Gdańskie Dni Kariery® Wiosna 2017 – relacja

Pierwszego dnia marca w Gdańsku, na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego wystartowała wiosenna edycja Dni Kariery® 2017. Dla zainteresowanych, oprócz Gdańska, targi odbędą się jeszcze w ośmiu innych ośrodkach studenckich w Polsce: Toruniu, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Lublinie.

Targi Dni Kariery® po raz kolejny przyciągnęły na WNS wielu zainteresowanych, głównie studiujących na Kampusie Oliwa, jednak pojawiły się również osoby z Wydziału Zarządzania i Ekonomicznego, jak i innych trójmiejskich szkół wyższych.

Firmy i wystawcy tej edycji targów reprezentowali szerokie spektrum branż: BPO/SSC (realizacja projektów biznesowych dla klientów korporacyjnych), bankowość, finanse, FMCG (produkty szybkozbywalne), HR, IT, konsulting, logistykę i ubezpieczenia. Na ten dzień trzy piętra wydziału wypełnione zostały stanowiskami promocyjnymi, gdzie reprezentanci firm i wystawcy chętnie przedstawiali swoje obszary działania, założenia, możliwości, a także aktualne oferty praktyk, staży czy też pracy. Przygotowana była ponadto specjalna strefa doradztwa zawodowego, gdzie profesjonaliści służyli pomocą w dopracowaniu CV lub przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej (również w języku angielskim). Uczestnicy mogli również wziąć udział w konkursach z nagrodami i korzystać z komfortowej strefy chillout, która stanowczo powinna pozostać na WNS–ie na stałe.

Najwięcej osób wokół swoich stanowisk stale skupiały m.in. firmy Amazon, GetResponse, Intel, State Street czy Thomson Reuters. Studenci przyznawali zgodnie, że tego typu targi stwarzają dodatkową możliwość, by zacząć zdobywać niezbędne w karierze zawodowej kontakty oraz, by zorientować się na co postawić chcąc aplikować o posadę w danej firmie. Dużym plusem Dni Kariery® jest zapewne swobodna atmosfera i zachęcający do rozmowy, bardzo komunikatywni przedstawiciele firm — często młodzi studenci czy świeżo upieczeni absolwenci, już zdobywający doświadczenie zawodowe, co tylko potwierdza sens organizowania podobnych wydarzeń.

Większość studentów w rozmowach z przedstawicielami firm i organizacji pytała o perspektywy zatrudnienia czy praktyk, które byłyby zgodne z kierunkiem ich wykształcenia. Bardzo przydatny przy wstępnej „selekcji” wystawiających się firm, był dla studentów stworzony przez organizatorów informator, w którym zaznaczone były obszary, w jakich poszczególne z firm działają. Największym zaskoczeniem dla studentów wypowiadających się na temat wystawców, były propozycje przedstawione przez firmę Lidl. Nie były one związane tylko i wyłącznie ze sprzedażą, co może się nasuwać na myśl o tej firmie w pierwszej kolejności. Oferty, z jakimi wychodzi Lidl, dotyczyły również działów: administracji, HR, IT czy marketingu, a studenci określali je jako bardzo atrakcyjne pod względem warunków pracy. Jedynym minusem, jaki usłyszałam na temat targów od kilku osób, było to, że większość propozycji dotyczyła osób z wykształceniem z zakresu nauk ekonomicznych i technicznych. Było to stwierdzenie dość zasadne, jako że większością uczestników Dni Kariery®, była po prostu „miejscowa” społeczność studentów Wydziału Nauk Społecznych, których oczekiwania nie do końca spotkały się z aktualnymi, rzeczywistymi potrzebami prezentujących się podczas targów, potencjalnych pracodawców. Warto też dodać, że oferty składane studentom dotyczyły również pracy czy staży w oddziałach firm poza Trójmiastem, m.in. w Warszawie, gdzie rynek pracy jest, jak przyznają oni dużo większy. Stwarza to idealną okazję dla tych z nich, którzy myślą o przeprowadzce zaraz po ukończeniu studiów i rozpoczęciu kariery zawodowej w nowym mieście.

Na zakończenie odrobina motywacji z ust młodego miliardera:

Pytanie, które zadaję sobie codziennie to: „Czy robię właśnie najważniejszą rzecz, jaką powinienem robić?”

— Mark Zuckerberg

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *