„Socjalizm był, niestety, bardzo fotogeniczny” – spotkanie z Chrisem Niedenthalem

Chris_Niedenthal_poster_jpg-s

Już 7 maja (czwartek) na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się spotkanie z niezwykłym fotografem – ikoną europejskiego fotoreportażu. Dokumentował przełomowe wydarzenia epoki, w tym między innymi narodziny Solidarności czy stan wojenny.

Chris Niedenthal należy do grona najsłynniejszych polskich fotografów-reporterów, jest autorem najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zdjęć okresu komunizmu. Zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym między innymi World Press Photo.

Podczas spotkania będzie można wysłuchać opowieści o zdjęciach fotografa, któremu udało się utrwalić najważniejsze momenty z historii Polski oraz życie codzienne Polaków epoki socjalizmu.

Chris Niedenthal urodził się w Londynie, w polskiej rodzinie. Swój pierwszy aparat fotograficzny – Kodak Starmite, otrzymał w wieku 11 lat w nagrodę za zdanie egzaminu. Studiował fotografię na London College of Printing. Do Polski przyjechał w 1973 roku na kilka miesięcy – i został do dziś. Początkowo fotografował jako wolny strzelec, ale pod koniec lat 70. rozpoczął współpracę z tygodnikiem Newsweek, a od 1985 roku dołączył do fotografów kontraktowych tygodnika TIME. W latach 90. współpracował też z niemieckim tygodnikiem Der Spiegel. Jego terenem zainteresowań była zawsze Polska, cała Europa Wschodnia i Bałkany, a pracując dla tygodnika TIME, rozszerzył swoją działalność również na Związek Radziecki.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Star Speakers”, którego inicjatorami są m. in. Olivia Business Center oraz Fundacja Gdańsk Global. To cykliczny program inspirujących wykładów z międzynarodowymi gośćmi, realizowany w Olivia Sky Club we współpracy z gdańskimi środowiskami biznesu, nauki, polityki i mediów. Projekt jest zintegrowany z cyklem wykładów na gdańskich wyższych uczelniach, dedykowanych trójmiejskiej społeczności studenckiej. Celem projektu jest rozwój i integracja międzynarodowych relacji biznesowych, służących umacnianiu pozycji Gdańska w globalnej optyce inwestycyjnej.

Kiedy: 07.05, o godz. 11.15

Gdzie: Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych, aula 207

Bilety: Wstęp wolny!

Tego dnia będzie jeszcze możliwość spotkania się z Chrisem Niedenthalem o godzinie 14.00 w Akademii Sztuk Pięknych, (Audytorium ASP, ul. Targ Węglowy 6, wejście od ulicy Tkackiej).

Serdecznie zapraszamy!