Seryjni mordercy na ekranie

film.org.pl_psychoza-mistrzowska-gra-hitchcocka

Kolejny piątek trzynastego to dobra okazja na urządzenie sobie seansu z filmami o seryjnych mordercach. Bo w końcu czy jest na to lepsza okazja od najbardziej pechowego dnia w roku?

Psychoza

Na początek klasyk. Marion Crane pracuje jako sekretarka. Pewnego dnia kradnie swojemu szefowi 40 tysięcy dolarów i ucieka. W czasie drogi zatrzymuje się w przydrożnym The Bates Motel. Właścicielem jest młody chłopak Norman, który, wyraźnie jest nią zainteresowany, proponuje jej kolację. Jednak historia Marion to dopiero początek całego ciągu zdarzeń. Alfred Hitchcock nakręcił film przełomowy, w którym główna bohaterka ginie w połowie filmu w klasycznej scenie pod prysznicem. Potem do końca skupiamy się zaś na postaci mordercy. Norman to z pozoru miły, spokojny chłopak, ale jak wiemy nie od dziś – pozory mylą.

Obywatel X

Film oparty na prawdziwej historii seryjnego mordercy, który przez wiele lat swojej działalności uśmiercił w Związku Radzieckim ponad 50 osób. Rzeźnik z Rostowa został skazany na śmierć poprzez strzał w tył głowy. Wyrok na nim wykonano 14 lutego 1994 roku. „Obywatel X” skupia się przede wszystkim na wątku nieudolnego śledztwa prowadzonego przez organy ZSRR. Wszechobecna biurokracja, niekompetencja i brak profesjonalizmu długo uniemożliwiały odnalezienie i ukaranie zabójcy. To ciekawa odmiana dla tych, którzy mają już dość błyskotliwych agentów FBI, potrafiących rozwiązać każdą sprawę. „Obywatel X” to film, w którym twórcy, bardziej niż na wartką akcję, zwrócili uwagę na emocje bohaterów i to, kogo z nich polowanie na zbrodniarza czyni. Donald Sutherland i Stephen Rea świetnie sprawdzili się jako duet prowadzący  śledztwo – ich relacja jest trudna i dynamiczna, zaś ich postacie wiarygodnie.

zodiak-2007Zodiak

To kolejny obraz oparty na autentycznych wydarzeniach, w reżyserii Davida Finchera. Przedstawia on historię mordercy, którego tożsamości nigdy nie udało się poznać. Jest to jedna z najsłynniejszych nierozwikłanych zagadek kryminalnych. Zodiak zaczął działać w latach 60. w okolicach San Francisco, przyznał się do zamordowania 37 osób. Przesyłał do policji i redakcji „San Francisco Chronicle” listy szczegółowo opisujące poszczególne zbrodnie. Zodiak za sprawą swojej misternie prowadzonej gry z dziennikarzami i policją przyczynił się do powstania w USA społecznej paranoi. Film Finchera skupia się na faktach i wątkach osób autentycznie zaangażowanych w śledztwo. Reżyser przedstawia postacie reporterów – w tych rolach Jake Gyllenhaal i Robert Downey Jr. Na dalszym planie są policjanci odgrywani przez Marka Ruffalo i Anthony’ego Edwardsa. Największą zaletą „Zodiaka” jest drobiazgowe odtworzenie prowadzonego wówczas śledztwa. Widz nie doświadczy tutaj drastycznych scen, ale trzeba przyznać, że jest to film niezwykle klimatyczny. Napięcie budowane jest za pomocą subtelnych zwrotów akcji, które koniec końców mają zaprowadzić widza w ślepą uliczkę i uzmysłowić przywiązanie do gatunkowych przyzwyczajeń.

c573a3d73d-p185n3hhnk245mmm5j4q1khq03pachnidlo 03Pachnidło

Akcja filmu rozgrywa się w XVIII wieku, we Francji, a dokładniej w samym jej sercu – Paryżu. Przedstawia historię „wyjątkowego” mordercy, który staje się niewolnikiem własnego zmysłu. Film zniewalający wizualnie. Tom Tykwer stworzył ponadczasową opowieść o człowieku zimnym jak głaz. Jean-Baptiste Grenouille (Ben Whishaw), zafascynowany zmysłowym światem aromatów, pragnie stworzyć najpiękniejsze pachnidło na świecie. Z chwilą gdy poznaje zapach kobiety, jego fantazja staje się obsesją. Reżyser postanowił oddać zapach za pomocą nastrojowej muzyki, intensywnych barw, skojarzeń oraz wyobrażeń.

10 Rillington Place

Film opowiada o seryjnym mordercy Johnie Reginaldzie Christie, który w drugiej połowie lat 40 zwabiał młode kobiety do swojego mieszkania w Londynie, gdzie truł je gazem, a potem uprawiał seks z ich martwymi ciałami. „Dom przy Rillington Place 10” imponuje oszczędnością w prowadzeniu fabuły i zarysowywaniu postaci. Richard Attenborough jako John Christie sprawdził się wyśmienicie. Fabuła nie należy do skomplikowanych. Sąsiadami Christiego zostaje młoda para, Timothy i Beryl Evansowie. Małżeństwo nie zdaje sobie sprawy jak niebezpieczną znajomość zawarło. Postacie są wiarygodne, a obsada aktorska została idealnie dobrana. Powojenny, wyniszczony Londyn wygląda przygnębiająco, a nastrój grozy jest potęgowany przez ponury podkład muzyczny. Dodatkowym atutem filmu jest to, że kręcono go dokładnie w tym miejscu, gdzie przed laty działał prawdziwy John Reginald Christie.

film.org.pl_iceman-historia-mordercy1-780x518Iceman

Historia Richarda Kuklinskiego, który prowadził podwójne życie: bezwzględnego, płatnego mordercy oraz kochającego męża i ojca.Mężczyzna wykorzystał wszystkie swoje zdolności do stworzenia idealnego modelu rodziny, dzięki czemu jego sąsiedzi i bliscy wierzyli, że jest on zwykłym przedsiębiorcą. Pseudonim „The Iceman” Richard zdobył dzięki zamrażaniu ciał ofiar, co w efekcie pozwoliło mu ukryć rzeczywisty czas zgonu. Michael Shannon jest bardzo charakterystycznym i utalentowanym aktorem i rola zimnego mordercy świetnie mu wyszła. To właśnie dzięki niemu z gangsterskiego thrillera robi się fascynująca opowieść o psychologicznym rozdwojeniu i najciemniejszej stronie ludzkiej psychiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + piętnaście =