Sonia Szóstak „Wiek niewinności” – wystawa w GGF

ss wiek niewinnosci

Ponad 30 fotografii i 5 lat pracy. Zdjęcia portretowe, fotografia modowa, lifestylowa o charakterze reportażowym i akty. Od 1 lipca (piątek) w Gdańskiej Galerii Fotografii będzie można oglądać wystawę zdjęć Sonii Szóstak „Wiek niewinności”.

Kobiety na zdjęciach Szóstak są niezależne, świadome swej siły, wyzwolone od podmiotowej roli. Są jednocześnie „lekkie”, naturalne i kobiece. Chociaż artystka podejmowała różnorodne tematy, udało jej się uchwycić ducha swojego pokolenia. Współczesna sielanka przedstawiona jest jak echa marzeń sennych, tęsknota za rajem i koncepcją natury, której jesteśmy częścią od zawsze. Wystawa „Wiek niewinności” jest pochwałą potęgi młodości, kobiecości i natury. Jest efektem poszukiwań obszarów wolności przez „pięknych dwudziestoletnich”.

Styl fotografii Sonii Szóstak zdradza fascynację twórczością Petera Lindbergha, Erwina Olafa czy dawnych mistrzów malarstwa, jak chociażby Tycjan. Nawiązania do malarstwa widać także w perfekcyjnym operowaniu światłem i cieniem, kompozycją, nasyceniem koloru oraz umiejętnym wykorzystywaniem rekwizytów.

Sonia Szóstak jest absolwentką Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2011 roku została wyróżniona przez „Le Book” za najlepszą okładkę oraz uznana przez magazyn „Fashion” za najlepszą debiutującą fotografkę. W jej karierze nastąpił zwrot, kiedy jako jedyna Polka zaprezentowała na wystawie w Mediolanie swoje zdjęcia zrealizowane dla włoskiej edycji „Vogue”.

Jej fotografie mody ukazywały się między innymi w takich renomowanych czasopismach jak „K-Magazine”, „Rolling Stone”, „Ozon”, „i-D”, „Harper’s Bazaar” czy „Interview”. Fotografka wykonywała także sesje zdjęciowe dla takich marek jak Pan Tu Nie Stał, H&M, Levis, Aloha from Deer. Dodatkowo jej prace można było oglądać w ramach Poland Fashion Week (2011), w Galerii FF w Łodzi (2012), w Galerii Carla Sozzani w Mediolanie (2013), w trakcie Miesiąca Fotografii w No Wódka w Berlinie (2014), w Oddziale Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów w Oliwie w ramach wystawy „Uwikłani w Sztukę. Prace z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich” (2014), Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2015) oraz LEICA 6×7 Gallery w Warszawie na MIA Art Fair 2016 w Mediolanie (2016).

Opiekę kuratorską nad wystawą sprawuje Mariola Balińska we współpracy z  Natalią Helman, Natalią Jażdżewską, Małgorzatą Posadzką, Małgorzatą Taraszkiewicz – Zwolicką. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Wystawę „Wiek niewinności” wspiera Bielenda Kosmetyki Naturalne.

Kiedy: Wernisaż 1 lipca (piątek), godz. 18.00, wystawa czynna będzie do 11 września, od wtorku do niedzieli, 10.00-17.00
Gdzie: Gdańska Galeria Fotografii, ul. Długi Targ 24, Gdańsk
Bilety: 1-2 zł
Szczegóły dostępne na Facebooku oraz na stronie Gdańskiej Galerii Fotografii.

Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + dziewięć =