Islandzki wrażliwiec w Żaku

Olafur ArnaldsKolejna edycja festiwalu Dni Muzyki Nowej przed nami. Między 16 a 19 stycznia na deskach gdańskiego Żaka zobaczymy sześciu wykonawców. W najbliższy czwartek (28 listopada) w tym miejscu wystąpi islandzki multiinstrumentalista – Ólafur Arnalds. Jego koncert będzie nieoficjalną inauguracją zimowej edycji DMN.

Ólafur swoją przygodę z muzyką zaczynał w zespołach o zupełnie innym stylu muzycznym. Był perkusistą w metalowych i hardcore’owych grupach Fighting Shit i Celestine. Przez pewien okres współpracował również z niemieckim zespołem Heaven Shall Burn.

Karierę solową rozpoczął w 2007 roku, wydając swój debiutancki album – „Eulogy for EvolutionOparł go o delikatne symfoniczne kompozycje, umiejętnie łącząc brzmienie smyczków i pianina. Tą płytą wypracował swój wyjątkowy styl, w którym miesza ambientowe brzmienia i minimalizm z elektroniką.

Rok po debiucie, Ólafur dostał zaproszenie do wzięcia udziału we wspólnej trasie z Sigur Rós. To sprawia, że jego twórczość zostaje zauważona przez liczniejsze grono odbiorców, a on sam w niedługim czasie staje się jednym z głównych muzycznych towarów eksportowych Islandii.

Podczas koncertu w Żaku wspólnie z Ólafurem wystąpi Arnór Dan, który brał udział w nagraniu nowej płyty – „For Now I Am Winter”. Współpraca z Arnórem okazała się tak miłą niespodzianką, że głos tego artysty pojawił się w czterech utworach.

Co o nowej płycie sądzi sam autor? „Pragnę skupić się na tym albumie, bardzo w niego wierzę. Myślę, że jest to najlepsza rzecz, jaką do tej pory zrobiłem. Cieszę się, że zdecydowałem się spróbować czegoś nowego”.

Jeżeli chcecie przekonać się na własne uszy, czy faktycznie Ólafur Arnalds nagrał najlepszy materiał w swojej karierze, wybierzcie się na czwartkowy (28 listopada) koncert do gdańskiego Żaka. Gwarantujemy wam, że będzie to wieczór pełen melancholii i artystycznego kunsztu, o które zadba ten niezwykle wrażliwy Islandczyk.

Bilety dostępne w kasach klubu:

70 zł – normalny

50 zł – studenci/uczniowie

30 zł – za okazaniem Karty do Kultury/Karty Dużej Rodziny 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *