Koszula w kratę, od drwali po gwiazdy

zdjęcie Joseph Jasgur, Marilyn Monroe w 1946 roku

Niezależnie od tego czy ją kochasz, czy nienawidzisz. Na pewno każdy z nas ma lub miał kiedyś w swojej szafie koszulę w kratę. Przyjrzyjmy się temu jak ta wszechstronna część garderoby ewoluowała.

Pierwowzorów koszuli w kratę możemy doszukiwać się w tartanie, jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Szkocji. Od średniowiecza szyte są z niego kilty, spodnie i inne części garderoby, które reprezentują przynależność do klanów i pochodzenie. W 1782 roku tartan stał się symbolicznym strojem narodowym, który do dzisiaj kojarzy nam się ze Szkotami.

W 1850 roku firma Woolrich, znana dzisiaj z produkcji luksusowych kurtek jako pierwsza zaczyna produkować flanelowe koszule w kratę. Nosili je głównie robotnicy, była praktyczna i chroniła ich przed ciężkimi zimami. W 1916 roku Amerykański biznesmen William B. Laughead w broszurach reklamujących firmę handlującą drewnem pisze o drwalu-olbrzymie Paulu Bunyanie, odzianym w czerwono czarną kraciastą koszulę flanelową. Postać ta staje się częścią amerykańskiego folkloru, a wraz z nim koszula, która wkrótce staje się symbolem klasy pracującej.

Kurt Cobain, pinterest.com

W trakcie drugiej wojny światowej amerykańska armia zapewniła swoim żołnierzom ciepłe flanelowe koszule w kratę. Służyły jako dodatkowa, ciepła warstwa pod mundurem. Po powrocie do domu weterani nie zaprzestali ich nosić.

Firmy produkujące odzież dla robotników, w tym Carhartt, zaczęły produkować koszule na masową skalę. Do lat 50 XX wieku większość amerykańskich mężczyzn ma chociaż jedną w swojej szafie. Kojarzyły się z wytrwałością i męskością. W 1949 roku firma Pendleton wypuszcza na rynek model „49”, czyli koszulę w kratę wyłącznie dla kobiet. Koszula przestaje być tylko elementem garderoby drwali i pracowników fabryk.

Alexa Chung, instagram.com/alexachung

Element ten zaczyna być rozpoznawana także w popkulturze, pojawia się w filmach i serialach. Noszą ją gwiazdy, między innymi ikona kina, Marilyn Monroe. W 1963 roku zespół The Beach Boys wypuszcza płytę „Surfer Girl”, na którego okładce widnieją odziani w już kultową koszulę. Nie da się jej nie zauważyć.

W latach 90 koszula w kratę staje się nieoficjalnym symbolem grunge’u. Luźną kraciastą koszulę chętnie nosił Kurt Cobain, wokalista zespołu Nirvana. A wraz z nim tysiące fanów.

Ten uniwersalny wzór pojawia się na ulicach i wybiegach co kilka sezonów. Noszą ją wszyscy: surferzy, studenci i robotnicy. W tym roku został spopularyzowany w formie tak zwanej Shacket. Modnej koszulo-kurtki noszonej przez gwiazdy (między innymi Alexę Chung), modelki i nas, zwykłych konsumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *