22. Festiwal Jazz Jantar w klubie ŻAK!

Już 22 edycja najstarszego na Wybrzeżu festiwalu jazzowego! Festiwal Jazz Jantar to 5 dni, podczas których odbędzie się 10 koncertów niesamowitych muzyków jazzowych.

Festiwal Jazz Jantar – jeden z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych, który powstał  1973 roku. Reaktywowano go w 1997 roku i od tego czasu jest on organizowany corocznie. W tym miesiącu odbędzie jego 22. odsłona w klubie ŻAK. Kogo będziemy mogli usłyszeć w tym razem?

Środa (13 marca)

Wojciech Jachna i Zbigniew Chojnacki

Wojciech Jachna to trębacz, a Zbigniew Chojnacki jest akordeonistą. Spotkali się w listopadzie 2016 roku, aby wspólnie pograć. Efektem ich współpracy jest album „JaCho”, w którym widać ich uwielbienie do improwizacji, czym mężczyźni  zaskakują. Obaj występowali już w klubie Żak, ale to będzie ich pierwszy wspólny występ na festiwalu Jazz Jantar.

Wojciech Jachna – trąbka, electronics/Zbigniew Chojnacki – akordeon, live electronics

Rafał Gorzycki / Ensemble Tuning

„Ensemble Tuning” to album, który został wydany w 2018 roku. Liderem projektu jest Rafał Gorzycki, nagrał on ponad 20 płyt, zdobył wiele nagród i był nominowany do „Fryderyków” w 2010 roku. Płytę stworzyli z nim: Tomasz Pawlicki – flecista i kompozytor i Jakub Ziołek – laureat Paszportu Polityki 2016 roku.

Tomasz Pawlicki –  flet, electronics/Kuba Ziołek  – gitara, electronics/Rafał Gorzycki – perkusja, fortepian, electronics

Czwartek (14 marca)

Łukasz Ojdana

Łukasz Ojdana to młody pianista jazzowy z dużym doświadczeniem. Należy do tria RGG, z którym miał okazję zagrać u boku artystów takich jak Tomasz Stańko, Anna Gadt, Evan Parker czy Trevor Watts. Jego pierwsza płyta solowa to „Kurpian Songs & Meditations”. Wykorzystał w niej słowiańskie pieśni ludowe i melodie sakralne.

Silberman Quartet / Asanisimasa

Nazwa Silberman od wielu lat przynależy do kolejnych projektów perkusisty i kompozytora Łukasza Stworzewicza. Współpracował on już z wieloma muzykami jazzowymi. Tym razem stworzył albumu „Asanisimasa”, który premierę będzie miał na festiwalu Jazz Jantar. Płyta powstała we współpracy ze swoimi najwierniejszymi współpracownikami.

Dorota Zaziąbło – fortepian, electronics/Mateusz Gawęda – fortepian/Jakub Mielcarek – kontrabas/Łukasz Stworzewicz – perkusja

Piątek (15 marca)

Awatair

Awatair tworzą trzej wielbiciele muzyki improwizowanej. Tomasz Gadecki poświęcił jej swoją grę, a Michał Gos jest perkusistą wywodzącym się z trójmiejskiej sceny niezależnej. Mark Tokar to pochodzący z Ukrainy kontrabasista. Grał ze światową czołówką jazzu i muzyki improwizowanej – z Kenem Vandermarkiem, Fredem Frithem, Davem Rempisem, Markiem Sandersem.

Mark Tokar – kontrabas / Michał Gos – perkusja / Tomasz Gadecki – saksofon tenorowy, barytonowy

 Algorythm /Termomix

Zespół Algorhythm powstał w 2013 roku, grają w nim laureaci wielu konkursów, w tym  Jazz Juniors, European Jazz Contest, Krokus Jazz Festiwal, Blue Note Poznań Competition. Zespół był nominowany do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2018 w kategorii Jazzowa Płyta Roku. Na festiwalu Jazz Jantar wystąpią z nową płytą „Termomix” .

Emil Miszk – trąbka/Piotr Chęcki – saksofony, fx/Szymon Burnos – fortepian, moog, fx /Sławek Koryzno – perkusja

Sobota (16 marca)

Jerry & The Pelican System 

Jerry & The Pelican System to zespół, który łączy muzyków z różnych środowisk, na co dzień grają oni w odmiennych formacjach. Głównym założeniem zespołu jest wykreowanie własnej muzyki, bazując na multigatunkowych kompozycjach lidera – Jerzego Mączyńskiego.

Jerzy Mączyński – saksofon/Marcin Elszkowski – trąbka/Marcel Baliński – fortepian/Franciszek Pospieszalski – kontrabas/Wiktoria Jakubowska – perkusja/Apoorva Krishna – skrzypce

Henryk Miśkiewicz Trio

Henryk Miśkiewicz to muzyk, którego saksofon altowy można usłyszeć w dziesiątkach polskich płyt jazzowych, jak również tych z muzyką filmową, teatralną i rozrywkową . Na festiwalu wystąpi w towarzystwie muzyków jednej z najbardziej znanych na świecie polskich grup jazzowych – Marcin Wasilewski Trio: Sławomirem Kurkiewiczem (kontrabas) oraz Michałem Miśkiewiczem (perkusja).

Henryk Miśkiewicz – saksofony/Sławomir Kurkiewicz – kontrabas/Michał Miśkiewicz – perkusja

Niedziela (17 marca)

Lounge Ryszards  / Blaze It

Lounge Ryszards to kolejny zespół zajmujący się muzyką improwizowaną. Tworzą go ludzie  związani z takimi formacjami jak Chryste Panie, Złota Jesień, Vegetable Kingdom czy Cukier. „Blaze It” to ich najnowszy materiał, który premierę będzie miał na festiwalu.

Michał Małota – saksofon tenorowy/Anatol Malinowski – gitara/Jakub Tyro-Niezgoda – bas/Michał Kasperek – perkusja/

Dominik Bukowski Quartet / Transatlantyk

Dominik Bukowski koncertuje od końca lat 90-tych. W 2018 roku krytycy jazzowi uznali go za najlepszego wibrafonistę w Jazz Top Jazz Forum. W klubie ŻAK wystąpi z trójką kolegów. Emil Miszk jest trębaczem i kompozytorem, został nominowany do Fryderyków 2019 w kategorii Jazzowy Debiut Roku. Adam Żuchowski to kontrabasista, kompozytor i aranżer, komponuje muzykę dla teatru. Patryk Dobosz jest laureatem nagrody indywidualnej Leszka Możdżera na konkursie Jazz Juniors w 2009 roku.

Dominik Bukowski – wibrafon, Kalemba/Emil Miszk – trąbka/Adam Żuchowski – kontrabas/Patryk Dobosz- perkusja

 

 

 

 

 

Kiedy: 13-17 marca

Gdzie: Klub ŻAK, ul. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk

Bilety:  20 zł-55 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 2 =