Grace Kelly – księżna kina

Grace KellyIkona stylu, klasy, kina. Role w thrillerach Hitchcocka do dziś budzą w widzach zachwyt i oszołomienie. Jaka była na prawdę Grace Kelly Grimaldi –Księżna Monako? 

Rodzinne strony

Grace Patricia Kelly urodziła się 12 listopada 1929 roku w Filadelfii. Jej ojciec – John Brendan Kelly był mistrzem olimpijskim w wioślarstwie. Grace miała dwie siostry Margaret, Elizabeth i brata Johna Brendana Juniora, który poszedł w ślady ojca i zdobył brązowy medal olimpijski w wioślarstwie. Rodzina księżnej pochodziła z Irlandii, była bardzo religijna, chciała przekazać dzieciom chrześcijańskie wychowanie. Państwo Kelly należeli do elity towarzyskiej Filadelfii. Swoim dzieciom chcieli zapewnić gruntowne wykształcenie w najlepszych prywatnych szkołach. W tym czasie Grace zainteresowała się teatrem, jednak rodzice nie chcieli wyrazić zgody, by ich córka została aktorką.

Z okładki na ekran

Księżna chcąc walczyć o swoją pasję wyjechała do Nowego Yorku, gdzie w 1947 roku rozpoczęła naukę w Amerykańskiej Akademii Teatralnej. Po niedługim czasie rozpoczęła karierę fotomodelki, dzięki niej mogła sama utrzymywać się w wielkim mieście. Zaraz po dyplomie Grace otrzymała angaż w prestiżowym Teatrze Hrabstwa Bucks. W 1950 roku miała na swoim koncie parę dobrze zrecenzowanych sztuk z Broadwayu oraz kilka ról w serialach. Jej karierą zajęła się profesjonalna agentka. Pracę na szklanym ekranie rozpoczęła od małej roli w filmie „Czternaście godzin”, w reżyserii Henry’ego Hathawaya. Następnie pojawiła się w filmie „W samo południe” u boku Garry’ego Coopera. W 1953 roku Grace wystąpiła z Clarkiem Gablem w filmie „Mogambo”.

Krok do sławy

Grace Kelly

Grace Kelly od momentu zaistnienia w Hollywood stała się gwiazdą. Jej twarz nie znikała z okładek magazynów w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Aktorka podpisała kontrakt z wytwórnią Metro-Goldwyn-Mayer, która sprzedawała prasie informacje o jej życiu prywatnym. Wówczas Grace przypisywano rolę dystyngowanej damy, a jej wizerunek i powierzane role bazowały na jej pochodzeniu. Aby podsycić zainteresowanie wokół gwiazdy, „rozpuszczano” plotki o jej romansach z dużo starszymi kolegami z planu filmowego.

Dama Hitchcocka

Dużą rolę w karierze aktorki odegrał Alfred Hitchcock, który „wypożyczył” Grace do swojego filmu „M jak morderstwo” z 1953 roku. Przyszła księżna została muzą reżysera, który obdarzył ją szczególną sympatią. Hitchcock powierzył Grace role w swoich dwóch kolejnych filmach: „Okno na podwórze” i „Złodziej w hotelu”, które przyniosły rozgłos młodej aktorce. Współpraca z Hitchcockiem to jeden z najbardziej pracowitych okresów w karierze Kelly. Na przełomie lat 1953-1954 zagrała w sześciu, ze swoich jedenastu filmów w karierze, co świadczy o jej dużej popularności i rozchwytywaniu przez reżyserów.

„Dziewczyna z prowincji” z Oskarem

Grace Kelly

Zwieńczeniem błyskawicznej kariery Grace Kelly była nominacja do nagrody Akademii Filmowej. To szczególne wyróżnienie przypadło aktorce dzięki udziałowi w filmie „Dziewczyna z prowincji”. Statuetkę odebrała 30 marca 1955 roku, pokonując m.in. Audrey Hepburn, nominowaną za rolę w kultowej „Sabrinie”. Cenna dla Grace statuetka towarzyszyła jej w Monako, przypominając o dawnym życiu.

Książę na białym koniu 

W trakcie pobytu na festiwalu w Cannes, Grace Kelly poznała księcia Monako Rainiera III, dzięki zaaranżowanemu spotkaniu przez tygodnik Paris-Match. Spotkanie aktorki z księciem dało początek jednego z największych romansów w historii. Książę Rainier oświadczył się Grace Kelly 27 grudnia 1955 roku. Ślub stulecia odbył się w monakijskim pałacu 18 kwietnia 1956 roku. Grace Kelly pożegnała się z Hollywood filmem „Wyższe sfery”, po czym wyjechała jako Grace Grimaldi do Księstwa Monako. Tam pełniła rolę reprezentacyjną żony następcy tronu. Towarzyszyła mężowi w wielu oficjalnych uroczystościach, była honorowym gościem imprez kulturowych i sportowych organizowanych na terenie księstwa i za granicą. Małżeństwo z Rainerem zaowocowało trójką dzieci – Karoliną, Albertem i Stefanią.

Tragiczny wypadek

Grace Kelly

Księżna Monako zginęła na skutek obrażeń po wypadku samochodowym 14 września 1982 roku. Podczas jazdy samochodem z córką Stefanią, Grace doznała udaru, w wyniku czego straciła panowanie nad autem, które runęło w przepaść. Pogrzeb księżnej odbył się 18 września w Katedrze św. Mikołaja w Monako. W tej ostatniej drodze Grace towarzyszyła rodzina i ponad 400 gości, w tym reprezentanci zagranicznych delegacji. Książę Rainer III nigdy nie ożenił się ponownie. W 2005 roku spoczął obok Grace.

Ikona kina

Grace Kelly zostawiła po sobie niezapomniane kreacje aktorskie, które uczyniły ją ikoną kina. W pamięci pozostaje jej dokładnie zaplanowany wizerunek damy z klasą, powielany do dziś przez kobiety na całym świecie. Spełnieniem marzeń fanek jest torba nazwana na cześć aktorki „Kelly Bag” marki Hermes. Czy najnowszy film Oliviera Dahana w pełni pokaże królową elegancji? Jak sprawdzi się w tej roli Nicole Kidman? Na te pytania otrzymają odpowiedź widzowie filmu „Grace. Księżna Monako” już 16 maja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *