“All You Need Is Blood.” Relacja ze spotkania z Klaudyną Góralską

źródło : DFK UG Miłość Blondynki. zdj. Michalina Okręglicka

— Praca na planie filmowym w 80 procentach polega na czekaniu. Trzeba nauczyć się cierpliwości  mówi Klaudyna Góralska, charakteryzatorka planów filmowych i wykładowczyni efektów specjalnych, w rozmowie z dr Agnieszką Kiejziewicz.

Spotkanie odbyło się 25 marca 2021 o godz. 18:30. Transmisja miała miejsce na fanpage’u DFK UG Miłość Blondynki. W czasie blisko 40 minutowego spotkania,  Klaudyna Góralska przybliżyła tajniki pracy charakteryzatorki oraz opowiedziała czego uczy swoje studentki oraz czego ona uczy się od nich.

Jak wskazuje prelegentka, charakteryzatorka zajmuje się upiększeniem lub obrzydzaniem, odmładzaniem oraz postarzaniem. Do porządnego wykonywania swojej pracy, przydatna jest znajomość dekad historycznych, by dobrze osadzać charakteryzowane postacie w czasie. W głównej mierze to właśnie od charakteryzacji wychodzi również jakość niektórych efektów specjalnych. W obszar kompetencji wchodzi nawet wytwarzanie kończyn oraz palców, co wymaga ogromnej precyzji i wprawy. 

Klaudyna Góralska przybliżyła również widzom, jak wygląda dzień na planie. Praca rozpoczyna się od 4 lub 5 rano. Już od tak wczesnych godzin, do charakteryzatorni wchodzą aktorzy, przygotowuje się ich, a oni w tym czasie wchodzą w swoje role. Następnie jedna z charakteryzatorek udaje się na plan i sprawdza czy wszystko idzie zgodnie z założeniami. Nie wszyscy aktorzy jednak przychodzą rano, niektórzy potrzebują uzupełnienia lub całkowitej zmiany charakteryzacji razem ze zmianą nagrywanej sceny w filmie. Praca na planie nie jest chronologiczna, często jest to związane z dostępnością aktorów oraz lokacją. Podczas kręcenia filmu, często jest nagrywany początek filmu, a następnie koniec. Środkowe sceny są uzupełniane w innym terminie. 

— Ta praca polega w 80 procentach polega na czekaniu. Trzeba nauczyć się cierpliwości. Czeka się na ustawianie świateł, zmianę charakteryzacji, liczy się również dynamika pracy, ponieważ poprawki czasem wchodzą w ostatnim momencie —mówiła Klaudyna Góralska

Poza pracą na planie jest również wykładowczynią efektów specjalnych w Szkole Charakteryzacji i Makijażu FAM. Swoich studentów uczy pracy od podstaw, od drobnych ran i zadrapań, po naukę odlewów twarzy czy nawet sztucznego serca. Stara się przekonywać studentów, że na planie jest się jedną wielką filmową rodziną i liczy się współpraca. Przyszłym charakteryzatorkom, pozwala poznać ten świat od momentu raczkowania, lecz również wiele uczy się od nich samych. Studentki uczą ją nowych trendów, stale pojawiających się w social mediach. Jak sama wskazuje, charakteryzacja to rozwój całe życie, dokształcanie i stałe poszerzanie swoich umiejętności.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *