Nie daj się pokonać kwarantannie!

Medicover

Świat ponownie wszedł w stan hibernacji. Nie jest to jednak wyrok na kilkutygodniową nudę w czterech ścianach. Ten trudny czas może być pełen samorozwoju, twórczości i rozrywek, o których wcześniej byśmy nie pomyśleli, lub na które doba bywała za krótka.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczną jesień spędzimy w kolejnej samo-izolacji. Podczas gdy poprzedni lockdown zastał nas wczesną wiosną i promienie słoneczne wpadające przez okno podnosiły na duchu, ten będzie zdecydowanie bardziej wymagający dla naszego zdrowia psychicznego i szeroko pojętego dobrostanu. Poczucie osamotnienia połączone z ponurą aurą listopada nie sprzyja dobremu samopoczuciu i sprawia, że nawet najprostsze obowiązki stają się wyzwaniem. Jednak spokojnie! Całe szczęście istnieją koła ratunkowe, po które możesz sięgnąć zawsze, kiedy dosięgnie Cię izolacyjny kryzys.

Praktykuj jogę. Joga to nie tylko świetny sposób na rozruszanie się i trening całego ciała, ale również doskonała forma oczyszczenia umysłu. Gdy kontakty z innymi ludźmi są ograniczone, warto podczas codziennej praktyki skupić się na sobie, pozwolić myślom swobodnie przepływać bez zakłóceń niepotrzebnych bodźców. Na YouTube jest wiele kanałów oferujących darmowe filmiki instruktażowe, na wielu poziomach zaawansowania, m.in. Yoga with Adrienne, Alo Yoga, Małgorzata Mostowska. Joga nie wymaga żadnego ekwipunku- potrzebne jest jedynie kilka metrów pustej podłogi i pozytywne nastawienie.

Jadłonomia.com

Odkryj w sobie kucharza. Nie każdy posiada niezwykłe umiejętności kulinarne, jednak nie trzeba być Nigellą Lawson, aby poeksperymentować w kuchni i odkryć nowe smaki. Jesienią warto wypróbować kuchnię roślinną, bogatą w warzywa i owoce oraz rozgrzewające przyprawy, niezbędne w okresie przeziębieniowym. Blogosfera kulinarna staje się coraz bardziej rozwinięta i powstają już nawet odrębne wpisy dedykowane tzw. „kuchni kryzysowej” pozwalające wykorzystać produkty z długą datą przydatności zgromadzone na kwarantannę. Do portali najbardziej inspirujących należą m.in. Jadłonomia, erVegan, Rozkoszny, White Plate, Deliciously Ella, warto też zajrzeć na kanały społecznościowe magazynu ,,Kukbuk”.

Naucz się nowego języka. Rozwijanie swoich lingwistycznych umiejętności nigdy nie było tak proste i przystępne, jak teraz. Nie trzeba już kupować drogich podręczników do samodzielnej nauki. Wystarczy jedynie skorzystać z możliwości, które oferują liczne darmowe aplikacje i strony internetowe. Nauka języka poskutkuje nie tylko poszerzeniem horyzontów, ale również wspomoże Twój mózg w sprawnym i efektywnym działaniu na co dzień. Zbadano, że już godzina nauki dziennie stanowi znakomity trening tego najważniejszego organu i może znacznie poprawić umiejętność koncentracji i wpłynąć na szybkość wykonywania zadań. Wypróbuj aplikacje Duolingo i Busuu oferujące kilkadziesiąt języków, spośród których możesz wybrać ten, którego zawsze chciałeś się nauczyć.  Podczas nauki łatwo snuć plany, jak wykorzystasz nowo nabytą umiejętność na wakacjach w przyszłym sezonie, uciekając jednocześnie myślami od jesiennego marazmu.

Nadrób filmowe klasyki. Prawie każdy z nas ma swoją listę filmów, która zawiera klasyczne dzieła kinematografii. Mowa o filmach, które często pojawiają się w dyskusjach między znajomymi, bohaterowie odnoszą się do nich w książkach i serialach, ale wciąż pozostają przez nas niewidziane i czekające na ,,luźniejszy okres’’. Kwarantanna to najlepszy czas na zaznajomienie się z właśnie takimi pozycjami, poprzez portale streamingowe np. Netflix, HBO Go, Amazon Prime itd. (większość z nich oferuje darmowe okresy próbne). Jeżeli sam nie prowadzisz takiej listy, skorzystaj z zestawień najlepiej ocenianych filmów na Filmwebie lub IMDb. Obcowanie z dobrym kinem to nie tylko świetny sposób na zabicie czasu, ale także forma samorozwoju i poszerzenia swojej świadomości w zakresie kultury i sztuki. Aby jednak nie pogorszyć własnego samopoczucia, w tym szczególnym okresie warto wyselekcjonować ze swojej listy szczególnie te pokrzepiające i podnoszące na duchu pozycje.

Spotify: Karol Paciorek

Odkryj świat podcastów. Nieznośna cisza podczas izolacji może znacznie pogarszać stan psychiczny i zwiększać wrażenie osamotnienia. W takiej chwili wystarczy nacisnąć przycisk ,,play’’ na odtwarzaczu, by zanurzyć się wybranej przez siebie historii spośród wielu, które oferuje m.in. Spotify w zakładce ,,podcasty’’. Jednym z ich plusów jest to, że umożliwiają łączenie codziennych czynności takich jak gotowanie, nauka lub spacer po lesie, z jednoczesnym zgłębianiem wartościowych treści i poszerzaniem swojej wiedzy. Wszystko dzięki temu, że podcasty obejmują niezwykle szeroką tematykę (od komedii, przez sprawy kryminalne, aż po filozofię i kosmologię) i są podane w sposób przystępny i niewymagający wielkiego zaangażowania. Z rodzimego podcastowego podwórka warto zapoznać się m.in. z kanałami Tu Okuniewska, Sznurowadła Myśli, Karolina Sobańska, Karol Paciorek, SpoilerMaster.

Połącz się na wideo z bliskimi. To ostatnia i najbardziej skuteczna metoda na zwalczenie chandry. Połącz się z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami lub kimkolwiek, kto zawsze poprawia Ci humor. Pogadajcie o wszystkim i o niczym, pochwal się, co dziś ugotowałeś na obiad, poleć fantastyczny film albo podziel się ciekawostką, o której dowiedziałeś się w najnowszym podcaście. Pielęgnowanie relacji w realiach pandemii nie jest łatwym zadaniem, jednak utrzymywanie regularnych kontaktów z bliskimi zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Połącz się na wideo z kimś ważnym już dzisiaj i poczuj bliskość mimo dzielących Was kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *