Muzyczny romans – ranking piosenek o miłości

Lovesongs

www.modvive.com

Pozostajemy w romantycznym klimacie. Każdy artysta ma w swoim repertuarze piosenki o miłości. Wiadomo też, że nic tak nie łączy się z muzyką jak film. Oto zestawienie dziesięciu filmowych, miłosnych utworów.

10. RENT – Take me or leave me

Rock-opera Chrisa Columbusa opowiada historię grupki młodych i ekscentrycznych ludzi, zmagających się z codziennymi problemami. Jednymi z bohaterów jest para kobiet: Maureen (Idina Menzel) i Joanne (Tracie Thomas). Obie wykonawczynie spisały się bardzo dobrze w wokalnym duecie. Nadały temu pogodnemu i energicznemu utworowi swoistego „pazura”. Słuchając tego wykonu da się wyczuć pewną grę pomiędzy obiema aktorkami. Na początku droczą się, by potem stwierdzić z przekonaniem – bierz mnie taką, jaką jestem!

9. Belle & Sebastian – There’s Too Much Love

Bardzo lekka kompozycja stała się piosenką przewodnią zeszłorocznego filmu „W jego oczach”. Brazylijski kandydat do Oscara opowiada o miłości dwóch, młodych chłopaków. Sama zaś ballada – o nieśmiałej osobie, która nie chce już dłużej ukrywać swoich uczuć do drugiej połówki. Utwór pochodzi z wydanego piętnaście lat temu krążka „Fold Your Hands Child, You Walk Like a Peasant”.

8. The Rocky Horror Picture Show – Dammit Janet

Obraz Jima Sharmana przedstawia historię transseksualnego lekarza, który nowoprzybyłych gości oprowadza po swoim nietypowym domu. Sam kawałek jest nieco przesłodzonym i zbyt cukierkowym wyznaniem miłości Janet (rewelacyjna kreacja Susan Sarandon) i Brada (Barry Bostwick). Film zdobył tytuł kultowego, a muzyczne motywy były już wielokrotnie interpretowane (m.in. w telewizyjnym serialu „Glee”). Jedyne czego z pewnością zabrakło tej produkcji – to nagrody.

7. Phil Collins – You Will Be In My Heart

Jedna z najpiękniejszych kompozycji o miłości. Stała się najważniejszym utworem filmu animowanego „Tarzan”, opowiadającego o człowieku wychowanymm przez goryle. Tekst piosenki mówi o miłości, której nikt nie rozumie, lecz która daje zakochanym poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Kawałek został wyróżniony wieloma nagrodami: Grammy (Najlepsza ścieżka muzyczna), Annie (Najlepsze oryginalne osiągnięcie techniczne), Złotym Globem (Najlepsza piosenka) i Oscarem (Najlepsza piosenka).

6. Lana del Rey – Young & Beautiful

Kompozycja przez większość znana z produkcji Baza Luhrmanna „Wielki Gatsby”, przedstawiającej historię tytułowego milionera i jego wielką miłość – Daisy. Numer amerykańskiej piosenkarki jest dojrzały i podniosły. Utwór o pięknych wspomnieniach oraz o trwałym i nieprzemijającym uczuciu. „Young & Beaufitul” zebrał nominacje do Critics’ Choice czy Grammy. Otrzymał tylko jedną nagrodę – Satelitę (Najlepsza piosenka).

5. Edward Sharpe & The Magnetic Zeros – Home

Radosna, zabawna, dziecięca. W tych trzech słowach można określić ten wykon, będący uroczym flirtem dwóch wokalistów: Alexa Eberta i Jade Castrinos. Utwór zyskał sławę dzięki komedii Kirka Jonesa „Jak urodzić i nie zwariować”, prezentującej temat pojmowania rodzicielstwa z perspektywy pięciu par.

4. Jessie J – Silver Linning (Crazy ‘Bout You)

Nominowana do Grammy kompozycja jest częścią soundtracku do dramatu „Poradnik pozytywnego myślenia” (reż. David O. Russell). Beatowy kawałek brytyjskiej piosenkarki opowiada o zakochaniu i związanym z tym uczuciem szaleństwie. O tym, że w miłosnym stanie nie liczy się nic, poza oczywiście ukochaną osobą.

3. Leona Lewis – Here I Am

Pewnie mało kto kojarzy produkcję „Modlitwy za Bobby’ego”, o historii młodego homoseksualisty próbującego uzyskać akceptację wierzącej matki (w tej roli fenomenalna Sigourney Weaver). A szkoda. Ominęła go bowiem ta bardzo stonowana i delikatna ballada z debiutanckiej płyty artystki  „Espirit”. Utwór opowiada o poświęceniu i oddaniu się drugiej osoby. Dużym jego atutem jest przejmujący tekst i jednocześnie prosty przekaz, a także silny głos piosenkarki.

2. Edwin McCain – I’ll Be

Niski i chropowaty głos wokalisty sprawia, że na ciele pojawiają się ciarki. Do tego niesamowita muzyka z wyczuwalną nutką saksofonu tworzy niezwykle ciepły i romantyczny nastrój. Utwór idealny na walentynkowy wieczór. Zdecydowanie polecam obejrzeć fragment filmu, w którym grana jest ta piosenka –„A Cinderella Story”. Komedia przedstawia współczesną historię znanej bajki. W rolach głównych – Hilary Duff i Chad Michael Murray. Kawałek pochodzi z płyty wokalisty „Misguided Roses”.

1. Jon Boden feat. Sam Sweeney & Ben Coleman – How Long Will I Love You

Jaki jest przepis na najlepszy, romantyczny kawałek? Prosty, szczery, niebanalny tekst oraz płynna i przyjemna muzyka. To wszystko ma w sobie „How long will I love you” Jona Bodena. Utwór o szczerych, miłosnych zapewnieniach. Oryginalnie wykonywany był przez zespół The Waterboys. Cover został wykorzystany w przezabawnej komedii Richarda Curtisa „Czas na miłość”. Film opowiada o młodym chłopaku podróżującym w czasie, który próbuje znaleźć idealną dla siebie dziewczynę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *