Długi tydzień z krótkimi filmami

euroshortsW najbliższy poniedziałek (25 listopada) startuje 22 edycja Festiwalu „Euroshorts”. Wydarzenie organizowane przez Fundację Młodego Kina, w Gdańsku potrwa aż do 1 grudnia. Cel: połączenie pokazów krótkich filmów niekomercyjnych oraz twórczej reklamy. Festiwal zawita do Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Klubu Plama oraz Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

„Euroshorts” działa już od 1992 roku. W latach 1995-2004, w jego ramach organizowano konkurs „Sztuka i film reklamowy”, poszukiwano wtedy zdolnych artystów specjalizujących się w polskiej reklamie. Dopiero od 1998 roku ruszyła „Strefa Niekomercyjna”, w trakcie której pierwszy raz odbyły się seanse filmowe. Wcześniej pokazy startowały w Warszawie. Od 2010 roku, festiwal rozpoczyna podróż po Polsce od Gdańska.

Podczas imprezy warto uczestniczyć w pokazie filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i eksperymentalnych z wielu krajów. Poza tym będziecie mieli okazję zobaczyć amerykańskie i polskie filmy reklamowe, wyróżnione przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

To nie koniec atrakcji, ponieważ w trakcie przeglądów, będą odbywać się interesujące koncerty i wystawy. Podczas otwarcia festiwalu zagra „Destructive Daisy”, w programie pojawił się także pokaz mody „Luka Bandita”. Dla wszystkich przybyłych przewidziano poczęstunek, przygotowany przez Trójmiejską Solniczkę.

Cały festiwal jest urozmaicony dwoma konkursami. Pierwszy z nich, to konkurs międzynarodowy dla młodych twórców filmowych, którzy mają okazję zdobyć liczne i wartościowe nagrody. Drugi – konkurs pt. „Filmujemy Gdańsk!”, każdy może wziąć w nim udział, nawet osoby, które nigdy nie miały do czynienia z tworzeniem filmów. Technika jest dowolna, a temat bardzo przyjazny. Należy nakręcić dwuminutowy film o jednej z ulic Gdańska lub o osobie mieszkającej w tym mieście. W skład jury wchodzą: Maria Strzelecka, Piotr Czerkawski, Roberto Barrueco, Tamas Gabeli.

WSTĘP WOLNY!

Dokładny program festiwalu znajdziecie na stronie: http://www.euroshorts.pl/index.htm

Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 3 =