Zostań dawcą i uratuj czyjeś życie!

Już po raz kolejny na Uniwersytecie Gdańskim fundacja DKMS wraz ze studentami organizuje akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych. Nie zwlekaj i uratuj komuś życie! Wolontariusze UG czekają na chętnych od 1 do 7 grudnia.

Fundacja DKMS działa w naszym kraju od 2008, jednak jej historia sięga 1991 roku. Została założona z inicjatywy na podstawie historii cierpiącej na białaczkę pacjentki. Dało to początek powstaniu ogromnej bazy danych, która ma pomóc w odszukaniu osób mogących pomóc chorującym na nowotwór krwi. DKMS, we wszystkich punktach na świecie (m.in. w USA, czy Indiach), zebrał informację o prawie 10 milionach potencjalnych dawców. Około 80 tysięcy ludzi podarowało innym szansę na życie. W Polsce fundacja ma obecnie bazę ponad 1,5 miliona zarejestrowanych osób. Im większa liczba potencjalnych dawców, tym większe prawdopodobieństwo na uratowanie człowieka.

Jak dołączyć?

Jeśli jesteś w pełni zdrowy, masz od 18 do 55 lat, ważysz minimum 50 kg i nie masz dużej nadwagi, to śmiało zgłoś się do wybranych punktów na wydziałach Uniwersytetu Gdańskiego. Akcja rejestracyjna będzie trwać od 1 do 7 grudnia, w godzinach od 9:00 do 16:00. Wolontariusze najpierw przeprowadzą z tobą wstępny wywiad medyczny, a następnie pobiorą tylko wymaz z wewnętrznej strony policzka. Na koniec będziesz musiał wypełnić formularz rejestracyjny z podstawowymi danymi osobowymi. Po wprowadzeniu danych do bazy dostaniesz maila potwierdzającego. I już! Właśnie zostałeś potencjalnym dawcą. Dodajmy, że pakiet rejestracyjny możesz też zamówić do domu i odesłać go na koszt fundacji.

Kiedy konkretnie pomogę?

Fundacja skontaktuje się z tobą w celu pobrania komórek, kiedy okaże się, że znalazł się chorujący na nowotwór krwi mający takie same cechy tkankowe. Ten moment może nadejść po paru miesiącach albo nawet latach, prawdopodobieństwo znalezienia bliźniaka genetycznego jest bardzo niskie. Pamiętaj też, że możesz wycofać się w każdej chwili. Akcja jest zupełnie dobrowolna. 

Jakie są metody pobrania?

Metodą stosowaną w 80% przypadków jest pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, tak zwana afereza. W pozostałych sytuacjach pobiera się szpik kostny z talerza kości biodrowej. Przypominamy, że pobranie szpiku kostnego nie ma nic wspólnego z kręgosłupem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj tutaj i dołącz do wydarzenia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *