Idzie nowe – zmieni się Statut UG

fot. Pixabay

23.11.2020 roku Uniwersytet Gdański otrzymał nowego rektora. Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało na to stanowisko prof. Piotra Stepnowskiego. Nowa władza oznacza nowe porządki, czyli między innymi nowelizację Statutu UG. Czy to coś godnego zainteresowania? Dla nas, studentów, niewątpliwie.

Statut jest charakterystycznym dokumentem każdej uczelni, określającym zasady jej organizacji i funkcjonowania, które nie są uregulowane w ogólnopolskim „Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce”. Większość z nas, studentów, zapoznała się ze Statutem UG, gdy zostaliśmy przyjęci na pierwszy rok (przynajmniej mam nadzieję, że tak było). Nie zaglądamy jednak do niego na co dzień, dlatego postanowiłam po krótce przypomnieć, jakie informacje się tam znajdują.

Nasz statut składa się ze 183 paragrafów zebranych w 10 rozdziałów. Zapisy, które dotyczą każdego z nas, studiujących na Uniwersytecie Gdańskim, znajdziemy w „Rozdziale 1. Przepisy ogólne” oraz w „Rozdziale 6. Kształcenie w Uniwersytecie”. Jest tam mowa między innymi o stypendiach, samorządzie studenckim, szkołach doktorskich, opłatach czy kołach naukowych. Warto do nich zajrzeć i zastanowić się, czy widzimy potrzebę jakichś modyfikacji. Mamy bowiem możliwość włączyć się w prace nad nowelizacją Statutu zarządzoną przez Rektora. Anonimowa ankieta, w której można zaproponować swoją zmianę znajduje się TUTAJ.

Rektor zachęca, aby całe środowisko akademickie zgłaszało swoje postulaty zmian. Przemyślane i wzbogacone o uzasadnienie propozycje na pewno zostaną wzięte pod uwagę. Ankietę można wypełnić do 31.12.2020r.