Basia w Starym Maneżu

Kariera muzyczna Basi trwa nieprzerwanie od lat 60. Niedawno wydała nawet piąty album. Z tej okazji artystka, znana na arenie międzynarodowej, wyruszyła w trasę koncertową, nie pomijając przy tym Gdańska. Już 26 listopada jazzowy klimat zawita do Starego Maneżu.

Basia (Barbara Trzetrzelewska) pochodzi z muzykalnej rodziny i śpiewa od najmłodszych lat. Na początku kariery współpracowała z kilkoma polskimi zespołami (Alibabki, Perfect). W 1981 roku zdecydowała się na wielki krok i wyjechała do Wielkiej Brytanii. Dołączyła wtedy do grupy Matt Bianco. Razem z Kito Poncionim, Markiem Reillym i Dannym Whitem wydali pierwszy album Whose Side Are You On?”. Krążek odniósł sukces w Europie, a utwory Get Out of Your Lazy Bed, „Half a Minute” i „More Than I Can Bear wylądowały na liście top 40.

Pomimo tak dużego osiągnięcia Basia, wraz z Dannym Whitem, rozpoczęli solową karierę. Piosenkarka wydała pierwszą solową płytę zatytułowaną „Time and Tide”, która w Stanach Zjednoczonych zdobyła 26 miejsce w Hot 100 Billboard. Album sprzedano w nakładzie około 2 milionów egzemplarzy.

Kilka lat później, bo w 1990 roku na rynku pojawiła się druga płyta wokalistki – „Baby You‘re Mine. Największym przebojem okazał się singielCruising for Bruising. Cztery lata później przyszedł czas na album „The Sweetest Illusion. Tym razem Basia zachwyciła fanów zupełnie innym charakterem. Płyta zyskała w Japonii status platynowej.

W 2009 roku Basia, po wielu życiowych przejściach, narodziła się na nowo z czwartym albumem „It’s That Girl Again”. W USA płyta była na liście top 10 sprzedaży albumów, a w Polsce uznano ją za platynową. Dwa lata później odznaczono piosenkarkę dyplomem honorowym za „zasługi dla miasta Jaworzna”, a w 2014 otrzymała Order Odrodzenia Polski za promowanie polskiej kultury.

W maju zeszłego roku ukazał się piąty krążek „Butterflies”. Wokalistka nazywa go „najbardziej jazzową płytą w jej dorobku”, a o piosenkach mówi, że „opowiadają o miłości do życia, do muzyki i do ludzi”.

Kiedy: 26 listopada, 19:00

Gdzie: Stary Maneż, ul. Słowackiego 23, Gdańsk

Bilety: 139 zł

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/340622486656030/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *