Konferencja “Lustro Mediów. Social media – od wolności słowa do mowy nienawiści”

Facebook/Lustra Mediów

O mowie nienawiści słyszymy coraz częściej. To niebezpieczne zjawisko, szczególnie zauważalne jest w przestrzeni internetowej. W piątek, 8 listopada, w Europejskim Centrum Solidarności na ten temat wypowiedzą się eksperci. Na III konferencji naukowej z cyklu Lustro Mediów „Social media: Od wolności słowa do mowy nienawiści” wystąpią cenieni wykładowcy z różnych uczelni, między innymi z Uniwersytetu Gdańskiego.

Trudno odnaleźć jednoznaczną i akceptowaną przez wszystkich definicję mowy nienawiści. Rada Europy np. definiuje to jako szerzenie wypowiedzi propagujących i usprawiedliwiających nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nietolerancji. Media społecznościowe sprzyjają wyrażaniu własnych opinii. Niektórzy czują się w sieci bardzo swobodnie i nie dostrzegają wyraźnej granicy między wolnością słowa a mową nienawiści.

Kwestia nadużywania wolności słowa, która stała się tym samym realnym problemem społecznym, zostanie poruszona na tegorocznej edycji konferencji „Lustro Mediów”.

Wśród prelegentów nich znajdują się pracownicy naszego uniwersytetu, m.in.: dr Jacek Wojsław, dr hab. Anna Kalinowska-Żeleźnik czy dr Tadeusz Sznajderski. Wystąpienia poruszą również inne kwestie powiązane z mową nienawiści, takie jak: zjawisko fake newsów, wolność dziennikarzy, propaganda czy kampanie wyborcze.

Kiedy: 8 listopada 2019 r. (piątek), otwarcie konferencji godz. 9:00

Gdzie: Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, Gdańsk

Link do szczegółowego programu: tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + dziewięć =