Nowy rektor – prof. Piotr Stepnowski

Źródło: ug.edu.pl

W poniedziałek kolegium elektorów wybrało nowego rektora Uniwersytetu Gdańskiego na kadencję 2020/2024. Został nim profesor Piotr Stepnowski. Przyznano mu 104 głosy na 130 możliwych, co dało mu dużą przewagę nad kontrkandydatem – prof. Krzysztofem Bielawskim.

Dorobek naukowy profesora Stepnowskiego związany jest przede wszystkim z Ochroną Środowiska. To właśnie na tym międzywydziałowym kierunku ukończył studia w 1995 roku. Następnie uzyskał doktorat w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie w 1999 roku. W latach 2012-2016 był dziekanem Wydziału Chemii UG. Jego praca dotyczy głównie negatywnego wpływu substancji przemysłowych na środowisko, a między innymi pozostałości farmaceutyków.

Ponad 270 jego prac znajduje się na tzw. liście filadejskiej. Jest także autorem 3 podręczników akademickich. Współpracuje z wieloma zagranicznymi uczelniami. Zgodnie z informacjami na jego stronie internetowej był cytowany niemal 7000 razy, a indeks Hirscha, mający wykazywać znaczenie wszystkich prac naukowych danego autora, w jego przypadku wynosi 49. Dzięki temu znalazł się w czołówce polskich naukowców. Nic więc zatem dziwnego, że znalazł się w rankingu TOP2% opracowanym przez Uniwersytet Stanforda, wydawnictwo Elsevier i przedsiębiorstwo SciTech Strategies. Jest to lista 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie, ze względu właśnie na liczbę cytowań lub indeks Hirscha.

W tym ciężkim czasie w jakim znalazła się uczelnia przez wstrzymaną profesurę, oskarżenia o plagiat oraz dymisję Jerzego Gwizdały, nowy rektor stawia przede wszystkim na odbudowanie wizerunku uczelni w środowisku akademickim oraz w mediach. Jak sam mówił, podczas przedwyborczej debaty zorganizowanej na uniwersytecie: „Chcę się zaangażować w ofensywę medialną i marketingową, która w krótkim czasie spowoduje, że o uniwersytecie będziemy mówić wyłącznie jako o miejscu, które emanuje wspaniałymi odkryciami, głosem eksperckim, dyskursem społecznym na temat ważkich problemów, a nie jest ciągłym źródłem ataków związanych z nierzetelnością naukowa jednej czy dwóch osób”. W związku z tym zobowiązał się powołać Uniwersyteckie Centrum Marketingu i Komunikacji, które miałoby zająć się promocją uczelni w mediach.

Jego pierwszym zadaniem po objęciu urzędu było powołanie nowego kanclerza i kwestora. Pierwszą funkcję będzie sprawował mgr Jacek Jętczak, a kwestorem została mgr Marzena Wojtaszko. W środę 25 listopada wręczył kolejne nominacje, tym razem dla dotychczasowych prorektorów. Dr hab. Arnold Kłonczynski pozostał na stanowisku Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia. Natomiast prof. dr hab. Krzysztof  Bielawski został Prorektorem ds. Innowacji i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym. Do zespołu dołączyli: dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler jako Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej oraz prof. dr hab. Wiesław Laskowski jako Prorektor ds. Badań Naukowych.