Ekologiczny przewodnik po Wrzeszczu

Źródło własne

Żyjemy w czasach kryzysu klimatycznego, a nasze codzienne wybory mają realny wpływ na przyszłe losy planety. Starając się żyć ekologicznie, często łatwiej jest nam to robić w domu, niż jedząc na mieście lub robiąc zakupy. Na szczęście coraz więcej sklepów i restauracji stara się stosować przyjazne środowisku rozwiązania. Wrzeszcz – jedna z najbardziej popularnych dzielnic Gdańska znana jest również z największej liczby tego typu miejsc w okolicy.

 

 

Ulica Wajdeloty

Ulica Wajdeloty jest położona w najstarszej części Wrzeszcza Dolnego. Jej obustronna zabudowa pochodzi jeszcze z końca XIX wieku. Składa się ona z eklektycznych kamienic w różnokolorowych, pastelowych odcieniach, a na jej początku znajduje się rondo otoczone charakterystycznymi, półokrągłymi budynkami. Po rewitalizacji w 2014 roku to właśnie w tym miejscu zaczęły powstawać liczne kawiarnie i restauracje, w tym pierwsze knajpy serwujące kuchnię wegańską.

 

Źródło własne

House of Seitan

Wchodząc na ulicę od strony skrzyżowania, na rogu zobaczymy malutki lokal o pomysłowej nazwie: House of Seitan. Jednak to nie szatana możemy tam spotkać, tylko diabelnie pyszne, sezonowe interpretacje dań tradycyjnej, polskiej kuchni w wersji stworzonej z roślinnego zamiennika mięsa – seitanu. Najpopularniejszą pozycją w menu są wielkie, ziemniaczane pyzy, obficie nadziewane wege­-mięsem, podawane ze smażoną cebulką i surówkami. To idealny pomysł na niedzielny obiad. Wnętrze restauracji jest bardzo przytulne: zaskakuje ceglanymi ścianami z zabawnymi grafikami i dużą liczbą roślin doniczkowych.

 

Źródło własne

Avocado Vegan Bistro

Idąc dalej ulicą Wajdeloty, natrafimy na trzy lokale o wspólnej nazwie Avocado. W pierwszym z nich, czyli Avocado Vegan Bistro, możemy zjeść, w rozsądnej cenie, wegańskie potrawy z różnych stron świata, takie jak warzywne krokiety, azjatyckie makarony, pierogi i słodkie wypieki. Menu zmienia się w zależności od dostępności produktów sezonowych. W lecie najprzyjemniej siedzi się na świeżym powietrzu, przed budynkiem, w otoczeniu wspaniałej architektury.

 

 

Avocado Vegan Spot

Druga knajpa to Avocado Vegan Spot. Jest znana przede wszystkim z przepysznych, zdrowych śniadań. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Miłośnicy słodkiego mogą wybrać owsiankę ze świeżymi owocami i egzotycznymi dodatkami, a osoby preferujące opcje wytrawne na pewno zadowolą się świeżymi, chrupiącymi bajglami serwowanymi przez cały dzień. Menu lunchowe jest codziennie inne, ale zazwyczaj składa się z dań kuchni azjatyckiej o nietypowym połączeniu smaków. Wieczorami barmani przygotowują również niezwykłe drinki, którymi można się delektować przy kolacji w dobrym towarzystwie.

 

Źródło własne

Fukafe

Po obiedzie w jednym z lokali przy ulicy Wajdeloty, na deser warto zajrzeć do Fukafe. Jest to mała, wegańska kawiarnia, mieszcząca się w uroczej kamienicy. Możemy tam zjeść prawdziwe arcydzieła sztuki cukierniczej, takie jak serniki z kaszy jaglanej, kolorowe torty, donuty ziemniaczane i wegańskie lody. Dla osób z nietolerancjami pokarmowymi dostępne są również opcje bez cukru i glutenu. Lokal serwuje również pyszną kawę przelewową. We wszystkich roślinnych restauracjach w tym rejonie mile widziane są też zwierzęta.

 

Sklepy second hand

Wrzeszcz jest również dzielnicą Gdańska, w której znajduje się najwięcej sklepów sprzedających odzież z drugiej ręki. Wybierając je, zamiast sieciówek, zmniejszamy ilość śmieci trafiających na wysypiska, chronimy morza i oceany przed zanieczyszczeniami oraz oszczędzamy wodę i zasoby naturalne wykorzystywane w produkcji.

Poruszając się wzdłuż Alei Grunwaldzkiej, w stronę Galerii Bałtyckiej, natrafimy na wiele tego typu miejsc. W pobliżu Jaśkowej Doliny znajdują się trzy popularne second handy: Camelia, Centrum taniej odzieży oraz Fuks. Ze względu na niskie ceny i duże zaopatrzenie często odwiedzają je studenci. W dniu dostawy mnóstwo osób przeszukuje tam sterty ubrań w poszukiwaniu perełek. Po zakupach można zregenerować siły, udając się do jednego z najpopularniejszych roślinnych fastfoodów o nazwie Krowarzywa, który położony jest obok Fuksa.

Drugą grupę, sklepów vintage we Wrzeszczu, stanowią te z wyselekcjonowaną odzieżą z drugiej ręki. Najmodniejsze z nich to Sellektywni & Rekreacje i Klamoty. Są to miejsca z nieco wyższymi cenami niż w innych tego typu lokalizacjach, ale zawsze można tam znaleźć odzież i dodatki kultowych marek, wykonane z najlepszej jakości materiałów. Zakupy są przyjemniejsze dzięki pomysłowo zaprojektowanym, nowoczesnym wnętrzom.

Morze kawy

Niedaleko Klamotów znajduje się urocza wegańska kawiarnia o nazwie Morze kawy. Doświadczeni bariści serwują tam różnego rodzaju kawy, herbaty, kanapki i gorące wypieki takie jak pączki i drożdżówki. Na uwagę zasługuje również sam lokal, który pomimo niewielkich rozmiarów, zadziwia oryginalnym wystrojem z betonowymi ścianami, roślinami i mrocznymi grafikami.

Gdański Bazar Natury

W samym sercu Wrzeszcza znajduje się Garnizon. Jest to miejsce historycznie związane z formacjami wojskowymi i obronnymi, których pozostałości możemy nadal tam oglądać. Niedawno na jego terenie powstało nowoczesne osiedle, z wieloma restauracjami, cukierniami i różnego rodzaju sklepami. Pośrodku tego obszaru położony jest Gdański Bazar Natury. To dużych rozmiarów hala, w której co czwartek odbywają się targi żywności regionalnej i ekologicznej. Możemy tam kupić owoce, warzywa i wypieki bezpośrednio od miejscowych rolników i producentów. Wszystkie produkty są naturalne i wolne od chemii. W weekendy mają tam miejsce również różnego rodzaju warsztaty i wydarzenia związane z ekologią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *