Najciekawsze wróżby na Andrzejki

fot. Pixabay

Andrzejki zbliżają się już wielkimi krokami. To popularne w naszym kraju święto ludowe, nierzadko nazywane też polskim Halloween.  Tradycja  corocznego wieczoru wróżb ma już w Polsce kilkaset lat. To także jedna z ostatnich okazji do zabawy przed nastaniem okresu adwentu. Włącz się  do zabawy i zobacz, co przyniesie ci przyszłość.

Lanie wosku przez dziurkę od klucza, rzucanie monetą, wróżenie z fusów to kilka z najpopularniejszych zabaw andrzejkowych — nie może się bez nich obyć. Ale może pora na coś bardziej nietypowego? Poniżej najciekawsze pomysły na spędzenie wieczoru wróżb.

1. Pływające karteczki z marzeniami.

Na małych karteczkach każdy z uczestników zapisuje swoje marzenie. Następnie po kolei każda osoba wrzuca swoją listę marzeń do szklanego naczynia wypełnionego wodą. Jaka jest przepowiednia? Marzenie, które wypłynie na powierzchnię wody jako pierwsze, spełni się. Karteczki z marzeniami, które opadną na dół, nie spełnią się.

2. Wróżba z cytryną.

Każdy uczestnik otrzymuje białą kartkę, na której za pomocą soku z cytryny zapisuje dowolne imię. Papier należy złożyć i wrzucić do miski. Następnie każdy losuje kartkę  pod płomieniem świecy uczestnicy odczytują wylosowane przez nich imiona. Zgodnie z wróżbą andrzejkową, wybrane imię oznacza przyszłą połówkę.

3. Ostre potrawy, pikantne sny.

Wierzenia mówią, że pikantne jedzenie może spowodować przypływ pikantnych marzeń sennych, a to może nam objawić nasze przyszłe życie uczuciowe. Co należy zrobić? Przygotować na wieczór andrzejkowy ostre dania. Według wierzeń, po takiej uczcie powinien przyśnić się przyszły mąż lub żona podająca wodę.

4. W butach do ślubu.

Wróżba dotyczy niezamężnych kobiet. Odbywa się to zazwyczaj w licznym gronie osób, które zdejmują lewy but z nogi i w rzędzie ustawiają je jeden za drugim  naprzeciw progu drzwi. Ostatni but przekłada się do przodu, a kolejny z końca stawia na przód, aż w końcu któryś but przekroczy próg  to but zwycięski. Jego właścicielka lub właściciel albo najszybciej  znajdzie partnera, albo weźmie ślub z osobą, z która jest związany.

5. Obrączka dla cierpliwych.

To, co potrzebujemy to obrączka, nitka i szklanka wypełnioną do połowy wodą. Obrączkę zawieszamy na białej nitce o długości około piętnastu centymetrów i wkładamy ją do szklanki tak, by wisiała na wysokości jej brzegów bez dotykania szkła. Kładziemy łokcie na stole, ale dłońmi trzymamy koniec nitki. Kiedy ręce zaczną drżeć, obrączka zacznie uderzać o brzegi szklanki. Należy dokładnie policzyć liczbę uderzeń obrączki  oznacza ona wiek, w którym wyjdziesz za mąż lub się ożenisz.

Udanej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *