Barcelony to niewątpliwie zaliczyłabym do niej Parc Guell. To prawdziwa architektoniczna perełka Antonio Gaudiego. To tutaj można zobaczyć najdłuższą ławkę świata z mozaikowymi elementami. Do spacerów zachęcają również uliczki  Dzielnicy Gotyckiej – Barri Gotic prowadzące prosto do katedry ku czci św. Eulalii patronki miasta. Nie można zapomnieć również o imponującej wielkością katedrze Sagrada Familia (jej budowa wciąż nie została ukończona). Strzeliste wieże górują nad miastem przypominając o życiu i kunszcie swojego projektanta, Antonio Gaudiego.

Żaden fan futbolu nie ominie Camp Nou – stadionu słynnej FC Barcelony. Mimo że to miejsce z zewnątrz wygląda jak szary zapomniany budynek, to w środku czeka na kibiców moc atrakcji, w tym wycieczka śladami historii znanego na całym świecie klubu. Po zwiedzaniu stadionu i muzeum FC Barcelony można udać się na zakupy do kibicowskiego sklepu.  Znajdziecie tam wszystko, od koszulek klubowych przez artykuły papiernicze po miski dla psa i smoczki dla dzieci –Visca el Barca!

Barcelona oferuje jednak tak wiele, że podczas pobytu na Costa Brava warto wybrać tylko niektóre atrakcje, a samemu miastu poświęcić osobną podróż.

Dzikie wybrzeże

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Bieganie o poranku fot. Dominika Karwowska

Podczas pobytu na Costa Brava nie ominie was relaks nad morzem! Wybrzeże przyciąga turystów miękkim piaskiem, turkusową barwą śródziemnomorskich fal i lekkim wietrzykiem.  Plaże rozciągają się wzdłuż całego wybrzeża, od Blanes aż do Barcelony. W stolicy Katalonii nie brakuje także miejskiej plaży. Te najpiękniejsze są należą do kurortów Malgrat de Mar i Santa Susana. Wzdłuż nich rozciągają się promenady, które zachęcają  zarówno miejscowych jak i turystów do wieczornych spacerów lub… porannego biegania.

Koniecznie trzeba spróbować morskich kąpieli, należy jednak uważać na gwałtowne uskoki – w jednej chwili woda sięga do kolan, a już za chwilę nie da się wyczuć dna. Uważajcie też na jeżowce i meduzy, które pojawiają się w wodzie gdy jest bardzo upalnie – nikt chyba nie chce utrzymującego się do kilku tygodni poparzenia albo opuchlizny po kolcach.

Bajeczne ogrody w Blanes

049

Śródziemnomorska roślinność fot. Dominika Karwowska

 Widzieliście już Barcelonę, a plażowanie zaczyna być nużące? Wybierzcie się w zupełnie przeciwnym kierunku i rozsmakujcie się w naturze, odwiedzając historyczne ogrody Marimurtra w Blanes. Do tego miasteczka także dojedziecie pociągiem RENFE. Potem trzeba się przesiąść się do autobusu w kierunku Lloret de Mar. Na największym rondzie w Blanes czekają specjalne autobusy lub kolejki, które podwożą pod same bramy Marimurtra. Za wejście trzeba zapłacić 6 euro. Ogród zajmuje powierzchnię około 4 hektarów i jest podzielony na strefy: śródziemnomorską, subtropikalną i umiarkowaną. Można przyjrzeć się tam różnym rodzajom sukulentów, palmom, bananowcom, a także przejść przez niewielki bambusowy las. Część ogrodu położona jest wzdłuż wybrzeża, dlatego nawet tutaj  widać błękit morza, maleńkich zatoczek oraz urwistych klifów.  Samo zwiedzanie ogrodów zajmie około 2-3 godzin, dlatego warto przygotować się na upał i  zaopatrzyć w dużą ilość wody. Warto uwzględnić wizytę w Jardin Botanic Marimurtra w planie swojego pobytu na Dzikim Wybrzeżu, bo jest to jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych Zachodniej Europy!

Tajemnicza  figurka św. Piotra

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Cudowna góra o dziwnym kształcie fot. Ania Karwowska

Około 50 kilometrów od Barcelony znajduje się słynna góra z nietypowym ukształtowaniem skał – Montserrat. Wiąże się z nią wiele legend, a Katalończycy uważają ją za górę cudów. Dzisiaj jest to popularne miejsce pielgrzymek i wycieczek. U stóp Montserrat stoi klasztor. Według legendy to właśnie tam św. Piotr ukrył figurkę Czarnej Madonny – po katalońsku nazywa się ją La Moreneta. Podobno rzeźby nie dało się przestawić w inne miejsce – co uznano za cud i dowód na jej świętość. Ukryta Madonna przetrwała też czasy Maurów. Miejscowi wierzą, że za jej sprawą dzieją się cuda – dlatego w klasztorze ustawiają się długie, kolejki. Ludzie czekają nawet kilka godzin, by tylko przez chwilę dotknąć figurki i poprosić Matkę Boską o wsparcie w codziennych trudnościach.

W wolnej chwili turyści wybierają się na piesze wycieczki po zboczach góry. Leśne szlaki prowadzą do trzynastu opuszczonych pustelni oraz jaskiń.

Śródziemnomorska różnorodność

203

Dzikie wybrzeże fot. Ania Karwowska

Na Costa Brava nie można się nudzić. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pobliska Barcelona urzeknie miłośników europejskich miast i fanów i piłki nożnej. Średniowieczna Tossa de Mar przyciągnie fascynatów historii. Poszukujący spokoju odpoczną u podnóża Monsterrat, zaś fani clubbingu mogą poszaleć w młodzieżowym kurorcie Lloret de Mar. Costa Brava zaskakuje różnorodnością. Może skusicie się na nią tego lata?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *