„Rigor Mortis” – studencka produkcja filmu krótkometrażowego

Kacper, Aleksander i Mateusz w trakcie zeszłorocznego festiwalu filmowego Cinerama Fest

– To autorski pomysł na czarną komedię kryminalną – tak o swojej produkcji mówią Aleksander Zawadzki, Mateusz Andrzejewski oraz Kacper Anaczkowski, studenci III roku Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego. Produkcja realizowana jest w ramach praktycznego dyplomu licencjackiego. Projekt jest na etapie developmentu w tym m.in. pozyskiwania funduszy na organizację planu zdjęciowego.

–  „Rigor Mortis”  będzie opowiadać historię młodego chłopaka z obiecującą przyszłością, który budzi się po imprezie z dziurą w pamięci i poważnym kłopotem, bo w jego łóżku znajduje się martwe ciało kobiety. Scenariusz w pełni będzie gotowy już niedługo – mówi Aleks, reżyser i scenarzysta filmu.  Dodaje również, że film będzie grą konwencjami gatunkowymi, pełną niespodziewanych zwrotów akcji, a także po prostu – dobrą rozrywką. Filmowymi referencjami są produkcje braci Coen („Fargo”), Guya Ritchiego („Porachunki”), Quentina Tarantino („Pulp Fiction”). Studenci nie pracują ze sobą po raz pierwszy. Krótkometrażowy film „Pilot” zdobył Nagrodę Publiczności na zeszłorocznym festiwalu Cinerama Fest. – Zrozumieliśmy wtedy, że ta współpraca dąży do czegoś więcej i postanowiliśmy podnieść sobie poprzeczkę – dodaje Aleks.

 

Twórcy podkreślają, że zależy im, by najnowszy projekt charakteryzował wysoki poziom zarówno pod kątem artystycznym, jak i realizacyjnym. W pracę przy projekcie zaangażowani są studenci Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej, byli absolwenci kierunku, studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Na planie filmowym pojawią się także osoby zawodowo związane już z branżą filmową. – Jako autor zdjęć do filmu chciałbym osiągnąć jak najlepszą jakość obrazu. Do realizacji zdjęć wykorzystany zostanie wynajęty, profesjonalny sprzęt. Pozwoli to w przyszłości na godną prezencję dzieła na festiwalach filmowych i w innych miejscach projekcji – mówi Mateusz Andrzejewski.

Problemem młodych twórców okazał się budżet projektu. Funduszy poszukują m.in. wśród szeregu stypendiów artystycznych. – Projekty studenckie także wymagają zaplecza finansowego. Wiąże się to m.in. z wykorzystaniem dobrego sprzętu: np. kamer czy oświetlenia. Postanowiliśmy więc zorganizować też zbiórkę crowdfundingową. Do tej pory udało nam się zebrać ponad 80% zakładanej kwoty – wyjaśnia Kacper, pełniący w projekcie rolę kierownika produkcji. Fundusze przeznaczone zostaną m.in. na sprzęt filmowy, organizację planu zdjęciowego, udźwiękowienie i postprodukcję.

– Swoją przyszłość zawodową wiążemy z branżą filmową. Realizacja projektu filmu krótkometrażowego pozwoli na dalszy rozwój umiejętności i będzie kolejnym krokiem w rozwoju artystycznym – podsumowują studenci.

 

Zbiórkę możecie znaleźć tutaj: https://zrzutka.pl/jj8nkf

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 2 =