04/04/2025

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

KMS: Dziennikarze kontra pokolenie Z

6 min read
KMS 2025 /fot. Eden Król

KMS 2025 /fot. Eden Król

W dniach 28–30 marca odbyła się Konferencja Mediów Studenckich, zorganizowana przez Uniwerek.TV – telewizję Uniwersytetu Warszawskiego. Jak przebiegło to wydarzenie?

VIII edycja Konferencji ponownie umożliwiła mediom studenckim z całej Polski konfrontację z dziennikarzami czołowych redakcji. Panele tematyczne oraz goście skupiali się przede wszystkim na przekazywaniu praktycznej wiedzy. Omawiano m.in. specyfikę ich miejsca pracy oraz przygotowanie do zawodu dziennikarza. Prelegenci dzielili się także cennymi wskazówkami dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w mediach, podkreślając kluczowe cechy dobrego dziennikarza. Na koniec każdego wystąpienia była również przewidziana dyskusja.

Oprócz części merytorycznej konferencja była także okazją do integracji studentów z całej Polski. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. redakcje z Gdańska – CDN, telewizja Neptun TV oraz studenckie radio MORS – a także Radio Meteor i telewizja Flesz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz UJTV z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach integracji, podobnie jak w poprzednim roku, telewizja Uniwerek.TV zaprosiła wszystkich uczestników na wspólną zabawę w klubie Makulatura.

Goście konferencji

W tej edycji konferencji prelegentami byli:

Odeta Moro – była prezenterka TVP, współprowadząca Pytanie na śniadanie i Kawa czy herbata, dziennikarka Radia Złote Przeboje oraz serwisu Onet, prowadząca programu śniadaniowego Onet Rano.

Sławomir Matczak – dziennikarz Telewizji Polskiej, były prezenter Panoramy, obecnie wydawca serwisów TVP Info oraz programów publicystycznych Twoje Info i Twoja Sprawa.

Michał Hanczak – konferansjer, dziennikarz i prezenter w Radiu ESKA oraz ESKA TV, odpowiedzialny m.in. za Letnią Scenę ESKI, Bieg SGH oraz spotkania z cyklu Ladies Night w Cinema City.

Urszula Rogala – dziennikarka interwencyjna i prezenterka TVP, znana z programów takich jak Bądźmy Razem w Domu, Bądźmy Razem Studio Lato i Magazyn Ekspresu Reporterów, ambasadorka ogólnopolskiej kampanii Nasz Testament. Obecnie związana ze Studiomed TV oraz SILVER TV.

Kasia Węsierska – twórczyni internetowa, dziennikarka Radia ESKA oraz prowadząca Dobry wieczór w TVN Style.

Łukasz Noszczak – założyciel studenckiej telewizji Uniwerek.TV, zastępca redaktora naczelnego serwisu Interia, dyrektor ds. informacji w Interii i Polsat News. Odpowiada za serwisy Interia Wydarzenia oraz Interia Biznes.

Marcel Kiełtyka – ekspert ds. dezinformacji, komunikacji i PR, związany ze stowarzyszeniem Demagog. Prelegent i mentor Akademii Fact-checkingu, specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie. Niestety, z powodów prywatnych jego panel Fact-checking podczas kampanii prezydenckiej został odwołany.

Paulina Chylewska – była dziennikarka TVP3 Bydgoszcz i TVP Sport. Relacjonowała letnie igrzyska olimpijskie w Atenach, Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro. Obecnie prowadzi 15. edycję programu The Voice of Poland.

Wojtek Skrzypek – były członek Uniwerek.TV, obecnie dziennikarz i researcher w TVN 24.

Michał Dziedzic – dziennikarz związany z Wirtualną Polską, szef redakcji Vibez.pl, twórca autorskich programów i podcastów w serwisie Pudelek.

Ewa Drzyzga – dziennikarka radiowa i telewizyjna, od 23 lat związana z mediami. Znana głównie z talk-show Rozmowy w Toku oraz programu 36,6. Obecnie współprowadząca Dzień Dobry TVN.

Dziennikarze kontra pokolenie Z

Jak pracownicy mediów oceniają nową generację dziennikarzy wchodzących na rynek pracy? Postanowiłam to sprawdzić.

– Coraz częściej pracuję z ludźmi z pokolenia Z i mam zarówno pozytywne, jak i negatywne doświadczenia. Jesteście zupełnie inaczej nastawieni do pracy – nie traktujecie jej jako najważniejszej rzeczy w życiu. To podejście ma swoje plusy, bo sam kiedyś popełniłem ten błąd i poświęciłem dla pracy zbyt wiele. Trzeba dbać o work-life balance, a młodsze pokolenie radzi sobie z tym znacznie lepiej. Szybciej określacie, czego chcecie od życia, i tego się od was uczę – że czasami warto odpuścić i pomyśleć o sobie.

Z drugiej strony zdarzało mi się pracować z osobami, które nadużywały tego podejścia i po prostu ignorowały obowiązki. W naszej branży są rzeczy, które trzeba zrobić na czas – jeśli coś nie zostanie dopięte, cała akcja się opóźni i pojawią się problemy. Mimo to niektórzy potrafili o 17:00 zamknąć laptopa i wyjść, bo „skończyli” swoją zmianę, niezależnie od sytuacji.

Mimo tych minusów widzę więcej plusów. Można się od was wiele nauczyć, a wasze świeże spojrzenie na świat jest inspirujące. Dla takich „starszaków” jak ja to okazja, by spojrzeć na pewne rzeczy z innej perspektywy. Czasami przychodzicie, burzycie utarte schematy i – jak to mówi pewien polityk – po prostu wywracacie stolik. – mówi Michał Hanczak.

– W naszej redakcji często pojawiają się młodzi dziennikarze na praktykach studenckich lub stażach. Zaczynają od pracy jako dokumentaliści, a ponieważ jest to wymagające zajęcie, nie każdy się w nim odnajduje – rotacja jest spora. Zdarzają się jednak osoby, które zostają i czerpią z tej pracy satysfakcję. Na przykład miałyśmy w redakcji koleżankę Oliwkę, która tak bardzo wciągnęła się w temat, że później zdecydowała się studiować kryminologię. – mówi Urszula Rogala.

…czyli odbiór pozytywny?

– Oceniam bardziej jednostki, bo w każdej generacji są różni ludzie. Oczywiście, mówi się o młodym pokoleniu, że jest leniwe, roszczeniowe i tak dalej, ale ja mam bardzo dobre doświadczenia z młodymi. Wy macie po prostu inne spojrzenie na świat. Nie wyrośliście w kulturze „zapieprzu”, jak starsze pokolenia, jesteście bardziej świadomi tego, czego chcecie.

Czasami jednak brakuje mi u was ciekawości świata. Chłoniecie dużo informacji z social mediów, ale mało się angażujecie w to, co naprawdę ważne. Starsze pokolenia bardziej się interesowały i zagłębiały w pewne tematy, a wy traktujecie je powierzchownie. Moim zdaniem warto by było nad tym popracować. Pracuję jednak z wieloma osobami w wieku 20-23 lata i bardzo dobrze mi się z nimi współpracuje. To zależy od jednostki. – mówi Łukasz Noszczak.

– Nie mam jeszcze zbyt wielu osobistych doświadczeń z młodym pokoleniem, ale w naszej redakcji jest mnóstwo młodych ludzi, którzy są świetni. Są bardzo zdeterminowani, dobrze przygotowani do zawodu i bardzo chcą się rozwijać – to ich ogromna zaleta. Mamy kolegę Kubę, z którego śmiejemy się, że śpi w redakcji. Przychodzimy rano, a on już jest. To osoba, która daje nadzieję na przełamanie stereotypów. Wszyscy mówią: „Pokolenie Z, są roszczeniowi, tacy i owacy”. Ale wszystko zależy od ludzi. Są tacy, którzy są roszczeniowi i sobie nie poradzą, ale znajdą się też tacy, którzy bardzo chcą to robić i na pewno się przebiją. – mówi Paulina Chylewska.

– Myślę, że macie niesamowite atuty i naprawdę możecie osiągnąć wiele. Takiego feelingu mediów społecznościowych, jaki wy posiadacie, nie ma nikt, a tego nie da się nauczyć. Wierzę, że możecie zrobić ogromne rzeczy i życzę, aby jak najwięcej osób zapraszało was do dyskusji i do kreowania mediów. To jest idealny czas, aby młodsze pokolenie miało jak najwięcej decyzyjności. – mówi Michał Dziedzic.

KMS: zdjęcia

A jak było w poprzednim roku? Tego możecie dowiedzieć się tutaj.