Jak grała PlusLiga? – 1. i 2. kolejka

PlusLiga | fot. ipla.tv

Po intensywnym i wyjątkowo długim sezonie reprezentacyjnym siatkarze wrócili do klubów, aby przygotować się do gry w rozgrywkach ligowych. W okresie międzysezonowym w PlusLidze doszło do wielu, nie tylko personalnych, zmian. Zapraszamy na pierwszy w tym sezonie raport z PlusLigi.

Poważne kłopoty przed rozpoczęciem nowego sezonu miał wicemistrz Polski – ONICO Warszawa. Główny sponsor klubu popadł w problemy finansowe, co spowodowało odejście z ONICO niektórych zawodników (m. in. przyjmującego Piotra Łukasika). Klub otrzymał licencję na grę w PlusLidze w sezonie 2019/2020 kilka dni przed startem pierwszej kolejki. W najbliższych rozgrywkach zespół ze stolicy będzie występował pod nazwą PROJEKT Warszawa.

Nieważne jakie logo, jakie barwy, jaka hala. Ważne, że ludzie Ci sami i siatkówka na najwyższym poziomie w stolicy – napisał w mediach społecznościowych środkowy i kapitan ekipy z Warszawy, Andrzej Wrona.

Do sporej zmiany doszło w życiu Michala Masnego. Słowacki siatkarz po kilku miesiącach starań otrzymał polskie obywatelstwo. Rozgrywający mieszka w naszym kraju od ponad 10 lat. W obecnym sezonie będzie bronił barw klubu Aluronu Virtu CMC Zawiercie.

W przerwie między sezonami w większości klubów doszło do zmian na stanowisku trenera. W tym sezonie aż 8 z 14 trenerów pochodzi z Polski. To pierwsza taka sytuacja od lat. W minionych sezonach panował trend na zatrudnianie w PlusLidze zagranicznych szkoleniowców.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Nikola Grbić (Serbia)
PROJEKT Warszawa – Andrea Anastasi (Włochy)
Jastrzębski Węgiel – Roberto Santilli (Włochy)
Aluron Virtu CMC Zawiercie – Mark Lebedew (Australia)
Cerrad ENEA Czarni Radom – Robert Prygiel
PGE Skra Bełchatów – Michał Mieszko Gogol
Asseco Resovia – Piotr Gruszka
GKS Katowice – Dariusz Daszkiewicz
Trefl Gdańsk – Michał Winiarski
Indykpol AZS Olsztyn – Paolo Montagnani (Włochy)
BKS Visła Bydgoszcz – Przemysław Michalczyk
Cuprum Lubin – Marcelo Fronckowiak (Brazylia)
MKS Będzin – Jakub Bednaruk
MKS Ślepsk Malow Suwałki – Andrzej Kowal

Już w  pierwszej kolejce nie zabrakło emocji. Nowy sezon otworzyło spotkanie Indykpolu AZS Olsztyn z Czarnymi Radom. Pięciosetowy mecz w olsztyńskiej hali śledziło ponad 2200 kibiców. Gospodarzy do zwycięstwa poprowadził zdobywca 26 punktów Jan Hadrava. Tie-breakiem zakończył się również drugi mecz kolejki. W starciu Cuprum Lubin – Aluron Virtu CMC Zawiercie to goście okazali się lepsi. Najskuteczniejsi na boisku byli Jakub Ziobrowski (Cuprum, 24 punkty) i Mateusz Malinowski (Aluron, 22 punkty). PROJEKT Warszawa stracił tylko seta w starciu z MKS Będzin, choć mecz był zacięty do samego końca. Goście z Będzina nie oddali łatwo 3 punktów za zwycięstwo. Na parkiecie brylowali Andrzej Wrona, Piotr Nowakowski i Bartosz Kwolek.

Triumfalnie w nowy sezon wkroczyli jedni z pretendentów do zdobycia tytułu mistrza Polski. Gracze Jastrzębskiego Węgla bez straty seta pokonali gospodarzy tego meczu, BKS Visłę Bydgoszcz. Do kolejnego w tej serii spotkań podziału punktów doszło w meczu GKS Katowice i Resovii. W tym wyrównanym pojedynku lepsi okazali się gospodarze, którzy w 5. secie nie zatrzymali się nawet na moment. GKS do zwycięstwa poprowadził duet Rafał Szymura – Jakub Jarosz. Po 3 punkty w meczu z Treflem sięgnęli gracze Skry Bełchatów. Kibice zebrani w trójmiejskiej Ergo Arenie byli świadkami bardzo wyrównanego i ciekawego spotkania, które mogło zakończyć się zwycięstwem zarówno bełchatowian, jak i gospodarzy.

Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów 1:3 MVP – Dušan Petković

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – MKS Ślepsk Malow Suwałki – mecz odbędzie się 6 listopada

Od samego początku nowego sezonu siatkarze nie pozwalają kibicom na nudę. W spotkaniu inaugurującym drugą rundę gier doszło do sensacji. Debiutujący w PlusLidze Ślepsk Suwałki pokonał, i to za komplet punktów, faworyzowaną Asseco Resovię. Dodatkowego smaku tej wygranej dodaje fakt, że trenerem ekipy z Suwałk jest długoletni szkoleniowiec rzeszowian, Andrzej Kowal. W drugiej kolejce lekko grało się siatkarzom Jastrzębskiego Węgla. Trzeci set spotkania przeciwko Cuprum Lubin zakończył się wynikiem 25:7 dla gospodarzy. Jastrzębianie są aktualnymi liderami PlusLigi. PROJEKT Warszawa, podobnie jak Jastrzębski Węgiel, nie zwalnia tempa. W pierwszym w tym sezonie wyjazdowym meczu podopieczni Andrei Anastasiego pokonali zespół z Bydgoszczy bez straty seta.

Najbardziej zacięte spotkanie w tej kolejce rozegrały między sobą drużyny Skry Bełchatów i GKS Katowice. Zwycięsko z tej bitwy wyszli bełchatowianie, których do wygranej poprowadził kapitan, Mariusz Wlazły. Obrońcy mistrzowskiego tytułu sezon zaczęli od wygranej za 3 punkty. ZAKSA, występująca pod zmienioną nazwą, pokonała MKS Będzin. Dwa sety tego spotkania zakończyły się na przewagi. Odmłodzony zespół Trefla Gdańsk odniósł pierwsze zwycięstwo pod wodzą trenera Michała Winiarskiego. Najskuteczniejszy na boisku był atakujący Trefla, Bartosz Filipiak, zaś w ekipie z Radomia najlepiej punktował Karol Butryn. Drugą kolejkę zamknął mecz Aluron Virtu CMC Zawiercie – Indykpol AZS Olsztyn. Komplet punktów został w Zawierciu.