Moment raz na milion, czyli „Pieśni Współczesne”

Miuosh – Miłosz Borycki oraz Zespół Śląsk pokazali jak stworzyć dzieło, które wzbudza emocje, angażuje, inspiruje oraz wzrusza. Pieśni Współczesne” – projekt warty uwagi, za którego warstwę liryczną i muzyczną odpowiedzialny jest właśnie Miuosh, który do współpracy zaprosił znakomitych wokalistów, znanych na dzisiejszej scenie, a przy całym projekcie brało udział około 140 muzyków.

Miuosh, to raper i producent muzyczny, który już słynął z połączeń swojego macierzystego gatunku i muzyki klasycznej za pomocą orkiestry, jednak tym razem do współpracy zaprosił innych wokalistów, a wśród nich pojawiają się m.in.: Kora, KRÓL, Igor Herbut, Ralph Kamiński, czy Tomasz Organek. Wszystkie ich głosy zostały w bardzo dobry sposób wkomponowane w muzykę tworzoną przez Zespół Śląsk, a więc folklor, tradycja i klasyka, starły się ze świeżością i różnorodnymi emocjami. Każdy tekst to niezwykle dopracowany twór, który jest połączeniem dwóch różnych światów, które łączą się w znakomity sposób. 

Utwór, na którym pojawia się Kora to majstersztyk. Wyrażenie emocji, świetna warstwa tekstowa i obecny chór oraz instrumenty klasyczne, a to wszystko w akompaniamencie perkusji. Jest to nowa interpretacja utworu Maanam – „Wolno, Wolno Płyną Łodzie”. Wokal legendarnej piosenkarki to niezwykła podróż i ukłucie sentymentu dla wielu osób. Jest to jednocześnie pieśń ostatnia, która wieńczy cały projekt, a teledysk to urywki przedstawiające cały proces tworzenia płyty, w którym pojawiają się niemal wszyscy obecni na płycie artyści podczas pracy studyjnej. 

Ważna jest estetyka projektu, na platformie YouTube na kanale FandangoRecordsTV znajdziemy teledyski do każdego z utworów, a jeden z nich został nawet wykonany przy wykorzystaniu architektury urokliwej Wenecji, do której wybrali się wraz z filmowcami Miuosh i Ralph Kamiński, żeby właśnie w tym niezwykłym mieście powstała znakomita oprawa graficzna do równie dobrej piosenki. 

Inny warty uwagi utwór to Doliny”, który na wielu płaszczyznach jest osadzony w klimacie folkowym, a wokalnie udzielił się w nim Józef Orliński – polski śpiewak i kontratenor, artysta nagrodzony paszportem Polityki”. Pieśń ta ma charakter podniosły i  emocjonalny, a za muzykę i słowa odpowiedzialny jest oczywiście Miuosh. Chór, akordeon oraz głos Orlińskiego to świetna kompozycja elementów, a na dodatek na wspomnianym kanale YouTube możemy obejrzeć bardzo dobry teledysk do tego utworu. 

Utopiec” – to kolejna z pieśni współczesnych, która to została wykonana we współpracy z Izabelą Komoszyńską, która użyczyła swojego charyzmatycznego głosu, który wspaniale wkomponowuje się w folkowy klimat. Wokalistka ta jest znana z zespołu Sorry Boys” i popularnej piosenki Wracam do domu”. Utopiec to raczej ciemna wizja świata, przedstawiająca strach i niepokój. W jednej ze zwrotek usłyszymy także Miuosh, który zarapował krótką zwrotkę.

Pieśni współczesne to niezwykle dopracowane 11 utworów, które musiały powstawać z pewnością na przestrzeni dłuższego czasu. Ogrom wspaniałych artystów, połączenie wielu elementów, synteza współczesności z tradycją i folkiem, a także bardzo dobra oprawa wizualna, nadają całej płycie wartości.

Miuosh i Zespół Śląsk mogą być z siebie niezwykle dumni, dali oni świetny spektakl, który obfity jest w znakomite brzmienia i warstwę liryczną, która ukazuje się w przemyślanych i pełnych wrażliwości tekstach, które w dodatku zaśpiewali czołowi wokaliści w naszym kraju. Klimat projektu nie odpowie oczywiście każdemu, gdyż jest on obfity w muzykę ludową i podniosły charakter utworów. Przekazane w nim emocje i obecna różnorodność skłaniają jednak do sprawdzenia albumy. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − dwanaście =