Razem aż po grób – morderczyni Magda Goebbels

Rodzina Goebbelsów.
źródło: https://www.telemagazyn.pl/

W momencie, gdy III Rzesza była na drodze do upadku, Niemcy bardzo często popełniali samobójstwa. W 1945 roku było to aż 7 tysięcy osób. Większość z nich stanowiły kobiety, które robiły to w obawie przed napaścią na tle seksualnym ze strony radzieckich żołnierzy. Życie odebrał sobie również Adolf Hitler oraz jedno z najbardziej znanych małżeństw w okresie nazistowskich Niemiec – Joseph i Magda Goebbels, którzy odchodząc z tego świata zabrali ze sobą również swoje pociechy. 

Joseph Goebbels – niemiecki polityk, minister propagandy III Rzeszy, przyjaciel Adolfa Hitlera i świadek na jego ślubie. Magda Goebbels – jego żona i matka sześciorga dzieci: Helgi, Holdine, Heidrun, Helmuta, Hedwigi oraz Hildegardy. Imię każdego z nich zaczynało się na literę H – na cześć Adolfa Hitlera, którego małżeństwo było ogromnymi zwolennikami. Całe dzieciństwo młodzi Goebbelsowie byli wychowywani w duchu nazistowskim.

Goebbels z dziećmi.
źródło: https://ciekawostkihistoryczne.pl/

Na kilka dni przed ich śmiercią, Magda Goebbels wraz z potomkami, przeniosła się do bunkra Hitlera. 1 maja 1945 roku, w dniu samobójstwa, podała dzieciom kakao z silnym środkiem nasennym lub morfiną, a gdy leki zadziałały i wprowadziły je w stan otumanienia, w ich ustach zostały rozgniecione kapsułki z cyjankiem potasu. Ze względu na brak świadków tego zdarzenia, nie ma dokładnych relacji z tego, co działo się potem. Jedno ze źródeł podaje, że najstarsza z córek próbowała się bronić, ale bezskutecznie. Według niektórych informacji, w zabójstwie miał pomóc jej lekarz SS, doktor Stumpfegger. Dzień później martwe ciała w łóżeczkach znaleźli w bunkrze radzieccy żołnierze.

Po dokonaniu zbrodni małżeństwo z przypiętymi odznakami partii nazistowskiej wyszło razem do ogrodów kancelarii, gdzie oboje odebrali sobie życie. Istnieje kilka wersji tego dramatycznego wydarzenia. Jedna z nich mówi o tym, jakoby to Magda połknęła kapsułkę z cyjankiem potasu i później została postrzelona w głowę przez Josepha, który również połknął truciznę, a potem strzelił w siebie. Według drugiej wersji, oboje zażyli substancję trującą, a następnie zostali zastrzeleni z karabinu maszynowego przez żołnierza SS. Ich ciała umieszczono w płytkim grobie, polano benzyną i podpalono.

W 1970 roku odnaleziono szczątki rodziny Goebbelsów, które powtórnie spalono, a prochy wrzucono do Łaby. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 5 =