Walka o audycje w Radiowej Trójce

fot. freepik.com

Polskie Radio wystąpiło do Urzędu Patentowego o zastrzeżenie tytułów kilkudziesięciu audycji nadawanych na różnych antenach. Ponad trzydzieści z nich dotyczy programów Radiowej Trójki,  w tym „Manniaka po ciemku”, bluesowej audycji Wojciecha Manna.

Spółka wystąpiła o zastrzeżenie nazw audycji takich jak „Trzy kwadranse Jazzu”, „Markomania”, „AnagrammarganA”, „Trójka Żąda Debiutów”, „Serwis Trójki”, „Trójkowo Rockowo”, „Trójka Budzi”, „Raport o stanie świata”, „Trójkowo Filmowo”, „Muzyczna poczta UKF”, „Świąteczna poczta UKF”, „Trzy wymiary gitary” czy „Strefa Rock’n’Rolla wolna od Angola”. Wśród nich są także audycje dziennikarzy Radia Nowy Świat, Wojciecha Manna („Manniak po ciemku”), Jana Młynarskiego („Dancing, salon, ulica”) oraz nazwy nawiązujące do startującej w grudniu rozgłośni Radio 357 („Klub 357”, „Club 357”, „Klub 3/5/7” itd.).

Radiowa Trójka sięga tym samym po dziedzictwo kulturowe najpopularniejszych dziennikarzy, którzy odeszli ze stacji po tym, jak radio zostało uwikłane w kontrowersje dotyczące cenzury utworu Kazika – „Twój ból jest lepszy niż mój”, krytykującej prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego. Afera wywołała protesty i rezygnacje pracowników, bojkot stacji przez muzyków, a także potępienie ze wszystkich stron politycznego spektrum. Kolejni dziennikarze zaczęli odchodzić z „Trójki” kiedy odwołano ze stanowiska dyrektora stacji, Kubę Strzyczkowskiego, przez prezes Polskiego Radia, Agnieszkę Kamińską. Strzyczkowski zajął wtedy miejsce Tomasza Kowalczewskiego, który odpowiadał za unieważnienie „Listy przebojów”, w którym pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika. Szefostwo stacji zarzuciło Markowi Niedźwieckiemu manipulacje przy liście, a na stronach TVP Info pojawiły się oskarżenia o branie łapówek.

Po tym, jak bardzo wielu dziennikarzy pożegnało się ze stacją i przeniosło swoją aktywność w inne miejsca, rozpoczęto kampanię crowdfundingową w celu stworzenia nowej internetowej stacji radiowej „Nowy Świat”. Udział w projekcie lub wsparcie zadeklarowali zarówno byli współpracownicy „Trójki”, jak i osoby z nią niezwiązane, m.in. Wojciech Mann, Kuba Badach, Jan Młynarski, Artur Andrus, Magdalena Jethon i Jan Chojnacki. W grudniu ma rozpocząć swoją działalność Radio 357, w którego powstanie zaangażowali się dziennikarze również związani wcześniej z Programem Trzecim Polskiego Radia. W zespole stacji znaleźli się m.in. Marek Niedźwiecki, Marcin Łukawski, Tomek Michniewicz, Piotr Stelmach, Katarzyna Borowiecka, Piotr Kaczkowski, Ola Budka, Michał Olszański, Agnieszka Obszańska, Paweł Sołtys, Ernest Zozuń, Marcin Cichoński, Marek Brzeziński, Katarzyna Kłosińska, Tomasz Rożek.

Zarząd państwowego Polskiego Radia nie chce dopuścić, by byli pracownicy „Trójki” prowadzili audycje pod tytułami znanymi z tej rozgłośni w nowych stacjach. Dr Piotr Łebek – Partner w Kancelaria Radców Prawnych Hryniów Łebek i Partnerzy – w Rzeczpospolitej pisze: „Trójkowa walka o kontrolowanie znaków jest dla mnie całkowicie niezrozumiała no chyba że stanowi przejaw czegoś, co w piłce nożnej i w Bundeslidze określało się polityką transferową Bayernu Monachium – kup najlepsze zawodnika, aby osłabić przeciwnika”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + trzynaście =