Solo na scenie. Monodram: warsztaty, spektakl, dyskusja

1Od-przodu-i-od-tyłu2.-fot.-Marcin-Pietrusza-1024x644

fot. Marcin Pietrusza, mat. prasowe

Teatr Na Nowe Czasy powraca. Tym razem twórcy i widzowie przyjrzą się bliżej sztuce monodramu. Jesienna odsłona projektu już 19 września w Teatrze na Plaży. 

Fundacja Teatru BOTO i Fundacja Pomysłodalnia zapraszają na kolejną odsłonę wydarzeń z cyklu Teatr Na Nowe Czasy. Tematem wrześniowego spotkania będzie monodram. Ci, którym bliskie jest występowanie na scenie będą mogli wziąć udział w warsztatach mistrzowskich (ilość miejsc ograniczona – 12 osób), a ci, którzy wolą jedynie oglądać – wziąć udział w dyskusji i obejrzeć spektakl Od przodu i od tyłu, wyreżyserowany przez Stanisława Miedziewskiego, w wykonaniu Mateusza Nowaka.

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…

teatr na nowe czasyStanisław Miedziewski

Reżyser teatralny i filmowy. Od 1976 roku współtworzył – aktywowany w Słupsku przez Antoniego Franczaka (1972) – istniejący wcześniej Teatr „Rondo”.  Studiował reżyserię w PWSFTviT w Łodzi. Staż m.in. w Teatrze Bertolda Brechta w Berliner Ensemble. Przez kilka sezonów był związany z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu. Jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych.

Mateusz Nowak

Polonista, logopeda, animator kultury, instruktor recytacji. Doktorant w Zakładzie Historii Języka Polskiego i Dialektologii (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie). Absolwent studiów podyplomowych „Zarządzanie Kulturą w Strukturach Unii Europejskiej” (Polska Akademia Nauk w Warszawie) oraz „Zarządzanie Ryzykiem, Prognozowanie, Planowanie Strategiczne, Foresight” (Collegium Civitas w Warszawie). Ukończył szereg i kursów zakresu zarządzania projektami oraz organizowania działalności kulturalnej.

Program:

11.00-15.00
Praca nad rolą w monodramie. Warsztaty mistrzowskie ze Stanisławem Miedziewskim i Mateuszem Nowakiem.
Udział bezpłatny, zgłoszenia: teatrnanoweczasy@gmail.com, należy wysłać wypełniony formularz
19.00
Od przodu i od tyłu – spektakl w reżyserii Stanisława Miedziewskiego i w wykonaniu Mateusza Nowaka
Wstęp wolny, zgłoszenia: teatrnanoweczasy@gmail.com
20.15 Dyskusja pospektaklowa

Termin: 19.09.2015, w godz.. 11.00-21.30

Miejsce: Teatr na Plaży

Bilety: wstęp wolny, zgłoszenia: teatrnanoweczasy@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × pięć =