RADIOUCZE(L)NI, czyli o konferencji radiowej!

Rozgłośnie studenckie umożliwiają zdobycie doświadczenia, poznanie tajników pracy radiowca zarówno dla młodych adeptów dziennikarstwa, ale także dla każdego kogo interesuje praca w radiu. W Polsce funkcjonuje ok. 30 rozgłośni studenckich. Jednego dnia w Gdańsku zagościły największe rozgłośnie studenckie z całej Polski.  Z jakiej okazji?

Już po raz drugi Radio Gdańsk we współpracy z studencką rozgłośnią Uniwersytetu Gdańskiego Radio MORS
9 listopada w sali koncertowej im. Janusza Hajduna zorganizowali Ogólnopolską Konferencje Naukową Rozgłośni Studenckich „RADIOUCZE(L)NI”. Celem konferencji było zaprezentowanie działalności rozgłośni studenckich. Wydarzenie rozpoczęło się panelem naukowym, na którym znani profesorowie oraz dziennikarze z całego kraju prowadzili, krótkie wykłady na temat historii oraz przyszłości radia. Pierwsza część spotkania została zakończona dyskusją.

Następnie uczestnicy konferencji mogli wysłuchać audycji radiowych „Zapytaj o Polskę” zgłoszonych do konkursu o Nagrodę Złotej Foki w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. W konkursie wzięły udział 4 studenckie audycje: z Warszawy, Łodzi, Gdańska i Olsztyna. Nagrodę główną jury oraz nagrodę publiczności zdobyła audycja przygotowana przez Radio UWM FM z Olsztyna. Po wysłuchaniu audycji, chętni uczestnicy konferencji mogli zwiedzić siedzibę Radia Gdańsk, zobaczyć jak „od kuchni” wygląda profesjonalne studio radiowe oraz jak pracują dziennikarze w redakcji stacji radiowej. Po tym kontynuowano panel z prelekcjami zaproszonych gości. Na zakończenie całej konferencji, organizatorzy przygotowali kameralny koncert na którym zagrał finalista programu „Idol” Adam Kalinowski. Zwieńczeniem całego wydarzenia była uroczysta kolacja.

Poznajcie opinie uczestników uczestników konferencji!

Konferencja była także miejscem integracji studentów działających w akademickich rozgłośniach radiowych. Uczestnicy mogli wymienić się doświadczeniami oraz zebrać wskazówki, które pomogą im w dalszym rozwoju pracy jako radiowcy. „Bardzo dobra atmosfera. Solidna organizacja. Wysoki poziom audycji przedstawionych w konkursie. Bardzo fajna możliwość zwiedzenia Radia Gdańsk I dużo pomocnej wiedzy nabytej podczas obecności tam”- opowiada Maks, student Wydziału Nauk Społecznych UG.

„Wczorajsza konferencja to ciekawe doświadczenie. Wspaniałym elementem programu było zwiedzanie radia Gdańsk. Mieliśmy szansę popatrzeć pracę dziennikarzy, radiowców oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek z wizyt rozpoznawalnych osób w radiu Gdańsk. Uczestnicy konferencji mieli również okazję odsłuchać przygotowanych audycji i zagłosować na zdobywcę Złotej Foki.”- mówi Ela, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

autor: Kacper Anaczkowski