„Mam nadzieję, że jednak dobro zwycięży” – wywiad z Elżbietą Jachlewską, dyrektorką Gdańskiego Centrum Równego Traktowania

fot. dzięki uprzejmości Elżbiety Jachlewskiej

Gdańskie Centrum Równego Traktowania. 8,5-miesięczny pilotażowy projekt, dofinansowany przez Miasto Gdańsk w 2019 roku. Placówka walczyła z wszelkimi przejawami dyskryminacji, zapewniała bezpieczeństwo ofiarom oraz sprawiła, że Gdańsk stał się miastem bezpieczniejszym dla wszystkich. Od października 2020 antydyskryminacyjna siedziba pomocy powraca na ulicę Biskupią 4, tym razem na dłużej. Jakie zadania czeka Gdańskie Centrum Równego Traktowania? O tym porozmawiam z Elżbietą Jachlewską, dyrektorką placówki, wiceprezeską stowarzyszenia WAGA, lokalną aktywistką i kandydatką na Prezydenta Miasta Gdańska w 2018 roku.

 

W jakim zakresie Gdańskie Centrum Równego Traktowania udziela wsparcia osobom dyskryminowanym? 

Gdańskie Centrum Równego Traktowania tworzy sieć partnerska kilkunastu organizacji wysoko wyspecjalizowanych w poszczególnych obszarach dyskryminacji, od lat działających na rzecz wyrównywania szans, integracji społecznej i pomocy osobom w kryzysie.

Z jednej strony, zajmujemy się udzielaniem bezpłatnego wsparcia osobom doświadczającym dyskryminacji, a z drugiej wypracowaniem konkretnych rekomendacji dla samorządów do ich przeciwdziałania. 

Zadanie jest realizowane we współpracy z Wydziałem Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska, dofinansowane ze środków Miasta Gdańska. 

Wsparcie udzielane jest zgodnie z potrzebami osoby zgłaszającej się do nas. Przykładowo – do jednej ze Specjalistek ds. Wsparcia zgłasza się osoba, opowiada o swoim problemie, a one niczym lekarz pierwszego kontaktu kierują tę osobę do eksperta. Na przykład do prawnika, psychologa. Katalog wsparcia eksperckiego jest otwarty. Nie jesteśmy w stanie na chwilę obecną przewidzieć jakiego wsparcia będzie potrzebowała osoba zgłaszająca się do GCRT, ale możemy zapewnić, że w bazie zasobów kadrowych w naszych organizacjach partnerskich znajdzie się osoba ekspercka z każdej dziedziny.

Do dyspozycji jest także wsparcie asystenckie – przykładowo osobie poszkodowanej może towarzyszyć asystent przy zgłaszaniu przestępstwa na policję. Inną formą pomocy są grupy wsparcia. Gdy zgłoszą się osoby z podobnym problemem albo potrzebą, np. uzyskania wiedzy na temat praw człowieka – stworzymy taki zespół i będzie można do niego dołączyć.

W jaki sposób studenci i studentki mogą zgłosić się o pomoc?

Jeśli osoba doświadczy dyskryminacji może zgłosić się do GCRT telefonicznie pod numerami  519 544 485 , 577 772 832, emailowo – kontakt@gcrt.pl lub od stycznia 2021 przez aplikację. 

Lada chwila ruszy nasza odświeżona strona internetowa oraz profil na Facebooku. Zachęcam do śledzenia aktualnych informacji.

Bardzo się cieszę, że Gdańskie Centrum Równego Traktowania wróciło. Czy coś zmieniło się w funkcjonowaniu placówki, względem pilotażowego zadania? 

Jedyna z kosmetycznych zmian to brak dyżurów w organizacjach partnerskich. W dobie pandemii jak najbardziej uprościliśmy ścieżkę kontaktu.

Nowością będzie także aplikacja, z której jesteśmy bardzo dumni. Nasz strategiczny partner – Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry „FOSA” zrobiła świetną robotę, którą niedługo (styczeń 2021) będziemy się chwalić i zachęcać do korzystania.

W czasie pandemii ludzie są szczególnie narażeni na obciążenia psychiczne. Czy sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że więcej osób prosi o pomoc? Czy uzyskują ją online, a może stacjonarnie na miejscu?

Pandemia sprawiła, że wiele „trupów” wypadło z szafy. W czterech ścianach dochodzi częściej do przemocy – zarówno fizycznej, jak i psychicznej, a udział w protestach sprawia, ze osoby doświadczają dyskryminacji w pracy, w szkole, na uczelniach. Agresja, złość, gniew – niczym w bajce o walce dobra ze złem – narasta i sprawia, że ludzie są mniej tolerancyjni. Rząd daje przyzwolenie na przemoc. Mam nadzieję, że jednak dobro zwycięży, a Gdańskie Centrum Równego Traktowania stanie się bardziej jednostką edukacyjną niż pomocową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *