Kondycja gratis!

Czy marzysz o wspaniałej formie, umięśnionym ciele i smukłej sylwetce? Możesz mówić, że wiąże się to z wielkimi kosztami i godzinami spędzonymi na siłowni. Otóż nieprawda! Wystarczy zmienić złe przyzwyczajenia i zacząć dbać o szczegóły, a po jakimś czasie można zauważyć poprawę.

fot. Jeroen Mirck

fot. Jeroen Mirck

A Ty jakie masz na dziś plany?

Mieszkasz na trzecim piętrze bądź wyżej? Wspaniale! Wyobraź sobie, że nie czekasz bezczynnie na windę, a od razu po wyjściu z mieszkania schodzisz żwawo po schodach z ulubioną piosenką w uszach. Zanim winda wykona swój kurs z leniwymi sąsiadami w środku, Ty już wychodzisz z bloku z energią wymalowaną na twarzy. Brzmi może trochę utopijnie, jednak to jest do zrobienia. Taki rozruch z samego rana działa równie pobudzająco jak kawa, nie będziesz ospale zahaczał o przechodniów na ulicy, a pewnym krokiem szedł przed siebie stawić czoła całodziennym obowiązkom.

Pełen zapału idziesz dalej, a tam autobus odjeżdża Ci sprzed nosa. Jeśli masz do przejechania pół miasta, jesteś usprawiedliwiony. Jednak jeśli czekanie na następny zajmie Ci tyle samo czasu, co dojście do docelowego miejsca na piechotę, następnym razem zastanów się, co wybrać. W okresie zimowym poranna przechadzka pomoże Ci się rozgrzać, podczas cieplejszych pór roku sprawi czystą przyjemność. A ile z tego korzyści! Dotlenisz swój organizm, poczujesz się jeszcze lepiej niż po truchcie w klatce schodowej.

fot. Len Matthews

fot. Len Matthews

Spacerem po zdrowie

Ciężki dzień na uczelni czy w pracy powinien zwieńczony być solidnym wypoczynkiem. Jeśli dysponujesz jednak wolnym popołudniem i chcesz przy tym spotkać się ze znajomymi, możesz zaplanować ten czas inaczej niż zwykle. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak doskonałym relaksem dla ciebie i twoich towarzyszy może być… spacer.

Zbawienny wpływ tej aktywności fizycznej jest chyba nam wszystkim znany. Nie sposób się nie zgodzić, że ta mało absorbująca forma pobudzenia naszych mięśni, wbrew pozorom znacząco wpływa na kondycję, poprawę zdrowia i samopoczucie. Spacer nic nie kosztuje, a co więcej nie potrzebujesz do niego specjalistycznego sprzętu. Nie musisz też zatrudniać osobistego trenera, bądź nim sam. Nie musisz przy tym wylewać siódmych potów, ustal indywidualne tempo i wdychaj świeże powietrze.

Nie tłumacz się, że nie masz na to czasu, bo spacerem może być wyprawa na zakupy, czy wyjście do kina. Możesz nie przepadać za bieganiem, jazdą na rowerze czy gimnastyką, do tego musisz się jakoś przygotować. Spacerujesz za to codziennie, czy tego chcesz czy nie.

fot. Desi

fot. Desi

Satysfakcja, raz!

Wieczorami ulubiony serial przyciąga przed ekran telewizora czy komputera, a wygodna kołdra i poduszka zachęcają do błogiego lenistwa. Brak czasu w ciągu kilku poprzednich dni sprawił jednak, że przez Twój pokój trudno się przebić, żeby ten ulubiony serial włączyć. Otwórz okno, posprzątaj, odkurz, zetrzyj kurze, potem rozciągnij mięśnie. Te same czynności możesz wykonywać rano (co jest jeszcze bardziej wskazane!). O wiele przyjemniej zarówno pracuje się, jak i leniuchuje w posprzątanymi pachnącym pomieszczeniu.

Jeśli dopada Cię jesienna depresja, ruch jest na to najlepszym sposobem. Po pokonaniu swojego lenistwa, już po kilku dniach poczujesz się lepiej we własnej skórze. A gdy dodatkowo zadbasz o to, by gimnastykować się czy spacerować na świeżym powietrzu, Twój organizm Ci za to podziękuje. Nawet grzeszki w postaci słodyczy będą Ci szybciej wybaczone! Dobra kondycja sama nie przyjdzie, a jak dobrze zaczniesz planować swój czas i wybierać alternatywne rozwiązania, zauważysz że masz ją praktycznie za darmo, i to z satysfakcją.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − 4 =