Teatr z bliska. Czerwiec w teatrze

teatr-z-bliska-plakat-a3-webOstatnie, przedwakacyjne spotkania miłośników teatru obfitują w ciekawe wydarzenia. Nie brakuje warsztatów, wykładu i czytań współczesnych dramatów. Czerwcowy cykl rozpocznie się od czytelni współczesnego dramatu polskiego, a tym razem spotkanie poświęcone będzie Gdyńskiej Nagrodzie Dramaturgicznej. Prowadzone rozmowy dotyczyć będą tekstów: „Niesamowici bracia Limbourg” Beniamina Bukowskiego, „Zielona wyspa” Radosława Hendla, „Feinweinblein” Weroniki Murek, „Von Bingen. Historia prawdziwa” Sandry Szwarc oraz „Dziki Zachód” Anny Wakulik. Czytanie odbędzie się w piątek, 12 czerwca, o 17.30 w Księgarni Cafe Vademecum.

Sobotę, 13 czerwca, od 10.00 rozpoczną warsztaty. Tym razem uczestnicy zastanawiać się będą nad dylematami języka pisanego. Sprawne i poprawne posługiwanie się ojczystym językiem wymaga podjęcia pewnego wysiłku, niewątpliwie jest to wysiłek niosący radość. Znajomość zasad polskiej ortografii i interpunkcji pozwala sprawnie poruszać się w otaczającej rzeczywistości, która w dużym stopniu zbudowana jest ze słów, rozmów, pism oraz różnych innych zachowań językowych. Warsztaty odbędą się w gdyńskiej YMCA, ul. Żeromskiego 26.

Tymczasem w sobotę o 18.00, w Teatrze Gdynia Główna, wykład „Pierwszym mocnym znaczeniem słowa teatr jest budynek” wygłosi prof. dr hab. Jan Ciechowicz z Uniwersytetu Gdańskiego. Po spotkaniu odbędzie się spektakl Teatru Gdynia Główna „Co przyśniło się Gregorowi, że zaspał”. Bilety (20/30 zł) do kupienia na stronie teatru lub przed spektaklem.

Natomiast tydzień później, w sobotę, 20 czerwca, odbędą się ostatnie warsztaty z cyklu. Tym razem przedmiotem zainteresowania będzie zapowiedź wydarzenia kulturalnego. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się o formach spotkań z dziennikarzami (konferencja i briefing), zbudują również merytorycznie, poprawnie językowo i w zwięzłej formie informację o wybranym ważnym wydarzeniu kulturalnym tak, by ta informacja zainteresowała przybyłych na konferencję prasową lub briefing dziennikarzy. Zadaniem uczestników będzie zredagowanie zapowiedzi i próba jej prezentacji. Zajęcia zaczną się o 10.00 w YMCA Gdynia (Żeromskiego 26).

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

W lipcu oraz sierpniu w projekcie nastąpi przerwa wakacyjna. Na kolejne spotkania zaprosimy we wrześniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − 4 =