Możesz być kim chcesz! Wystarczy wyobraźnia

en.wikipedia.org

en.wikipedia.org

Interesujecie się wojskiem i chcielibyście spróbować swoich sił jako doświadczeni Marines? Sądzicie, że przeżylibyście apokalipsę zombie? Może marzyliście o tym by przenieść się do wczesnego średniowiecza albo być czarodziejem? To wszystko jest możliwe. Wystarczy wziąć udział w terenowej grze wyobraźni, zagrać w larp.

Termin larp (ang. Live action role-playing) wywodzi się z pogranicza gry i sztuki. Jest to pewien rodzaj aktywności, gdzie uczestnicy wspólnie tworzą spójną opowieść, odgrywając swoje role na zasadzie improwizowanego teatru. Co jest ważne, akcja larpa może toczyć się w świecie rzeczywistym i fikcyjnym.

W larpy można grać na otwartych bądź zamkniętych przestrzeniach. Scenografia i rekwizyty są dosyć umowne. Twórcy larpa określają pewne ramy oraz początek historii, ale nie znają jej końca. Przebieg fabuły zależy od zaangażowania i pomysłowości graczy.  Przypomina to w swojej formie improwizowany teatr, gdzie mistrz gry jest pomysłodawcą, a uczestnicy – aktorami. Wypowiadane kwestie i wykonywane działania przez graczy, są uznawane za te, które robi postać. Ważnym jest, by sumiennie odegrać zachowanie swojego wymyślonego bohatera. Istotną rolę w kreacji postaci odgrywa kostium adekwatny do tematyki larpa.

Występują trzy rodzaje tego typu aktywności ze względu na obszar rozgrywki. Wyróżniamy tutaj larpy pokojowe, lokacyjne i terenowe. Te pierwsze są podobne do tradycyjnych gier wyobraźni, gdzie dialog jest główną częścią fabuły. Lokacyjne odbywają się w określonym, wynajętym przez organizatorów miejscu. Przykładem może być tutaj Wioska Fantasy obok wsi Kuńkowce (Podkarpacie). Typ terenowy jest najrozleglejszym rodzajem larpów. Składa się z kilku lokalizacji, a od gracza wymaga umiejętności orientacji w terenie. Przykładem takiego typu larpa jest Fantazjada.

commons.wikimedia.org

commons.wikimedia.org

Istnieje również podział ze względu na tematykę larpów. Najpopularniejsze są uniwersa fantasy. Miecze, tarcze i magia to najczęstsze klimaty terenowych gier wyobraźni. Prócz tego występują także larpy historyczne (głównie skupiające się na Nowożytności), mieszające magię i współczesność, postapokaliptyczne, science-fiction i wiele innych.

Charakterystyczną cechą tej aktywności jako gry, jest fakt, że nie można jej wygrać. Gracz jest dla siebie głównym bohaterem, ale w ujęciu całej fabuły tworzy, w większości przypadków, jedynie tło. To nie twórcy gry napędzają historię uczestnika, ale właśnie inni gracze poprzez wymyślanie specjalnych zadań czy proponowanie niebezpiecznych wypraw.

Terenowe gry wyobraźni od lat 90. stanowią przedmiot badań socjologów, psychologów i teatrologów. Pionierami w zgłębianiu wiedzy o terenowych grach wyobraźni były kraje skandynawskie. Od XXI wieku rosnąca popularność larpów sprawiła, że  badania te rozszerzyły się na inne państwa Europy.

Larpy w Polsce odbywają się najczęściej na festiwalach gier i fantastyki takich jak: Pyrkon, Falkon czy Grojkon. Istnieją też wydarzenia stworzone specjalnie dla tego rodzaju aktywności. Do najpopularniejszych należą: Hardkon, Orkon, Flamberg i Fantazjada (którą CDN poleca!). Większość z nich odbywa się na południu Polski.

Improwizowany teatr to niewątpliwie ogromny test wyobraźni i umiejętność gry aktorskiej. Najważniejsze jest jednak przeżywanie ciekawej historii całym sobą, czego nie potrafi dać książka czy film. To inny rodzaj doświadczenia, gdzie interakcja między bohaterami staje się sprawą najważniejszą. Poza tym klimat panujący na larpowych wydarzeniach jest czymś, czego każdy musi doświadczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *