Balet w czasach zarazy

https://teatrwielki.pl/

https://teatrwielki.pl/

Miłość zwycięża wszystkie trudności. Dwoje kochanków, by być ze sobą, jest w stanie zrobić wszystko, nawet jeśli oznacza to śmierć. Tak wielką miłość możemy podziwiać w spektaklu „Romeo i Julia”, udostępnionym przez Teatr Wielki – Operę Narodową w formie online. Dzięki temu także miłość do sztuki może kwitnąć wśród widzów. 

Pandemia koronawirusa dla wielu z nas oznacza zamknięte miejsca pracy, lokale gastronomiczne, miejsca kultury, czy edukacji. Wiele miejsc stara się radzić z tym w sposób alternatywny. Jedną z takich instytucji jest Teatr Wielki – Opera Narodowa, która podczas lockdownu umożliwia swoim miłośnikom oglądanie spektakli w formie online. Jednym z nich jest balet „Romeo i Julia”, który od 16 kwietnia jest dostępny na platformach operavision.eu i vod.teatrwielki.pl przez kolejnych 14 dni. Udostępniony spektakl został zarejestrowany 27 lutego 2021 roku. Jest to widowisko Polskiego Baletu Narodowego. W rolę Julii wcieliła się Yuka Ebihava, natomiast w Romea wcielił się Patryk Walczak. Libretto napisane zostało przez Krzysztofa Pastora i Willema Brulsa, na podstawie dzieła Williama Shakespeare’a. Krzysztof Pastor jest również autorem choreografii w spektaklu. Na czele Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej stanął Andriy Yurkevych.

Spektakl rozpoczyna scena zbiorowa, ukazująca sytuację między bohaterami. Wśród tancerzy widać wyraźny podział na dwie skłócone grupy, jedna ubrana na biało, reprezentująca ród Montecchi, druga zaś ubrana na czarno, reprezentująca ród Capuleti. Całość spektaklu utrzymana jest na podstawie kontrastowych barw, ciemnych i zimnych, jakie towarzyszą rodzinie Julii oraz ciepłych i jasnych, towarzyszących otoczeniu Romea. Akcja spektaklu dzieje się zgodnie z wydarzeniami dramatu Shakespeare’a. Młodzi poznają się na balu rodziny Capuleti, zakochują i spotykają potajemnie mimo ogólnego sprzeciwu. Ich uczucie prowadzi do tajemnego ślubu. Szczęście kochanków nie trwa jednak wiecznie. Gdy Romeo wdaje się w bójkę w obronie przyjaciela i zabija Parysa, zmuszony jest do opuszczenia miasta. Julia, którą rodzice chcą wydać za mąż, sprzeciwia się ich woli i zażywa truciznę, która ma upozorować jej śmierć. W tym czasie do miasta wraca Romeo. Nie wiedząc, co się wydarzyło, znajduje Julię nieprzytomną. Przekonany, iż jego ukochana nie żyje, popełnia samobójstwo, dźgając się nożem i układając obok niej. Gdy Dziewczyna budzi się, znajduje Romea martwego. Kiedy uświadamia sobie, co zaszło, sama popełnia samobójstwo. Tym sposobem niespełniona miłość połączyła oboje kochanków dopiero na łożu śmierci. W spektaklu, w przeciwieństwie do dramatu, dwa rody nie godzą się, a odchodzą w przeciwnych kierunkach. Widowisko pełne jest emocji. Gra aktorska tancerzy pozwala widzowi wczuć się w dramatyczną akcję spektaklu. Jednocześnie skłania widza do refleksji o tym, jak wiele można zrobić z miłości i jak delikatne są ludzkie uczucia. Dużą rolę grają także światła, proste, lecz wymowne dekoracje i kadry filmowe, wyświetlane w tle, ponad tancerzami. Dramaturgię spektaklu podkreśla także muzyka, która w wielu fragmentach powraca w postaci różnych wariacji utworu „Dance of the Knights”, którego autorem jest Sergei Prokofiev.

„Romeo i Julia” nie jest pierwszym spektaklem udostępnianym przez Teatr Wielki – Operę Narodową w formie online. Wcześniej na platformie vod.pl można było zobaczyć między innymi „Galę Noworoczną Polskiego Baletu Narodowego”, balet „Burza”, odbyć wirtualny spacer po Teatrze Wielkim, wystawach Galerii Opera i śledzić wiele bieżących wydarzeń. Taka forma to świetny pomysł na dotarcie do widza oraz utrzymanie jego sympatii do opery i teatru. Wielu osobom brakuje obecnie doznań kulturalnych i taka inicjatywa nie tylko zapewnia je miłośnikom teatru, lecz także jest krokiem w ich stronę. Pozytywnym aspektem udostępnianych widowisk jest fakt, iż większość z nich pozostaje darmowa. Oznacza to, iż do opery może wybrać się każdy, w dodatku nie zmieniając miejsca, w którym aktualnie przebywa.

Bieżące informacje związane ze spektakle „Romeo i Julia” można śledzić na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/281102020171657

By obejrzeć spektakl, wystarczy do końca miesiąca wejść w jeden z podanych linków:

https://operavision.eu/en/library/performances/dance/romeo-and-juliet-polish-national-ballet?fbclid=IwAR19CLH-7JlC7BZBjj6Bs53UoIlObVKbBelmRRYvY7fbN0ix9HyoyoXdzzM

https://vod.teatrwielki.pl/?fbclid=IwAR3xvhtE7vD3YIrxqyqpjYhvIVO_qW_2kwiSZHCBGyY-5ERAmP5F0Z1Gw_U

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 − 1 =