Rozmowy o fotografii – Jolanta B. Kucharska

14721529_771375109672196_2225327865206561213_nCofnijmy się w czasie. Jest rok 1839. Chociaż od publicznej prezentacji wynalazku Daguerre’a we Francuskiej Akademii Nauk minęło niewiele czasu, wieści o dagerotypii rozpowszechniły się dość szybko. Już w sierpniu tego samego roku w polskiej prasie pojawiły się artykuły o procesie dagerotypowym oraz obywały się pierwsze publiczne pokazy. Co było dalej?

Okazja, aby się tego dowiedzieć nadarzy się już w najbliższy czwartek (3 listopada) podczas kolejnego wykładu organizowanego przez Gdańską Galerię Fotografii w ramach cyklu „Rozmowy o fotografii”. Gościem spotkania będzie Jolanta B. Kucharska, która opowie o zakładach fotograficznych i fotografii warszawskiej w latach 1839-1920.

Kim właściwie byli pionierzy polskiej fotografii, jakie były tematy pierwszych dagerotypów i jakie relacje łączyły fotografików i malarzy? Za co dziś możemy być wdzięczni ówczesnym amatorom i zawodowcom? Jak wyglądały początki fotografii naukowej, kto wykonał pierwsze zdjęcia reportażowe oraz prasowe i co zostało wówczas sfotografowane? Oprócz odpowiedzi na te pytania podczas wykładu poznamy bliżej inicjatorkę powstania pierwszej szkoły fotograficznej dla kobiet – Jadwigę Golczówną. Artystka, w latach 1898–1905, współpracowała ze Stanisławem Szalayem, któremu poświęcona jest aktualna wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii – „Krajobraz polski. Zakład fotograficzny Stanisława Szalaya” (ekspozycja będzie czynna do 4 grudnia).

Jolanta B. Kucharska jest absolwentką historii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w Archiwum Zbiorów Fotograficznych i Rysunków Pomiarowych w Instytucie Sztuki PAN w latach 1986–2002. Później przez osiem lat pracowała w Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej w Oddziale Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy opracowaniu materiału kartograficznego. Od roku 2010 do kwietnia 2013 współpracowała z Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej jako kustosz zbiorów archiwalnych i fotograficznych. Brała udział w ponad trzydziestu konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych dotyczących historii fotografii polskiej, kartografii, Kresów Wschodnich oraz architektury powojennej. Jest autorką lub współautorką publikacji książkowych dotyczących m.in. fotografii lwowskiej, wileńskiej i warszawskiej, a także organizatorką wystaw fotograficznych i autorką wielu świetnych prac.

 Kiedy: 3 listopada (czwartek), godz. 18.00

Gdzie: Gdańska Galeria Fotografii, Zielona Brama ul. Długi Targ 24

Wstęp: wolny

Szczegóły dostępne na Facebooku

 Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × cztery =