Maseczki, jako element garderoby

Źródło: Pinterest

Niespodziewany wybuch pandemii COVID-19 w marcu tego roku zmusił wszystkich do zakrywania ust i nosa. Jako że wirus roznoszony jest drogą kropelkową jedynie to oraz dezynfekcja dotykanych przestrzeni, jest w stanie ograniczyć jego rozwój. Sytuacja na świecie odbiła się oczywiście w modowych kręgach, sprawiając, że maseczki stały stylową częścią garderoby.

Obecnie powstaje wiele projektów maseczek, lecz najważniejsze jest to, aby dobrze spełniały swoje zadania ochronne. Z tego powodu muszą być wystarczająco duże oraz przylegać do twarzy. Jeżeli jest to maseczka wielorazowa, warto, aby była wykonana z podwójnego materiału. Najbardziej popularnymi modelami stały się te z gumkami nakładanymi na uszy, ale także wiązane przy pomocy 4 wstążek i zapinane na rzep. Jeżeli chodzi o same walory estetyczne, występują one w najróżniejszych wariantach. Obecnie traktowane są już jako stały element stylizacji. Ich pozycja wśród dodatków stała się chcąc nie chcąc bardzo silna. Poniżej znajduje się kilka propozycji, zgodnych z wytycznymi najnowszych trendów.

Po pierwsze, jak zawsze niezawodna – czerń. Wiele osób wpływowych w świecie mody decyduje się właśnie na te bardzo proste maseczki. Czarny to klasyczny kolor, który przede wszystkim pasuje do większości ubrań, zarówno sportowych jak i eleganckich. Jest to najbardziej zachowawcza i najpopularniejsza opcja.

 

Kolejnym rozwiązaniem może być maseczka jako dopełnienie stylizacji w total looku. Wybieramy ją wtedy, zarówno jak wszystkie ubrania, w jednej gamie kolorystycznej. Nie muszą być to jednolite kolory. Dla ciekawszego efektu warto postawić na niekonwencjonalny wzór. Podczas tworzenia total looku uznawana jest zasada łączenia materiałów o różnych teksturach, tak aby cala stylizacja nie była banalna i nudna. Warto mieć to na uwadze także w doborze maseczki, istnieje bowiem wiele alternatyw dla zwykłej bawełny.

Dodatki w stylizacji, często pełnią rolę akcentu kolorystycznego. O ile, wszyscy byliśmy  przyzwyczajeni do kontrastujących zestawów butów i torebek, o tyle zasłaniający twarz kawałek materiału wciąż jest czymś nowym. Nie należy jednak przekreślać jego potencjału. Maseczki także chętnie noszone są właśnie w kolorach bądź wzorach wybijających się na tle stylizacji. Sympatycy modowych trendów często decydują się wtedy na rozwiązanie, w którym maska koresponduje z innym elementem np. wzorem na spódnicy, bądź innymi dodatkami.

Biorąc pod uwagę sytuację w państwach azjatyckich, może wydarzyć się tak, iż maseczki już nigdy nie znikną z ulic. W Korei, Japonii i Chinach zakrywanie ust i nosa było praktykowane znacznie wcześniej, głównie ze względu na dużą ilość zanieczyszczeń w powietrzu. Z czasem stały się one ulubionym dodatkiem, który zaczęto wzbogacać o nadruki np. nawiązujące do twórczości lokalnych zespołów.

Jak widać, maseczki nie muszą być przeszkodą do stworzenia wyjątkowych stylizacji, przeciwnie, mogą stać się ich integralną częścią. Tak jak każdy inny element garderoby mogą podkreślać nasz charakter, bądź manifestować stanowisko na jakiś temat. Bez wątpienia są symbolem czasów, w jakich żyjemy i na pewno wyraźnie zapiszą się na kartach historii mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *