„Socjalizm był, niestety, bardzo fotogeniczny” – spotkanie z Chrisem Niedenthalem

Chris_Niedenthal_poster_jpg-s

Już 7 maja (czwartek) na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się spotkanie z niezwykłym fotografem – ikoną europejskiego fotoreportażu. Dokumentował przełomowe wydarzenia epoki, w tym między innymi narodziny Solidarności czy stan wojenny.

Chris Niedenthal należy do grona najsłynniejszych polskich fotografów-reporterów, jest autorem najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zdjęć okresu komunizmu. Zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym między innymi World Press Photo.

Podczas spotkania będzie można wysłuchać opowieści o zdjęciach fotografa, któremu udało się utrwalić najważniejsze momenty z historii Polski oraz życie codzienne Polaków epoki socjalizmu.

Chris Niedenthal urodził się w Londynie, w polskiej rodzinie. Swój pierwszy aparat fotograficzny – Kodak Starmite, otrzymał w wieku 11 lat w nagrodę za zdanie egzaminu. Studiował fotografię na London College of Printing. Do Polski przyjechał w 1973 roku na kilka miesięcy – i został do dziś. Początkowo fotografował jako wolny strzelec, ale pod koniec lat 70. rozpoczął współpracę z tygodnikiem Newsweek, a od 1985 roku dołączył do fotografów kontraktowych tygodnika TIME. W latach 90. współpracował też z niemieckim tygodnikiem Der Spiegel. Jego terenem zainteresowań była zawsze Polska, cała Europa Wschodnia i Bałkany, a pracując dla tygodnika TIME, rozszerzył swoją działalność również na Związek Radziecki.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Star Speakers”, którego inicjatorami są m. in. Olivia Business Center oraz Fundacja Gdańsk Global. To cykliczny program inspirujących wykładów z międzynarodowymi gośćmi, realizowany w Olivia Sky Club we współpracy z gdańskimi środowiskami biznesu, nauki, polityki i mediów. Projekt jest zintegrowany z cyklem wykładów na gdańskich wyższych uczelniach, dedykowanych trójmiejskiej społeczności studenckiej. Celem projektu jest rozwój i integracja międzynarodowych relacji biznesowych, służących umacnianiu pozycji Gdańska w globalnej optyce inwestycyjnej.

Kiedy: 07.05, o godz. 11.15

Gdzie: Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych, aula 207

Bilety: Wstęp wolny!

Tego dnia będzie jeszcze możliwość spotkania się z Chrisem Niedenthalem o godzinie 14.00 w Akademii Sztuk Pięknych, (Audytorium ASP, ul. Targ Węglowy 6, wejście od ulicy Tkackiej).

Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *