Kulinarne zakazy

kawaPodróżując najbardziej chcemy poznać smaki odwiedzanych miejsc. Smakujemy wiele potraw, lecz czy wiemy jakie składniki w danym kraju są niedozwolone? Poniżej przyjrzymy się zakazanym pokarmach w religiach.

Wielu z nas wie, że w Indiach krowy są uznawane za święte i są nietykalne, co stanowi zakaz zabijania i spożywania bydła. Wiemy również, że Islam zabrania jedzenia wieprzowiny. Jednak istnieją zakazy, które zadziwiają każdego.

Buddyzm jest religią założoną przez Siddhartha Gautama. Opiera się na Czterech Szlachetnych Prawdach oraz Ośmiorakiej Ścieżce, które prowadzić mają do ustania cierpienia ludzi. Generalnie, buddyści powstrzymują się od spożywania mięsa i alkoholu, ponieważ wierzą w reinkarnację. Fakt, że dusza ludzka może odrodzić się w ciele zwierzęcia, wystarczająco powstrzymuje ich przed zabijaniem. Alkohol natomiast utrudnia rozwój duszy i ciała oraz zwiększa nagromadzenie się negatywnej karmy, w którą tak mocno wierzą buddyści. Są składniki, których Bóg zdecydowanie zakazuje swoim  wyznawcom. Budda odradzał swoim uczniom jedzenia „pięciu ostrych przypraw”. Były to : cebula, czosnek, szczypior, por i szalotka. Warzywa te miały bowiem w jedzącym wywoływać gniew i wzburzenie, a ugotowane dodatkowo wzmagać erotyczne pożądanie. Takie emocje nie powinny występować u buddystów. Ponadto, Budda zalecał rozważenie posiłków poprzez zadawanie sobie, w trakcie jedzenia, pytań: czym jest to, co jem?, skąd pochodzi?, dlaczego to jem?, kiedy powinienem jeść i czerpać z tego korzyści?, jak należy to jeść?

Kofeina jest kolejnym składnikiem, przed którym wzbraniają się wyznawcy niektórych religii. Adwentyści Dnia Siódmego stosują się do żywieniowej doktryny, która opisana jest w Księdze Kapłańskiej. Wierzą oni w dobroczynny wpływ diety na większość dziedzin życia. Doktryna ta dzieli również mięso i ryby na „czyste” i „nieczyste”. Tym samym ryby z łuskami i płetwami są dozwolone, a wieprzowina i skorupiaki – zakazane. Kawy nie zażywają także Mormoni. Wierzą oni, że substancja ta uzależnia i działa niekorzystnie na ciało i emocje. Ponadto niektórzy Mormoni całkowicie rezygnują z gazowanych napojów, typu coca-cola, a także z herbaty i alkoholu.

warzywa2Jainizm zakłada unikanie przemocy i koegzystowanie w pokoju wszystkich żywych istot. Korzenie i niektóre owoce są wykluczane z jadłospisu, aby nie zaburzać równowagi i środowiska, w którym rosną. Jainiści nie jedzą mięsa, ryb, jaj, masła, miodu, alkoholu, fig, warzyw korzennych, cebuli oraz czosnku. Oprócz tego niektórzy wyznawcy jainizmu nie jedzą między zachodem a wschodem słońca, aby nie skrzywdzić nocnych owadów, które są niewidoczne w ciemnościach.

Na koniec niepotwierdzona ciekawostka. Podobno wyznawcy jazydyzmu, nie konsumują sałaty. Dzieje się tak, ponieważ słowo to w jazydzkiej odmianie języka kurdyjskiego brzmi tak samo jak nazwa siedmiu aniołów, którzy przybrali ludzką formę. Boją się więc, jeść ciała tych, których czczą. Jednak jest to tylko legenda krążąca już setki lat.

Jak widać tabu odnośnie jedzenia jest wiele. Gdybyśmy chcieli stworzyć całą listę kulinarnych zakazów to z pewnością byłaby to gruba księga. Warto, więc podróżując po świecie zaczerpnąć informacji o kulinarnych zwyczajach ludzi, których odwiedzamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − 4 =