Bluesowo-jazzowy wieczór – Leszek Dranicki w Gdyni

Gdyński Blues Club ma zaplanowanych osiem koncertów na tegoroczny styczeń. Jednym z nich będzie występ Leszka Dranickiego, człowieka związanego z Trójmiastem. 23 stycznia to doskonały dzień, by przenieść się do bluesowo-jazzowego świata.

Leszek Dranicki to człowiek, który podjął się w życiu wielu profesji. Był publicystą w muzycznym tygodniku „WOW!!!” i felietonistą w Dzienniku Bałtyckim. Obecnie wykłada w Małej Akademii Jazzu, zajmując się przy tym projektowaniem grafik.

Początkiem muzycznej przygody Leszka Dranickiego był zamojski konkurs Festiwalu Wokalistów Jazzowych, w którym został laureatem. Trzy lata później wraz z Edwardem Kolczyńskim założył zespół Baszta. Formacja nagrała singiel „Swingujące 3-miasto” i została nagrodzona na festiwalu Jazz Nad Odrą  w 1977 roku. Grupa uzyskała rozgłos nie tylko w Polsce, zdarzyło im się koncertować również w Niemczech czy Finlandii.

W 1982 muzyk przeszedł do zespołu Krzak, w którym został gitarzystą. Pomimo tego, że jazzman był członkiem formacji wyłącznie przez rok, to jego aktywność muzyczna została zapisana w albumie „Krzak’i”.

1986 rok był dla Leszka Dranieckiego przełomowy, gdyż to właśnie wtedy wydał solową płytę zatytułowaną „With A Little Help…”. 10 lat później, na rynku pojawił się kolejny singiel artysty „Duet”. W ciągu kolejnych lat, wraz z Maciejem Sikałą, nagrał „Kolędy jazzowe na głos, saksofon i gitarę”. Ostatni dotychczas album „Listy Jazzujące” ukazał się w 2010 roku.

Na koncercie Leszka Dranickiego pojawią się utwory z dawnych jazzowych zespołów. Artysta będzie je przeplatał z bluesowymi piosenkami własnej twórczości. Nie zabraknie również brzmień nagranych z Tadeuszem Nalepą, Januszem Muniakiem czy Grażyną Auguścik.

 

Kiedy: 23 stycznia, 19:30

Gdzie: Blues Club Gdynia, ul. Portowa 9

Bilety: 30 zł

Wydarzenie na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =