Planszowe Premiery i Preordery #1 — Koniec Marca i Kwiecień 2021

premiery

Nie wiem, czy taka radosna, bo nowe gry czy wiosna?
fot. Adrianna Pawelec

Gier planszowych jest całe mnóstwo. Trzeba przyznać, że wydawcy nie znają umiaru i zapowiadają ich coraz więcej. W celu ogarnięcia tego planszowego bałaganu i może zaplanowania sobie przyszłych zakupów, prezentuję nową, comiesięczną serię. Przedstawię wam najbliższe premiery, preordery i dodruki, a także kampanie crowdfundingowe, najbardziej interesujących tytułów.                                                        

Oczywiście wszystkie daty mogą ulec zmianie. Jak wszyscy wiemy, sytuacja pandemiczna utrudnia dotrzymywanie terminów, a niedawne zablokowanie Kanału Sueskiego również może wpłynąć na przesunięcie dat premiery niektórych gier. Niezależnie od tego, ta wiosna będzie pełna dobrych tytułów.

 

Premiery, preordery i dodruki 

premiery

fot. bard.pl

„Terra Mystica”

Naszą listę otwiera prawdziwy klasyk, czyli gra „Terra Mystica”. W połowie marca ukazał się dodruk tego tytułu z 2012 roku, od wydawnictwa Bard. W tej grze naszym zadaniem jest budowanie osad, faktorii czy twierdz, jako jedna z 14 dostępnych ras. Sercem rozgrywki jest fakt, że każda rasa jest przystosowana do określonego rodzaju terenu, a więc będziemy starali się zajmować dobre dla nas tereny oraz przekształcać te złe w bardziej przychylne. Wszystko to na wielkiej planszy, z pomocą mnóstwa drewnianych komponentów i praktycznie zerową losowością.

 • Data dodruku: 22 marca
 • Cena: około 190 zł (sprawdź!)
premiery

fot. sklep.portalgames.pl

„Bonfire”

Portal Games rozpieszcza nas w tym roku z ilością zapowiedzianych tytułów. 25 marca miała swoją premierę gra „Bonfire”. Ta gra euro, zaprojektowana przez Stefana Felda, to istna skarbnica mechanik: operowanie akcjami, zbieranie kafelków czy dysponowanie surowcami. Znajdziemy tu wiele dróg do zwycięstwa i dosyć nietypowy system punktowania. Zdecydowanie coś dla bardziej zaawansowanych graczy.

 

premiery

fot. sklep.lacerta.pl

„Puerto Rico” (III Edycja)

Wydawnictwo Lacerta przedstawia już kolejną edycję gry „Puerto Rico”, w której wcielimy się w kolonizatorów Nowego Świata. Będziemy budować plantacje, budynki i sprzedawać towary, aby zdobyć jak najwięcej punktów zwycięstwo. Nowa edycja, oprócz nowej szaty graficznej, zawiera także 4 rozszerzenia.

 • Planowana data premiery: 29 marca
 • Cena: około 120 zł (sprawdź!)

 

 

premiery

fot. sklep.phalanxgames.pl

„Imperial Struggle” 

Ta dwuosobowa gra od wydawnictwa Phalanx pozwoli nam się wcielić w jedno z mocarstw kolonialnych XVIII wieku, Francję lub Wielką Brytanię. W „Imperial Struggle” będziemy walczyć ze sobą na całym świecie o dominację wojskową, ale także gospodarczą i o przychylność innych państw. Wszystko przez okres tak zwanej II Wojny Stuletniej.

 

premiery

fot. sklep.portalgames.pl

„Mystic Vale Big Box” 

„Mystic Vale Big Box” od Portal Games, to wydanie gry „Mystic Vale” wraz z trzema dodatkami. W tej karcianej grze będziemy budować swoją talie, ale także przerabiać same karty, za pomocą specjalnych nakładek. Fabularnie jesteśmy tu druidami, którzy starają się zdjąć klątwę ze swojej pięknej doliny. Ciekawa i bardzo ładna pozycja, dla fanów gier deckbuildingowych.

 

premiery

fot. phalanxgames.pl

„Rocketman” 

Gra „Rocketman” to tytuł wydawnictwa Phalanx, który na Kickstarterze zebrał prawie 180 tysięcy funtów wsparcia. Naszym zadaniem jest zdobycie jak największej ilości punktów poprzez realizację misji kosmicznych, na orbicie, Księżycu, a także na Marsie. Ten swoisty wyścig będziemy realizować przy pomocy mechaniki budowania talii. Autorem gry jest Martin Wallace, odpowiedzialny między innymi za takie hity jak „Brass: Lancashire”, „Brass:Birmingham” czy „Nanty Narking”.

