Jako dziecko postanowiłem, że zostanę aktorem – Jake Gyllenhaal

9

Jeden z najbardziej obiecujących aktorów ostatnich lat. Do tej pory wcielał się w schizofrenika, homoseksualnego kowboja, dziennikarza, czy żołnierza Marines. Jake Gyllenhaal nie boi się trudnych ról. Niedługo przekonamy się jak wypadł w najnowszym filmie Dana Gilroy’a „Wolny strzelec”.

Filmowe korzenie

Jacob Benjamin Gyllenhaal urodził się 19 grudnia 1980 roku w Los Angeles, Kalifornii. Od dziecka związany był z przemysłem filmowym. Jego matka, Naomi Foner jest scenarzystką, a ojciec, Stephen Gyllenhaal reżyserem. Również jego rodzice chrzestni to para aktorów – Paul Newman i Jamie Lee Curtis. Gyleenhaal przez dwa lata studiował religioznawstwo na Uniwersytecie Columbia, jednakże to kariera aktorska wydała mu się lepszym sposobem na życie, zwłaszcza że gry w filmie spróbował jeszcze jako dziecko.

Młody debiutant

Pierwszą rolę w filmie Jake dostał w wieku 11 lat. Grał w przygodowym westernie („Sułtani westernu”) razem z Billym Crystalem. Debiut u boku znanego aktora otworzył mu drzwi do  kariery. W latach 90-tych pojawił się jeszcze w kilku produkcjach w reżyserii swojego ojca, („Niebezpieczna kobieta”, „Amatorzy w konopiach”). Pierwszym obrazem, dzięki któremu został dostrzeżony był biograficzny film „Dosięgnąć kosmosu”, z Laurą Dern. Lecz dopiero rola w „Donnie Darko”, gdzie wcielił się w tytułowego bohatera zapewniła mu mocną pozycję w amerykańskim przemyśle filmowym. Co ciekawe na ekranie pojawił się ze swoją starszą siostrą, Maggie. Za rolę charyzmatycznego schizofrenika został nominowany do Independent Spirit Award.

W późniejszych latach widzowie mieli okazję zobaczyć Gyllenhaala obok Susan Sarandon i Dustina Hoffmana w „Mili księżycowego światła” oraz w koprodukcji holendersko-niemiecko-amerykańskiej „Życiowe rozterki”. Aktor spotkał się tam na planie z Jennifer Aniston, sam film zaś brał udział w konkursie festiwalu w Sundance, zbierając pochlebne opinie. Dwa lata później wcielił się w syna klimatologa (w tej roli Dennis Quaid) w katastroficznym „Pojutrze”. Jedna z głównych ról w tym głośnym filmie Rolanda Ennericha przyniosła mu większą rozpoznawalność i sławę.

077Jake oprócz filmu występował również na deskach teatru. W 2002 roku zagrał obok Haydena Christensena i Anny Paquin w sztuce o tytule „This Is Our Youth”. Dzięki roli został laureatem londyńskiej nagrody dla debiutantów (Evening Standard Theatre Award for Outstanding Newcomer).

Przełomowy rok

Najbardziej rozpoznawalnym filmem w dorobku aktora jest obsypana Oscarami – „Tajemnica Brokeback Mountain” w reżyserii Anga Lee („Życie Pi”). Historia o homoseksualnych kowbojach przyniosła mnóstwo kontrowersji i plotek odnośnie orientacji aktora. To chyba bardzo miłe, że istnieje plotka, według której jestem biseksualistą. Znaczy to, że mogę grać więcej typów ról. Jestem otwarty na wszystko, do czego publiczność mogłaby chcieć mnie zaprosić. Nigdy tak naprawdę nie pociągali mnie seksualnie mężczyźni, ale wydaje mi się, że gdyby coś takiego kiedyś nastąpiło, nie przyjąłbym tego jako zagrożenia – komentował sprawę Gyllenhaal.

Film oprócz plotek przyniósł mu również międzynarodowe uznanie krytyków i publiczności. Za drugoplanową rolę Jacka Twista otrzymał nominację do Oskara, nagrodę BAFTA oraz dwie nagrody MTV – za najlepszy występ oraz (wraz z Heathem Ledgerem) za najlepszy pocałunek.

Życie po Brokeback

W 2005 roku Gyllenhaal miał okazję współpracować z Anthonym Hopkinsem i Gwyneth Paltrow na planie dramatu „Dowód”. Krytyków zaskoczył swoją kolejną rolą żołnierza US Marines w „Jarhead” Sama Mendesa. Postać twardego wojskowego była całkowitym przeciwieństwem emocjonalnego kowboja z „Brokeback Mountain”. W kolejnych latach Gyllenhaal wystąpił u Davida Finchera w „Zodiaku”. Wcielił się tam w rolę reportera, próbującego odkryć tożsamość seryjnego zabójcy, który terroryzował okolice San Francisco na przełomie lat 60-tych i 70-tych.

158789934_5ca356

W 2010 roku ponownie stanął na planie u boku Anne Hathaway („Interstellar”,„Tajemnica Brokeback Mountain”) w dramacie „Miłość i inne używki”. Później rzesza fanek na całym świecie zachwycała się jego muskulaturą, którą prezentował w filmie „Książę Persji: Piaski czasu”, czyli ekranizacji gry komputerowej z przełomu lat 80. i 90. Na przestrzeni ostatnich lat Gyllenhaal wystąpił również w thrillerze science fiction „Kod nieśmiertelności” Duncana Jonesa, „Bogach ulicy” Davida Ayera oraz w thrillerach Denisa Villeneuve „Labirynt” i „Wróg”. A już w najbliższy piątek wchodzi do kin „Wolny strzelec” z Jakiem w roli głównej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × cztery =