Manifa Trójmiasto już 7 marca!

fot.Pixabay.com

W najbliższą niedzielę po raz siedemnasty po ulicach Gdańska przejdzie trójmiejska Manifa. W tym roku uczestnicy i goście szczególnie pochylać będą się nad prawem do aborcji. Start wydarzenia o godzinie 13.00 na Placu Solidarności! 

MOJE CIAŁO, MOJE ŻYCIE, MOJA DECYZJA! – pod tym hasłem przebiegnie w Gdańsku tegoroczna demonstracja z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Od czterech miesięcy w naszym kraju toczy się walka w sprawie prawa aborcyjnego i nie zapominają o tym także organizatorzy wydarzenia. Ponadto Manifa Trójmiasto podkreśla, że uczestnicy i osoby zaangażowane w marsz tradycyjnie już domagają się akceptowania i realizacji praw obywatelskich zapisanych w Konstytucji oraz prawie UE.Jesteśmy wolne/-i, jesteśmy silne/-i, jesteśmy solidarne/-i. Mamy MOC i pokażemy to 7 marca 2021 na Manifie w Gdańsku! Chodźcie z nami! piszą w opisie swojego wydarzenia na Facebooku organizatorzy.

Trójmiejska Manifa jest oddolną demonstracją, która już od 17 lat wychodzi na ulicę, a jej uczestnicy domagają się poszanowania praw kobiet i równouprawnienia. Organizatorzy w swoich postulatach zamieszczają co roku takie hasła jak: „wolny wybór”, „prawa kobiet to prawa człowieka” czy też „stop przemocy wobec kobiet”. Manifa walczy także o edukację seksualną, dostępność antykoncepcji i wiele, wiele innych kwestii związanych z prawami kobiet oraz mniejszości.

W tym roku w przygotowanie marszu zaangażowało się wiele osób, organizacji i kolektywów, którym bliska jest równość, prawa człowieka oraz różnorodność. Na liście zaangażowanych w wydarzenie znaleźć można między innymi Centrum Praw Kobiet, Amnesty International, Tolerado, organizację Obywatel RP Gdańsk oraz Trójmiejską Akcję Kobiecą. W tegoroczną Manifę zaangażowały się też pomorskie partie polityczne oraz młodzieżówki: Młoda Lewica, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Czerwona Młodzież – OM PPS Pomorze oraz Wiosna. Ponadto demonstrację uświetnią występy Chóru Tak, a także akcja Nazywam się Miliard – One Billion Rising Poland Trójmiasto. Podczas spaceru zbierane będą także podpisy pod petycjami w sprawie aborcji i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet.

Tegoroczna Manifa ze względu na pandemię będzie miała nieco inny charakter. Oprócz spontanicznego spaceru zaplanowano też kilka bezpłatnych wydarzeń online. W sobotę 6 marca odbędą się dwa webinary. Najpierw o 10.00 prof. Tadeusz Sławek wygłosi wykład na temat społeczeństwa otwartego, a kilka godzin później europosłanka Zielonych Sylwia Spurek opowie o feminizmie i weganizmie podczas wykładu zatytułowanego „Nie ma feminizmu bez weganizmu”. Z kolei w czwartek odbędzie się wykład „Kobieta w czasach pandemii”.

Więcej szczegółów dotyczących Manify Trójmiasto 2021 znaleźć można na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/3049607868474960

Zapraszamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + 19 =