 

premiery

fot. foxgames.pl

„Zombie Teenz: Ewolucja” 

Fox Games przedstawia kontynuację  bestsellerowej  gry dla dzieci „Zombie Kidz. Ewolucja”, czyli „Zombie Teenz: Ewolucja”. W tej kooperacyjnej grze będziemy walczyć z hordami zombie i starać się odkryć antidotum na chorobę zmieniającą ludzi w krwiożercze bestie. W miarę grania będziemy odkrywać nowe umiejętności, umieszczone w  14 specjalnych, zamkniętych kopertach. Grę można łączyć z poprzedniczką, ale działa także w pełni samodzielnie.

 

 

premiery

fot. gf9games.com

„Spartakus: Krew i Zdrada” 

Wydawnictwo Gale Force Nine wydaje odświeżoną edycję gry z 2012 roku „Spartakus: Krew i Zdrada”, także w polskiej wersji językowej. W tej licytacyjnej grze osadzonej w realiach starożytnego Rzymu będziemy spiskowali przeciwko innym graczom i starali się o to, aby nasi wojownicy wygrywali walki na arenie. Twórcy bezpośrednio inspirowali się serialem telewizyjnym o Spartakusie.

 • Planowana data premiery: 17 kwietnia
 • Cena: około 200 zł

 

 

 

 

premiery

fot. rebel.pl

„Łąka” 

Oto nowy tytuł twórcy, wielokrotnie nagradzanej gry „Domek”, Klemensa Kalickiego, który zostanie wydany przez wydawnictwo Rebel. W  grze „Łąka” będziemy starali się zdobyć jak najwięcej punktów, obserwując zwierzęta, rośliny czy piękne krajobrazy. Wszystko to przy pomocy pięknie ilustrowanych kart, z których będziemy starali się tworzyć najbardziej punktujące zestawy.

 

 

premiery

fot. rebel.pl

„Keyforge: Mroczny Przypływ – Zestaw Startowy” 

Wydawnictwo Rebel kontynuuje promowanie gry „Keyforge” w Polsce, poprzez wydanie kolejnego pakietu startowego do tego tytułu. „Keyforge” to nietypowa karciana gra kolekcjonerska, w której zamiast zbierać karty i tworzyć z nich talie, kupujemy już gotowe talie, które są generowane losowo z określonej puli kart. Celem rozgrywki jest zdobywanie tak zwanego  Æmberu i wykucie 3 kluczy, przed przeciwnikiem. „Keyforge: Mroczny Przypływ – Zestaw Startowy”  zawiera 2 talie, wygenerowane z kart z nowego dodatku, wszystkie potrzebne żetony, a także instrukcję i 2 papierowe maty. Oprócz kart nowy dodatek wprowadza mechanikę przypływu, który gracze starają się kontrolować.

 

premiery

fot. rebel.pl

„Botanik” 

Oprócz dużych tytułów Rebel uraczy nas także mniejszym grami. „Botanik” to dwuosobowa gra logiczna, w której będziemy starali się tworzyć jak najlepsze maszyny, do nawadniania roślin, dla mieszkańców zagrożonej przez toksyczne opary planety. Będziemy starali się z jednej strony pomóc sobie, ale też przeszkodzić naszemu przeciwnikowi. Jak to w grach logicznych, stosunkowo proste zasady, dadzą nam spore pole do główkowania.

 

premiery

fot. rebel.pl

„Zaginiona Wyspa Arnak” 

Wielu graczy z całej Polski wyczekuje dodruku gry „Zaginiona Wyspa Arnak” od wydawnictwa Rebel. To zdecydowanie jeden z większych hitów 2020 roku, wydany oryginalnie przez wydawnictwo Czech Games Edition. Tytuł ten pozwoli nam na poprowadzenie wyprawy w głąb wyspy Arnak i poznanie jej tajemnic. Znajdziemy tu mechanikę budowania talii, a także rozmieszczania robotników.

 

premiery

fot. zagramw.to/tytani

„Tytani” 

Łukasz “Wookie” Woźniak, wraz ze swoim wydawnictwem GoOnBoard, ponownie podbija Polski rynek. Jego gra „Tytani” zebrała ponad 380 tysięcy złotych na platformie crowdfundingowej zagramw.to. Niedługo trafi do wspierających, a później będzie dostępna w ogólnej sprzedaży. Jest to gra area control, w której gracze wcielą się w jedno z mocarstw XVIII wiecznej wschodniej Europy. Nie jest to jednak dokładne odwzorowanie historyczne, ponieważ gracze będą mieli do dyspozycji tytułowych Tytanów, przebudzonych przez duchy narodu. Dużo pięknych figurek, ciekawy system rozkazów i walka, wspomagana specjalnymi kośćmi — oto trzon tego tytułu.

 • Planowana data premiery: koniec kwietnia
 • Cena: jeszcze nieznana (w czasie kampanii 339 zł, a więc w sprzedaży sklepowej, zapewne nieco więcej)

Crowdfunding – finansowanie społecznościowe

Oprócz kupowania gier, czy to po premierze, czy to w preorderze, warto zainteresować się opcjami wsparcia tytułów na platformach crowdfundingowych. Czekać trzeba o wiele dłużej i jeżeli gra nie zbierze określonych pieniędzy, w ogóle nie powstanie, ale ekskluzywna zawartość, którą w razie sukcesu otrzymują tylko wspierający, wynagradza oczekiwanie. Przedstawiam tu tylko i wyłącznie kampanie polskich wydawców, chociaż nie zawsze na polskich platformach.

 

premiery

fot. wspieram.to/astrogornicy

„Beyond Humanity: Astrogórnicy” 

„Beyond Humanity: Astrogórnicy”  to gra autorstwa Pawła Suskiego, od zespołu Three Headed Monster, w której naszym zadaniem będzie zarządzanie kosmicznymi górnikami, w celu eksploatacji asteroid i zdobyciu jak największej liczby punktów zwycięstwa. Bardzo ładne wykonanie i mechanika zarządzania kośćmi, to cechuje ten, podobno, lekki tytuł.

 • Koniec kampanii: 9 kwietnia (przewidywana dostawa – wrzesień 2021)
 • Cena: 160 zł (link do kampanii)

 

premiery

fot. wspieram.to/GlowaPelnaGier

„Głowa pełna gier” – książka autorstwa Adama Kwapińskiego

Jedyna pozycja na tej liście, która nie jest grą, tylko książką. Nie byle jaką, bo autorstwa Adama Kwapińskiego, polskiego projektanta takich gier planszowych jak „Lords of Hellas” czy „Nemesis”. „Głowa pełna gier” to książka, w której odkryjemy projektowanie gier, od samego pomysłu, aż do współpracy z wydawcą. Na pewno warto się zainteresować tą pozycją, jeżeli myślicie o zaprojektowaniu własnej gry. Nie ukrywam, ja już wsparłem.

 • Koniec kampanii: 12 kwietnia (przewidywana dostawa – lipiec 2021)
 • Cena: 49 zł (link do kampanii)

 

premiery

fot. portalgames.pl

„Robinson Crusoe: Collector’s Edition” 

Wydawnictwo Portal Games postanowiło dać okazję prawdziwym fanom gry „Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie”, poszerzyć swoje zbiory o edycję kolekcjonerską tej pozycji. To kooperacyjna gra, autorstwa Ignacego Trzewiczka, o przetrwaniu na bezludnej wyspie, oparta na wielu, bardzo różnorodnych, fabularnych scenariuszach. „Robinson Crusoe: Collector’s Edition” oprócz pięknych figurek, nowych scenariuszy czy insertu, oferuje w kampanii mnóstwo ekskluzywnej zawartości, tylko dla wspierających. Cena nie jest najniższa, ale mimo to, już 8 tysięcy osób wsparło ten projekt, za kwotę ponad miliona Euro.

 • Koniec kampanii: 13 kwietnia (przewidywana dostawa – luty 2022)
 • Cena: 85 Euro (link do kampanii)

 

premiery

fot. galakta.pl

„The Shadow Planet: The Board Game” 

„The Shadow Planet: The Board Game” to gra, o której ufundowanie, już niedługo, zawalczy wydawnictwo Galakta. To projekt w klimacie horroru, inspirowany włoskimi komiksami „The Shadow Planet”. Wcielimy się w astronautów starających się odkryć tajemnice zaginionego statku kosmicznego. Gra wykorzystuje mechanikę budowania talii, a także ukrytych ról. Nie będziemy mogli zaufać nikomu.

 

 

 

 

premiery

fot. https://www.facebook.com/hussitetrilogy

„Trylogia Husycka Gra Przygodowa”

„Trylogia Husycka Gra Przygodowa” to gra oparta na trylogii książek Andrzeja Sapkowskiego, w realiach wojny husyckiej XV wieku. Gra zawiera dwa tryby rozgrywki: rywalizacyjny, w którym gracze poprowadzą do walki utworzoną przez siebie drużynę postaci oraz fabularny, gdzie będą odwzorowywać wydarzenia znane z książek Sapkowskiego. 23 figurki, 4 frakcje, startowe 6 scenariuszy i tryb kampanii — to na pewno znajdziemy w pudełku z grą.

Nie da się ukryć, że najbliższy czas jest usiany całą masą interesujących premier. Na szczęście nie tylko początek wiosny tak wygląda, lecz zapowiada się, że cały rok 2021 będzie wielką planszową ucztą. Śledźcie serię „Planszowe Premiery i Preordery” na początku każdego miesiąca, aby nie przegapić żadnych growych dat, które warto zapisać w kalendarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 2 =