Grace Kelly – księżna kina

Grace KellyIkona stylu, klasy, kina. Role w thrillerach Hitchcocka do dziś budzą w widzach zachwyt i oszołomienie. Jaka była na prawdę Grace Kelly Grimaldi –Księżna Monako? 

Rodzinne strony

Grace Patricia Kelly urodziła się 12 listopada 1929 roku w Filadelfii. Jej ojciec – John Brendan Kelly był mistrzem olimpijskim w wioślarstwie. Grace miała dwie siostry Margaret, Elizabeth i brata Johna Brendana Juniora, który poszedł w ślady ojca i zdobył brązowy medal olimpijski w wioślarstwie. Rodzina księżnej pochodziła z Irlandii, była bardzo religijna, chciała przekazać dzieciom chrześcijańskie wychowanie. Państwo Kelly należeli do elity towarzyskiej Filadelfii. Swoim dzieciom chcieli zapewnić gruntowne wykształcenie w najlepszych prywatnych szkołach. W tym czasie Grace zainteresowała się teatrem, jednak rodzice nie chcieli wyrazić zgody, by ich córka została aktorką.

Z okładki na ekran

Księżna chcąc walczyć o swoją pasję wyjechała do Nowego Yorku, gdzie w 1947 roku rozpoczęła naukę w Amerykańskiej Akademii Teatralnej. Po niedługim czasie rozpoczęła karierę fotomodelki, dzięki niej mogła sama utrzymywać się w wielkim mieście. Zaraz po dyplomie Grace otrzymała angaż w prestiżowym Teatrze Hrabstwa Bucks. W 1950 roku miała na swoim koncie parę dobrze zrecenzowanych sztuk z Broadwayu oraz kilka ról w serialach. Jej karierą zajęła się profesjonalna agentka. Pracę na szklanym ekranie rozpoczęła od małej roli w filmie „Czternaście godzin”, w reżyserii Henry’ego Hathawaya. Następnie pojawiła się w filmie „W samo południe” u boku Garry’ego Coopera. W 1953 roku Grace wystąpiła z Clarkiem Gablem w filmie „Mogambo”.

Krok do sławy

Grace Kelly

Grace Kelly od momentu zaistnienia w Hollywood stała się gwiazdą. Jej twarz nie znikała z okładek magazynów w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Aktorka podpisała kontrakt z wytwórnią Metro-Goldwyn-Mayer, która sprzedawała prasie informacje o jej życiu prywatnym. Wówczas Grace przypisywano rolę dystyngowanej damy, a jej wizerunek i powierzane role bazowały na jej pochodzeniu. Aby podsycić zainteresowanie wokół gwiazdy, „rozpuszczano” plotki o jej romansach z dużo starszymi kolegami z planu filmowego.

Dama Hitchcocka

Dużą rolę w karierze aktorki odegrał Alfred Hitchcock, który „wypożyczył” Grace do swojego filmu „M jak morderstwo” z 1953 roku. Przyszła księżna została muzą reżysera, który obdarzył ją szczególną sympatią. Hitchcock powierzył Grace role w swoich dwóch kolejnych filmach: „Okno na podwórze” i „Złodziej w hotelu”, które przyniosły rozgłos młodej aktorce. Współpraca z Hitchcockiem to jeden z najbardziej pracowitych okresów w karierze Kelly. Na przełomie lat 1953-1954 zagrała w sześciu, ze swoich jedenastu filmów w karierze, co świadczy o jej dużej popularności i rozchwytywaniu przez reżyserów.

„Dziewczyna z prowincji” z Oskarem

Grace Kelly

Zwieńczeniem błyskawicznej kariery Grace Kelly była nominacja do nagrody Akademii Filmowej. To szczególne wyróżnienie przypadło aktorce dzięki udziałowi w filmie „Dziewczyna z prowincji”. Statuetkę odebrała 30 marca 1955 roku, pokonując m.in. Audrey Hepburn, nominowaną za rolę w kultowej „Sabrinie”. Cenna dla Grace statuetka towarzyszyła jej w Monako, przypominając o dawnym życiu.

Książę na białym koniu 

W trakcie pobytu na festiwalu w Cannes, Grace Kelly poznała księcia Monako Rainiera III, dzięki zaaranżowanemu spotkaniu przez tygodnik Paris-Match. Spotkanie aktorki z księciem dało początek jednego z największych romansów w historii. Książę Rainier oświadczył się Grace Kelly 27 grudnia 1955 roku. Ślub stulecia odbył się w monakijskim pałacu 18 kwietnia 1956 roku. Grace Kelly pożegnała się z Hollywood filmem „Wyższe sfery”, po czym wyjechała jako Grace Grimaldi do Księstwa Monako. Tam pełniła rolę reprezentacyjną żony następcy tronu. Towarzyszyła mężowi w wielu oficjalnych uroczystościach, była honorowym gościem imprez kulturowych i sportowych organizowanych na terenie księstwa i za granicą. Małżeństwo z Rainerem zaowocowało trójką dzieci – Karoliną, Albertem i Stefanią.

Tragiczny wypadek

Grace Kelly

Księżna Monako zginęła na skutek obrażeń po wypadku samochodowym 14 września 1982 roku. Podczas jazdy samochodem z córką Stefanią, Grace doznała udaru, w wyniku czego straciła panowanie nad autem, które runęło w przepaść. Pogrzeb księżnej odbył się 18 września w Katedrze św. Mikołaja w Monako. W tej ostatniej drodze Grace towarzyszyła rodzina i ponad 400 gości, w tym reprezentanci zagranicznych delegacji. Książę Rainer III nigdy nie ożenił się ponownie. W 2005 roku spoczął obok Grace.

Ikona kina

Grace Kelly zostawiła po sobie niezapomniane kreacje aktorskie, które uczyniły ją ikoną kina. W pamięci pozostaje jej dokładnie zaplanowany wizerunek damy z klasą, powielany do dziś przez kobiety na całym świecie. Spełnieniem marzeń fanek jest torba nazwana na cześć aktorki „Kelly Bag” marki Hermes. Czy najnowszy film Oliviera Dahana w pełni pokaże królową elegancji? Jak sprawdzi się w tej roli Nicole Kidman? Na te pytania otrzymają odpowiedź widzowie filmu „Grace. Księżna Monako” już 16 maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − sześć =