Nowy rektor – prof. Piotr Stepnowski

Źródło: ug.edu.pl

W poniedziałek kolegium elektorów wybrało nowego rektora Uniwersytetu Gdańskiego na kadencję 2020/2024. Został nim profesor Piotr Stepnowski. Przyznano mu 104 głosy na 130 możliwych, co dało mu dużą przewagę nad kontrkandydatem – prof. Krzysztofem Bielawskim.

Dorobek naukowy profesora Stepnowskiego związany jest przede wszystkim z Ochroną Środowiska. To właśnie na tym międzywydziałowym kierunku ukończył studia w 1995 roku. Następnie uzyskał doktorat w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie w 1999 roku. W latach 2012-2016 był dziekanem Wydziału Chemii UG. Jego praca dotyczy głównie negatywnego wpływu substancji przemysłowych na środowisko, a między innymi pozostałości farmaceutyków.

Ponad 270 jego prac znajduje się na tzw. liście filadejskiej. Jest także autorem 3 podręczników akademickich. Współpracuje z wieloma zagranicznymi uczelniami. Zgodnie z informacjami na jego stronie internetowej był cytowany niemal 7000 razy, a indeks Hirscha, mający wykazywać znaczenie wszystkich prac naukowych danego autora, w jego przypadku wynosi 49. Dzięki temu znalazł się w czołówce polskich naukowców. Nic więc zatem dziwnego, że znalazł się w rankingu TOP2% opracowanym przez Uniwersytet Stanforda, wydawnictwo Elsevier i przedsiębiorstwo SciTech Strategies. Jest to lista 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie, ze względu właśnie na liczbę cytowań lub indeks Hirscha.

W tym ciężkim czasie w jakim znalazła się uczelnia przez wstrzymaną profesurę, oskarżenia o plagiat oraz dymisję Jerzego Gwizdały, nowy rektor stawia przede wszystkim na odbudowanie wizerunku uczelni w środowisku akademickim oraz w mediach. Jak sam mówił, podczas przedwyborczej debaty zorganizowanej na uniwersytecie: „Chcę się zaangażować w ofensywę medialną i marketingową, która w krótkim czasie spowoduje, że o uniwersytecie będziemy mówić wyłącznie jako o miejscu, które emanuje wspaniałymi odkryciami, głosem eksperckim, dyskursem społecznym na temat ważkich problemów, a nie jest ciągłym źródłem ataków związanych z nierzetelnością naukowa jednej czy dwóch osób”. W związku z tym zobowiązał się powołać Uniwersyteckie Centrum Marketingu i Komunikacji, które miałoby zająć się promocją uczelni w mediach.

Jego pierwszym zadaniem po objęciu urzędu było powołanie nowego kanclerza i kwestora. Pierwszą funkcję będzie sprawował mgr Jacek Jętczak, a kwestorem została mgr Marzena Wojtaszko. W środę 25 listopada wręczył kolejne nominacje, tym razem dla dotychczasowych prorektorów. Dr hab. Arnold Kłonczynski pozostał na stanowisku Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia. Natomiast prof. dr hab. Krzysztof  Bielawski został Prorektorem ds. Innowacji i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym. Do zespołu dołączyli: dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler jako Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej oraz prof. dr hab. Wiesław Laskowski jako Prorektor ds. Badań Naukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *