Człowiek-pająk po polsku, czyli premiera „Kątnika”

Plakat filmu „Kątnik”

Plakat filmu „Kątnik”

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki i Akademickie Centrum Kultury Alternator zapraszają entuzjastów dobrego kina na cotygodniowe, czwartkowe spotkanie z filmem. Już 31 marca w budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się premiera „Kątnika”.

„Zbliża się inauguracja roku akademickiego, pomimo tego ugryziony przez polskiego kątnika Piotrek Kowalski, ma ważniejsze problemy na głowie” – głosi prasowa zapowiedź dzieła Jana Oruszulaka. Krótkometrażowa opowieść, widocznie inspirowana historią amerykańskiego superbohatera z komiksu o człowieku-pająku, ulokowana została w Gdańsku. Oprócz Kowalskiego, rodzimego gatunku pająka i stolicy Pomorza, akcję ubarwia choćby szkolony przez Rosjan psychopata. O kontraście między konwencją amerykańskiego kina komiksowego, a prowadzeniem narracji w Polsce, będzie można porozmawiać z twórcami filmu już po projekcji.

Na trailer zapowiadający produkcję nałożona została kategoria „NC-17”, czyli bezwzględny zakaz oglądania przez osoby niepełnoletnie. To skutek perwersyjnych scen seksu, brutalnych ujęć i niecenzuralnego języka. Pierwszy polski film o superbohaterze – jak głoszą informacje prasowe – prezentuje się więc nietypowo również pod tym względem. To nie, wzorem wysokobudżetowych produkcji sygnowanych logiem Marvel czy DC Comics, propozycja dla najmłodszych.

„Kątnik” nie jest filmem popularnym. Nie zobaczymy go w multipleksach. – „Każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, czy lubi i chce oglądać ambitne kino” – kontynuuje Krystyna Weiher, specjalistka PR w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego, podkreślając rolę Miłości Blondynki w promowaniu kina niezależnego: – „W Gdańsku jesteśmy jednym z niewielu miejsc, które oferuje projekcje tego typu”.

„Premiera odbywa się w Blondynce, ponieważ ACK współfinansowało film” – kontynuuje nasza rozmówczyni, dodając, że Jan Orszulak z Alternatorem współpracuje nie od dziś. Reżyser z uczelnianą organizacją wystawiał już sztuki i prowadził warsztaty.

Choć Dyskusyjny Klub Filmowy Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na spotkania z filmem w czwartkowe wieczory, członkowie koła naukowego są bardzo zadowoleni z frekwencji. – „Projekcje cieszą się zaskakująco dużym zainteresowaniem” – zapewnia Krystyna Weiher. –  „Nagrodzone na festiwalach filmy zapełniają aulę. Na starsze, klasyczne kino przychodzi około 50 osób”.

Część obrazów emitowanych przez DKF jest płatnie biletowana, jednak wstęp na premierę „Kątnika” będzie darmowy.

Gdzie: Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, aula 1.43, ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk

Kiedy: 31 marca (czwartek) 2016 r., godz. 18:30

Bilety: wstęp wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − 6 =